Washington - Americký prezident Donald Trump v úterý exekutivním příkazem rozhodl o pokračování výstavby sporného ropovodu Keystone XL, který má spojovat naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Projekt, který kritizují ochránci životního prostředí, předloni zrušil Trumpův předchůdce Barack Obama.
Při podpisu exekutivního příkazu prezident řekl, že v případě ropovodu Keystone XL "ještě znovu dojednáme některé podmínky".
Obama své odmítavé stanovisko odůvodnil snahou podpořit dohodu o globálních klimatických změnách, což byl jeden z pilířů jeho vládního programu ochrany životního prostředí. Ropovod Keyston XL je privátní projekt, vládní souhlas ale potřebuje k tomu, že přetíná státní hranici.
Podle Trumpova rozhodnutí bude napříště platit, že pokud budou ropovody budovány na americkém území, musejí využívat americkou ocel.
Prezident v úterý také rozhodl o urychleném schvalování posudků vlivu na životní prostředí, pokud půjde o prioritní infrastrukturní projekty.
Trump dalším dekretem oživil ropovod Dakota Access, kterým má být surovina dopravována z nalezišť v Dakotě přes americký středozápad k Mexickému zálivu. Proti stavbě za 3,8 miliardy dolarů (95,5 miliardy Kč) protestovali američtí indiáni z kmene Siouxů v obavě, že jim poškodí zdroje pitné vody.
Trumpova úterní rozhodnutí přinesou podle odborníků prospěch ropným společnostem, které si stěžují na nedostatečnou kapacitu ropovodů, nutnou pro přepravu suroviny z kanadské provincie Alberta a z amerického státu Severní Dakota na ropné trhy. Odpůrci z řad ochránců životního prostředí proti plánované výstavbě protestovali téměř deset let.
Trump se v pondělí v Bílém domě označil za ochránce životního prostředí. "Pokud jde o životní prostředí, jsem velká osobnost. Dostal jsem už několik vyznamenání," řekl bez dalšího vysvětlení.