Prognóza pro rok 2016: Islámský stát zůstane nepřítelem číslo jedna. Změní ale taktiku

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 1. 1. 2016 16:05
Hrozba, kterou představuje džihádistické hnutí Islámský stát, v roce 2016 nezmizí, předpovídají experti. Ideologicky se ale posune, pravděpodobně změní i taktiku, hlavně směrem k mezinárodnímu terorismu. Přibývat bude i jeho virtuálních sympatizantů. Na Západě v reakci na to posílí protiislámské nálady, což povede k další radikalizaci v komunitách druhých a třetích generací přistěhovalců.
Islámský stát (IS), archivní foto ozbrojence z iráckého Mosulu.
Islámský stát (IS), archivní foto ozbrojence z iráckého Mosulu. | Foto: Reuters

Rakka - Útoky v Sýrii, Iráku i Evropě udělaly z džihádistického uskupení Islámský stát (IS) veřejného nepřítele číslo jedna. A to nejen v zemích západního světa.

Z nepodstatné skupiny se během několika let vypracovalo na jednu z nejviditelnějších a nejnebezpečnějších teroristických organizací v dějinách. Mezi těmi nejbohatšími dokonce obsadilo první příčku.

Kromě toho, že kontroluje velká území na Blízkém východě, inspiruje k teroristickým útokům radikály v ostatních koutech světa. Ať už jde o atentáty v Paříži, nebo v kalifornském San Bernardinu. 

Přestože na IS cílí intenzivní nálety mezinárodní koalice, může být příští rok radikální organizace podle expertů ještě nebezpečnější než v roce 2015. 

Změna v "Al-Káidu"

Ředitel německého Institutu pro studium radikalizace a deradikalizace Daniel Kohler v polovině letošního roku – rok od vyhlášení samozvaného chalífátu IS – předpověděl, že organizace se bude v průběhu následujících 12 měsíců snažit přeformovat do podoby druhé Al-Káidy.

"Islámský stát se bude muset transformovat v globální síťovou strukturu ve stylu Al-Káidy. V rámci ideologie džihádu se posune od blízkého nepřítele (Sýrie, Irák...) k nepříteli vzdálenému (USA, Evropa) a změní taktiku směrem k mezinárodnímu terorismu," varoval v rozhovoru pro server The Independent.

Právě takového vývoje se mnozí Evropané - zejména po útocích v Paříži, při nichž 13. listopadu zemřelo 130 lidí - obávají.

Podle jiných expertů může IS též pokračovat v "otevírání poboček" jinde ve světě. Oddanost už mu slíbila řada organizací z celého světa, svou brutální ideologií navíc inspiruje řadu takzvaných osamělých vlků.

Protiislámské nálady povedou k další radikalizaci

Ředitel Orientálního ústavu Akademie věd České republiky Ondřej Beránek se domnívá, že Islámský stát dokáže individuální džihád a akce svých příznivců podněcovat mnohem lépe než Al-Káida. "Virtuálních sympatizantů bude v příštím roce přibývat a budou se dále geograficky šířit," předpokládá.

"Jejich krvavé akce tak budou i nadále probíhat nejen v oblasti Blízkého východu, ale i v západních zemích," řekl Aktuálně.cz.

Svůj odhad vývoje v roce 2016 přitom – jak zdůraznil - pojal "optikou nejhoršího možného scénáře".

Na Západě budou podle Beránka zároveň sílit protiislámské nálady, které rozdmýchají další radikalizaci v komunitách druhých a třetích generací přistěhovalců.

Druhý Mosul se nekonal

Proti IS útočí ze vzduchu už od léta 2014 koalice v čele s USA.

Na první pohled statistiky pro spojence zvlášť příznivě nevypadají. Zatímco v září 2014 měl IS v Iráku a Sýrii pod kontrolou území o rozloze asi 210 000 kilometrů čtverečních, letos v listopadu to bylo už 300 000.

