Americký Senát se dohodl na zvýšení dluhového stropu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 10. 2013 18:55
Dohoda počítá se zvýšením dluhového limitu, aby vláda mohla fungovat nejméně do 7. února.
Foto: Reuters

Washington - Představitelé amerického Senátu ve středu dosáhli kompromisní dohody o zvýšení dluhového limitu a obnovení plného financování amerických vládních aktivit. Oznámil to vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid. Dohoda, o které by nyní měli hlasovat zákonodárci v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů kontrolované republikány, má mimo jiné dočasně odvrátit hrozbu neschopnosti vlády USA splácet dluhy.

Dohoda podle Reida počítá s takovým zvýšením dluhového limitu, díky kterému zůstane vláda likvidní nejméně do 7. února. Zajistí rovněž obnovení plného financování vládních aktivit do 15. ledna.

Podle senátorky Kelly Ayotteové je možné, že o senátním plánu bude nejprve hlasovat Sněmovna reprezentantů, což by mělo urychlit proces jeho schvalování. Demokraté i republikáni podle zdroje agentury Reuters věří, že ve Sněmovně reprezentantů se najde dostatek hlasů k přijetí kompromisu.

Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu již přes dva týdny peníze na běžný provoz. Předpokládá se navíc, že bez zvýšení dluhového limitu vláda již ve čtvrtek na tuto hranici narazí. Přestane tak mít možnost dál si půjčovat pomocí nových dluhopisů, což může vyústit v neschopnost splácet dluhy.

Vláda však pravděpodobně i v případě neschválení návrhu bude mít v několika dalších dnech ještě dostatek peněz na plánované platby. Krize by mohla nastat v závěru měsíce, kdy vládě podle výpočtů nebudou stačit peníze na splátky úroků z dluhopisů, pokud neodloží jiné platby.

Pokud vláda promešká splátku úroků nebo jistiny dluhopisu, ocitne se technicky v platební neschopností. To by mohlo prudce srazit ceny amerických státních dluhopisů, otřást dalšími trhy a vyvolat mezinárodní finanční krizi s následnou recesí.

Dluhový strop USA v současné době činí 16,7 bilionu dolarů (asi 318 bilionů Kč), Kongres ho na tuto částku posunul v srpnu 2011. Vláda již několik měsíců využívá mimořádná opatření, aby se pod tímto limitem udržela. Ve čtvrtek však podle ní budou všechny tyto možnosti vyčerpány.

Jádrem sporů mezi zákonodárci je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy, jejímž ročním odkladem republikáni ve Sněmovně reprezentantů podmiňují uvolnění peněz pro státní výdaje.

 

Právě se děje

Další zprávy