reklama
 
 

Americké bomby zničily sklad peněz Islámského státu. Byly v něm miliony, zní z Pentagonu

Aktualizováno 12. 1. 2016 9:36
Americké letouny v neděli podnikly v Iráku velmi neobvyklou operaci. Jejím terčem byla budova v iráckém Mosulu, konkrétně sklad peněz, z nichž teroristická organizace Islámský stát (IS) platí své bojovníky a operace. Dva nejmenovaní představitelé Pentagonu televizi CNN řekli, že není jasné, kolik peněz bylo ve zničené budově a v jaké měně, ale šlo podle nich o sumu v řádech milionů dolarů.

Mosul - Na budovu v centru iráckého Mosulu, jedné ze základen džihádistů, dopadly v neděli dvě tunové letecké pumy.

To by nebylo až tak výjimečné, protože mezinárodní koalice vedená USA bombarduje pozice Islámského státu už půl druhého roku.

Tentokrát by ale operace mohla Islámskému státu notně a na dlouho zkomplikovat život. Ve zničeném domě totiž podle představitelů amerického ministerstva obrany skladoval peníze.

Jak uvedla televize CNN, není jasné, kolik peněz ve skladu bylo. Dva představitelé Pentagonu ji ale informovali, že šlo o minimálně miliony. Ty radikálové používali na vyplácení mezd bojovníkům a financování operací.

Spojené státy naplánovaly nálet na noc, a to kvůli skutečnosti, že přes den se v oblasti pohybuje velký počet civilistů. Dostupné informace hovoří o tom, že nakonec přišlo o život pět až sedm lidí, ačkoliv - vzhledem k důležitosti cíle - USA počítaly až s padesáti civilními oběťmi.

Nálet byl součástí nového plánu ochromit financování teroristické organizace, která kontroluje notnou část Iráku a Sýrie.

autor: Zahraničí | 12. 1. 2016 7:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama