Američané kvůli radikálům z Ukrajiny mění vojenskou pomoc

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2015 14:45
USA mají na Ukrajině vojenské instruktory. Podle dodatku k zákonu nesmějí cvičit příslušníky dobrovolnického praporu Azov.
Příslušníci dobrovolnického praporu Azov.
Příslušníci dobrovolnického praporu Azov. | Foto: Reuters

Washington/Kyjev - Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila dodatek k zákonu o zahraniční vojenské pomoci.

Výslovně v něm americkým instruktorům zakazuje podílet se na výcviku příslušníků ukrajinského dobrovolnického praporu Azov a blokuje dodávky mobilních protiletadlových raket na Ukrajinu.

Informovala o tom rozhlasová stanice Hlas Ameriky, která se odvolává na prohlášení iniciátora dodatku, demokratického poslance z Michiganu Johna Conyerse. Příslušníci praporu Azov jsou v dodatku označeni za neonacisty a rasisty.

Conyers se při předkládání svého návrhu podle rozhlasu odvolal na informace západního tisku, podle nichž vyznává tisícovka příslušníků praporu Azov "otevřeně neonacistické názory".

Nechceme opakovat chyby z Afghánistánu

Bojový prapor Azov nese vyobrazení symbolu hitlerovské divize SS Das Reich, příslušníci praporu propagují teze o převaze bílé rasy a autokratické diktatuře.

List The Washington Post nedávno napsal, že Azov může obrátit zbraně i proti Kyjevu, pokud se rozhodne pro politické, nikoli vojenské řešení konfliktu na východě země.

Ruské ministerstvo zahraničí rozhodnutí amerických poslanců v pátek komentovalo slovy "pozdě, ale přece". "Dalším logickým krokem by mělo být přiznání, že loňský státní převrat v Kyjevě, který Washington aktivně podporoval, provedli ti samí nacističtí výrostci," soudí ruská diplomacie.

Podle dostupných informací je zakladatelem praporu ukrajinský ultrapravicový radikál Andrij Bileckyj, šéf Sociálně nacionálního sdružení, které je volně spojeno s ukrajinským Pravým sektorem. Šestatřicetiletý aktivista, zvolený loni do ukrajinského parlamentu, je znám pod bojovou přezdívkou Bílý vůdce.

Azov se loni v září stal součástí ukrajinské Národní gardy a Bileckyj dostal hodnost podplukovníka.

Podle pátečních informací ukrajinských médií, která rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů věnují značnou pozornost, nedávno ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov oznámil, že Azov se stane jednou z prvních jednotek, které budou cvičit američtí instruktoři.

Prapor Azov v současné době operuje u ukrajinského přístavu Mariupol, který je vystaven značnému tlaku separatistů.

Conyers se ve zdůvodnění svého návrhu odvolal na zkušenosti z války v Afghánistánu po sovětské okupaci v 80. letech minulého století, kdy Pentagon zásoboval zbraněmi protisovětské povstalce.

"Jak ukazuje účast USA v afghánském konfliktu po sovětské invazi, příliš aktivní vojenská podpora a nadměrné množství dodávaných zbraní může vést k destabilizaci a nakonec i poškodit naše vlastní národní zájmy," uvedl poslanec.

 

Právě se děje

Další zprávy