Zdi lemují hroby jezídů, kteří se nepodvolili. Sindžár vydává svědectví o zvěrstvech islamistů

Zahraničí Zahraničí
14. 1. 2016 20:20
Na pohřebišti za branami severoiráckého města je stále možné spatřit provazy, kterými měly oběti před smrtí svázané ruce. Na zemi se válí modlitební korálky, jimiž si zřejmě krátce před smrtí dodávaly odvahu. Na místě, které navštívila zpravodajka televize CNN, navěky odpočívají muži, ženy a děti, kteří se odmítli podvolit džihádistům z teroristické organizace Islámský stát. Islamisté neuznávají starobylé jezídské náboženství a komunitu pronásledují. Sindžár IS okupoval od srpna 2014 do loňského listopadu.
Sindžár. Kurdové bojují v ulicích, ze vzduchu je podporují Američané. Záběr z listopadu 2015. Ilustrační foto.
Sindžár. Kurdové bojují v ulicích, ze vzduchu je podporují Američané. Záběr z listopadu 2015. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sindžár - Sindžár se Kurdům a jejich spojencům podařilo sebrat z rukou islamistů před dvěma měsíci. Město na severu Iráku, obývané zejména jezídy, ale ještě dnes vydává krutá svědectví vraždění, ke kterému zde hromadně docházelo.

V okolí Sindžáru jsou pohřbeni muži, ženy i děti, kteří se odmítli podvolit džihádistům z teroristické organizace Islámský stát (IS). Stejně jako ti, kteří ani možnost volby nedostali. V oblasti je rozeseto hned několik masových hrobů.

Zpravodajka serveru CNN navštívila jedno z "pohřebišť" za branami Sindžáru. Na místě, kde je rozeseto asi 130 hrobů, je podle jejího svědectví stále možné spatřit provazy, jimiž měly oběti před smrtí svázané ruce. Na zemi se válí modlitební korálky, kterými si zřejmě krátce před smrtí dodávaly odvahu.

"Viděla jsem také prázdné nábojnice, které vypadly ze zbraní, kterými na ně vystřelili jejich vrazi," popisuje zpravodajka. Oběti, které zde leží, podle místních odmítly odejít s islamisty do blízkého města Tal Afar. Z toho řada dětí, které se nechtěly dát naverbovat.

Město džihádisté drželi 15 měsíců

Džihádistům z IS se Sindžár podařilo zabrat hned v srpnu 2014, ani ne dva měsíce po vyhlášení samozvaného chalífátu.

V područí asi devadesátitisícový Sindžár drželi až do poloviny listopadu 2015, kdy se jej kurdským milicím a jejich spojencům podařilo dobýt zpět.

Zatímco některým věřícím jiného vyznání islamisté dovolují setrvat za určitý poplatek ve vlastní víře na jejich území, jezídy s jejich starobylým a ojedinělým vyznáním považují za bezvěrce a pronásledují je. Těm chyceným pak nezbývá než konvertovat, nebo zemřít.

Ze Sindžáru a okolních jezídských vesnic IS odvlekl na 600 místních dětí. Asi třetině se podařilo dodnes uprchnout a mnohé z nich se ukryly v jednom z okolních uprchlických táborů.

Děti místo štítů

"Když nás odvlekli do Mosulu, zavřeli nás do badúšského vězení, zamkli nás uvnitř," vypráví nyní desetiletý Assim s tím, že tolik bití v životě nezažil.

Myslel si, že umírá. "V noci, když přilétala letadla, to bylo nejděsivější. Byla tma a my jsme se k sobě tiskli. Všichni kluci se drželi navzájem," vzpomíná. Měl takový strach, že nemohl ani brečet.

Poprvé plakal až v den, kdy se mu podařilo uprchnout a znovu se setkat s matkou.

Ghazal Issa Omarová vypráví, že její děti islamisté používali coby živé štíty. "Brali si je coby štíty. Zvedali je vysoko do vzduchu, aby je mohla letadla zaznamenat a nespustila bombardování," vysvětluje serveru CNN.

Masových hrobů bylo v regionu okolo Sindžáru objeveno několik. Na konci listopadu byl jeden objeven například asi deset kilometrů západně od Sindžáru v provincii Ninive. V něm leželo více než sto těl. O dva týdny dříve byl objeven hrob s desítkami mrtvých žen, zřejmě příliš starých na zotročení.

 

Právě se děje

Další zprávy