New York, Washington - Spojené státy uvažují o mezinárodní vojenské reakci na údajný chemický útok v Sýrii. Agentuře Reuters to sdělili nejmenovaní američtí činitelé. Prezident Donald Trump slíbil, že jeho reakce bude rychlá a energická. Podle newyorských médií se k syrským břehům blíží nejméně jedna americká loď s křídlatými raketami Tomahawk.
"Máme řadu vojenských možností," uvedl Trump v pondělí. "Každý za své činy zaplatí. On (ruský prezident Vladimir Putin) zaplatí, každý zaplatí," prohlásil šéf Bílého domu a dodal, že ruský prezident a jeho íránský spojenec se nesmějí vyhnout odpovědnosti, pokud syrskému režimu v útoku pomáhali.
List The Wall Street Journal dnes napsal, že k syrským břehům míří americká vojenská loď USS Porter, která má na místo dorazit během několika dnů. Ve východním Středomoří už operuje torpédoborec USS Donald Cook vyzbrojený rovněž raketami Tomahawk.
Ruská média dnes oznámila, že Donald Cook vyplul z kyperského přístavu na východ a pohybuje se nyní asi 100 kilometrů od syrského Tartúsu, kde má Rusko námořní základnu.
Podle Bílého domu hovořil americký prezident o situaci v Sýrii v pondělí telefonicky se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Dle odborníků na syrskou válku by potenciálními partnery v případné americké vojenské operace mohla být také Británie či spojenci z Blízkého východu.
Záchranáři ze syrské organizace Bílé přilby tvrdí, že město Dúmá, poslední bašta povstalců ve východní Ghútě, se v sobotu stalo terčem chemického útoku syrských vládních sil. Syrská vláda to ale popřela, stejně jako to odmítl její spojenec Rusko.
Spojené státy podle diplomatů plánují vyzvat Radu bezpečnosti OSN k hlasování o návrhu na nové vyšetřování zodpovědnosti za používání chemických zbraní v Sýrii.
Už v pondělí zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura a ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzvali k co nejrychlejšímu a nezávislému vyšetření údajného chemického útoku v syrské Dúmě, při němž v sobotu zemřelo přes 60 lidí.
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová na zasedání Rady prohlásila, že USA odpoví na chemický útok v Sýrii bez ohledu na to, co udělá Rada bezpečnosti. Zástupce Ruska už předtím varoval, že případný americký útok v Sýrii by měl "vážné následky".
"Tento okamžik se do historie zapíše buď jako moment, kdy Rada bezpečnosti splní svou povinnost, nebo ukáže naprosté selhání při ochraně syrského lidu," uvedla Haleyová. Dodala, že ať Rada zareaguje jakkoliv, USA budou konat.
Podle záchranářů ze syrské organizace Bílé přilby se město Dúmá, dosud poslední bašta povstalců ve východní Ghútě, stalo v sobotu terčem chemického útoku syrských vládních sil. Syrská vláda to ale popřela, stejně jako to odmítl její spojenec Rusko.
Ruský velvyslanec při OSN na zasedání Rady bezpečnosti zopakoval vyjádření Moskvy, že ruští specialisté v Dúmě žádné stopy po použití chemických zbraní nenalezli. Vyzval vyšetřovatele z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby odjeli už v úterý za doprovodu ruských jednotek na místo údajného útoku.
Útok odsoudila řada zemí, některé z nich z něj obvinily syrský režim a Rusko. Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron se v telefonickém rozhovoru shodli, že v Dúmě byly použity chemické zbraně. Trump oznámil, že se v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA.
Ruský zástupce při OSN varoval před eskalací konfliktu. "Ozbrojený útok pod lživou záminkou proti Sýrii, kde jsou na žádost legitimní vlády ruské jednotky, by mohl mít vážné důsledky," řekl Něbenzja.
Francouzský zástupce při OSN François Delattre v pondělí na Radě bezpečnosti obvinil Rusko ze spoluúčasti na útoku. "Žádné syrské letadlo nevzlétne, aniž by o tom bylo Rusko informováno," řekl Delattre.