Zvrat v případu Američana odsouzeného za smrt dcery. Soud nečekaně zrušil popravu

ČTK ČTK
před 2 hodinami
Soudce v Texasu ve čtvrtek pozastavil popravu muže odsouzeného k nejvyššímu trestu kvůli smrti jeho dvouleté dcerky Nikki v roce 2002. Agentura AP píše, že by šlo o prvního člověka popraveného v souvislosti s takzvaným syndromem třeseného dítěte, což je poškození mozku způsobené nešetrným zacházením s kojencem nebo batoletem.
Američan Robert Roberson, kterému soud pozastavil trest smrti méně než dvě hodiny před vykonáním.
Američan Robert Roberson, kterému soud pozastavil trest smrti méně než dvě hodiny před vykonáním. | Foto: ČTK / AP / Uncredited

Soudce popravu smrtící injekcí zastavil méně než dvě hodiny před jejím výkonem. "Byl přinejmenším v šoku," řekla o reakci odsouzeného Roberta Robersona mluvčí texaské vězeňské služby Amanda Hernandezová.

Nyní sedmapadesátiletý Roberson byl v roce 2003 odsouzen k trestu smrti za zabití své dcery Nikki Curtisové. Lékaři provádějící pitvu dospěli k závěru, že holčička zemřela na následky fyzického týrání. Nicméně podle právních zástupců jejího otce a některých zdravotnických expertů se tak stalo kvůli komplikacím vyvolaným zápalem plic. Prokuratura trvá na tom, že nové důkazy nevyvrací její argumenty o smrti dítěte kvůli zraněním, která způsobil otec.

Trest smrti pro Robersona dlouhodobě kritizovali jak demokratičtí, tak republikánští zákonodárci v Texasu, včetně zastánců nejvyššího trestu. Muž je podle nich nevinný. Texaská sněmovna reprezentantů v tomto státě pro něho vydala předvolání v naději, že mu úřady umožní se slyšení naplánovaného na 21. října zúčastnit. Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že jde o velmi neobvyklý postup.

Podle zákonodárců, kteří žádali o milost pro Robersona, rozsudek vycházel ze zastaralých poznatků o syndromu třeseného dítěte. "V Robertově případě se žádný zločin nestal, a přesto se ho tady v Texasu chystáme zabít," uvedl v září spisovatel John Grisham, který se postavil na Robersonovu stranu.

Právníci odsouzeného také poukazovali na to, že mu přitížil i jeho autismus, který však ještě v době smrti Nikki neměl diagnostikovaný. Policii a zdravotníkům jen přišlo podivné, že v souvislosti se smrtí dcerky nedává najevo emoce.

Podle Robersonovy výpovědi Nikki v lednu 2002 spadla z postele. O několik hodin později si všiml, že nedýchá a odvezl ji na pohotovost, kde byla prohlášena za mrtvou. Podle soudních dokumentů zdravotníci ihned pojali podezření, že holčička byla týraná, protože měla na hlavě modřiny nebo otok mozku. Podle závěrů pitvy zemřela na poranění hlavy v důsledku použití síly a její smrt byla kvalifikovaná jako zabití. Agentura Reuters píše, že v té době se předpokládalo, že takový úraz naznačuje, že dítětem někdo silně třásl.

Robersonovi právníci upozorňovali, že Nikki dostala léky, které se v současnosti už dětem nepředepisují, protože mohou způsobit závažné komplikace. Podle nich za smrt holčičky mohly právě tyto léky a pád z postele. Také hlavní detektiv, který případ vyšetřoval, je nyní přesvědčený o Robersonově nevině. "Navždy mě bude pronásledovat to, že jsem úřadům pomohl poslat tohoto nevinného muže do cely smrti," řekl Brian Wharton.

BBC k syndromu třeseného dítěte píše, že jde o diagnózu v odborné komunitě všeobecně přijímanou. Nedávno zveřejněná zpráva ale zdůraznila, že v případě úmrtí dítěte s typickým úrazem hlavy je nutné prošetřit další možné příčiny, proč úraz vznikl, a nepřiklánět se hned k názoru, že jde o následek týrání.

Mohlo by vás zajímat: Je malej, zapomene. Expertka řekla, jak soudy "omlouvají" znásilnění v rodině (19. 4. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Johana Nejedlová | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy