Vyjednavač povstalců: Nemáme právo rozhodovat, jestli Krym bude, nebo nebude někam připojen

Jiří Just Jiří Just
9. 6. 2015 17:00
Proruští separatisté poslali Kyjevu své návrhy změny ústavy. O Krymu v něm mluví jako o Ukrajině. Co to znamená? Exkluzivní rozhovor s Vladislavem Dějněgem, vyjednavačem Luhanské lidové republiky.
Povstalci v Luhansku - ilustrační foto.
Povstalci v Luhansku - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Luhansk (od našeho zpravodaje) - Vzbouřenci z Doněcké a Luhanské lidové republiky chtějí jednat s ukrajinskou vládou o uznání územní celistvosti. Ústavní dodatky, které oficiálně navrhují Kyjevu, obsahují kontroverzní body.

Na první pohled to aspoň tak vypadá. Separatisté ale optimismus mírní.

V návrhu stojí, že výměnou za zachování kontroly nad "svými" regiony jsou lídři Donbasu ochotni uznat ukrajinskou svrchovanost. Vyplývá z něj dokonce i to, že formálně odmítají ruskou anexi Krymu.

Podle Vladislava Dějněga, stálého vyjednavače Luhanské lidové republiky v kontaktní skupině pro Donbas, však separatisté svými návrhy pouze plní dohody z Minsku. "Máme právo rozhodovat nebo něco navrhovat ohledně Krymu? Samozřejmě že ne," řekl v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Vůdci povstaleckých republik zveřejnili svůj návrh změn ukrajinské ústavy. Předpokládá rozsáhlou autonomii povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti, zároveň je však označuje za nedílnou součást ukrajinského území. Znamená to, že takzvané lidové republiky upouštějí od nezávislosti?

Vladislav Dějněgo: Ne, jedná se o něco jiného.

Jde o komplex opatření, který vychází z druhé minské dohody, podepsané 12. února 2015.

A.cz: Jak to myslíte?

Abychom mohli naplnit dohody z Minsku, konkrétně 11. bod týkající se ústavní reformy, připravili jsme změny ukrajinské ústavy. Tyto změny jsou v souladu s dohodou a odpovídají zvláštnímu statusu našich regionů, který dohoda garantuje.

A.cz: Návrhy změn, které jste zveřejnili, jdou ale mnohem dál. Neuznané republiky například sdělují Kyjevu, že odmítají ruskou anexi Krymu.

Ne, to jste špatně pochopil.

A.cz: A jak to tedy chápat? (V ústavním článku 133 se podle povstaleckého návrhu má nadále uvádět, že "součástí systému administrativního a územního uspořádání je autonomní republika Krym" - pozn. redakce).

My pouze doplňujeme administrativní dělení Ukrajiny, které je vymezeno současným zněním ukrajinské ústavy, o jednotlivé obvody Doněcké a Luhanské oblasti.

A.cz: To znamená, že Krymu se vaše návrhy netýkají?

My vystupujeme jako zástupci našich regionů, Doněcka a Luhanska. Máme právo rozhodovat nebo něco navrhovat ohledně Krymu? Samozřejmě že ne.

O tom může jednat Krym. O tom může uvažovat Ukrajina. Ale v žádném případě to nemohou dělat nezúčastnění pozorovatelé.

My nemáme právo rozhodovat o tom, jestli Krym bude, nebo nebude někam připojen.

 

Právě se děje

Další zprávy