Získané území je ale z velké části tvořeno liduprázdnými pouštními oblastmi, na které se koalice příliš nezaměřuje.

Americký prezident Barack Obama letos v prosinci naopak uvedl, že v Iráku už IS přišel asi o dvě pětiny obydleného území, které kontroloval v minulosti.

Zatímco loni se džihádistům podařilo obsadit téměř dvoumilionový Mosul, druhé největší město Iráku, hlavními úspěchy letošního roku bylo "jen" obsazení a zničení zaniklého syrského města Palmýra. A květnové převzetí nadvlády nad Ramádím.

Ramádí je ale od listopadu obklíčeno. Další město - irácký Sindžár - už islamisté ztratili úplně. Své hlavní velitelství navíc kvůli francouzským náletům museli přesunout z Rakky do Mosulu.

Stovky náletů měsíčně

Protiteroristická koalice měsíčně provede 600 až 800 vzdušných úderů proti cílům IS v Sýrii a Iráku, tvrdí server Airwars.org. Do náletů v Sýrii se nově zapojila například Velká Británie.

Podporu syrskému prezidentu Bašáru Asadovi ze vzduchu poskytuje Rusko.

Spojenecké nálety už zasáhly mnoho ropných zařízení, která IS ovládá. Zatímco ještě nedávno hnutí z ropy denně získalo odhadem dva miliony dolarů, v poslední době jsou výnosy nižší.

O některá naleziště ropy džihádisté přišli i kvůli bojům s iráckými jednotkami a s Kurdy. Peněz z různých zdrojů má ale organizace přesto dost na několik let.

Celkový měsíční příjem IS se letos pohyboval kolem 80 milionů dolarů, tvrdí analytická společnost IHS. Jen za munici pro frontu u města Dajr az-Zaur přitom IS podle Financial Times každý "průměrný" měsíc utrácí okolo jednoho milionu amerických dolarů.

IS v roce 2016 nezmizí

Dalším problémem, který bude IS zřejmě muset v roce 2016 řešit, jsou špatné životní podmínky lidí žijících na islamisty kontrolovaném území.

Odborníci tak varují, že organizace může postupně implodovat zevnitř, protože její členové jsou spíše radikální bojovníci než správci. Už v roce 2015 čelil Islámský stát problémům se šířením nemocí i nedostatkem jídla.

Na druhou stranu nelze popřít, že IS má poměrně sofistikovaně vypracovanou "státní" strukturu. Disponuje úřady přejímajícími roli ministerstev, vybírá daně, provozuje vlastní "soudy" i "policii".

Sama sebe organizace vnímá spíše jako stát a pohlíží na svou budoucnost z dlouhodobého hlediska. Jejím cílem je - navzdory dílčím neúspěchům - vytvořit chalífát globálního charakteru.

Z mapy Blízkého východu IS každopádně v příštím roce takřka jistě nezmizí. Podle Beránka bude pro stále více aktérů představovat standardní součást regionu.

"V regionu budou sílit sunnitsko-šíitské konflikty hnané především řevnivostí Saúdské Arábie a Íránu, umně dál rozdmýchávané šikovnou mediální propagandou IS," myslí si ředitel Orientálního ústavu Akademie věd s tím, že sílit budou i hnutí v mnoha konfliktem stižených státech, která jsou na něj napojená.

Také do života Evropanů  bude IS nepochybně zasahovat i v roce 2016.

"Obávám se, že scénář, podle nějž Západ omezí svou (ve světovém měřítku poměrně unikátní) fascinaci Islámským státem, začne ho pojímat coby sice velice závažný, ale přesto úzký bezpečnostní problém, zaujme efektivní protiteroristickou politiku, nebude v lidech povzbuzovat iracionální obavy a začne řešit mnohem palčivější výzvy, nenastane," předpovídá Ondřej Beránek.

 

Právě se děje

Další zprávy