Američané chystají iráckou otočku

Lenka Málková
20. 10. 2006 16:03
Washington - Spojené státy mají pouze týdny, nikoliv měsíce na změnu své irácké strategie. Shodují se na tom experti i čím dál víc amerických politiků.
Spojenci v Iráku
Spojenci v Iráku | Foto: Reuters

V době, kdy ve Spojených státech finišuje kampaň před listopadovými volbami do Kongresu se na veřejnost dostaly nepříznivé informace o skutečné situaci v Iráku a možnostech americké armády v ní.

Nemáme už čas

"Mnoho lidí si myslí, že situace v Iráku spěje k občanské válce. K jejímu odvrácení nemáme mnoho času," potvrdil Larry Diamond z poradního výboru Iraq Study Group, jehož zřízení v březnu posvětil Kongres.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Dopady invaze USA do Iráku:

  • Džihádisté a muslimští radikálové získali větší podporu na celém světě. Jejich počet se celkově zvýšil.
  • Vyrostla nová generace teroristických buněk. Mají malý počet členů, jsou navzájem izolované a spojuje je jen ústřední myšlenka džihádu.
  • Významné zhoršení obrazu USA v muslimském světě.
  • Cílem teroristů se stala i Evropa.
  • Zabití teroristických vůdců dočasně sníží bezpečnostní rizika pro USA.

"Občanská válka už probíhá. Je třeba přikročit k radikálním krokům," dodal Diamond s tím, že již nejde o měsíce, ale pouhé týdny, než v Iráku vypukne opravdový chaos.

A jeho slova dokumentuje stávající situace, kdy ozbrojené milice protiamerického duchovního Muktady Sadra o síle 800 mužů odsadily jihoirácké město Amara. Premiér Malikí vyslal do oblasti delegaci v čele s ministry obrany a vnitra.

Přestože oficiální zpráva výboru má být zveřejněna až v lednu, jeho předseda a bývalý ministr zahraničí James Baker připouští, že současná strategie není životaschopná a je třeba radikálně posílit diplomatické vyjednávaní. Dokonce i se zeměmi jako Írán a Sýrie.

Bush: Irák je druhým Vietnamem

O kritické situaci v Iráku mluví i samotný prezident George Bush.

V rozhovoru pro televizní stanici ABC připustil, že paralela mezi Irákem a Vietnamem existuje.

Bush dostal v rozhovoru otázku, zda souhlasí s komentátorem listu New York Times Thomasem Friedmanem, že nynější násilí v Iráku je "džihádistickou obdobou ofenzivy Tet".

"Možná má pravdu. Jsme svědky stupňování násilí a stojíme před volbami," odpověděl Bush.

S vidinou hrozících neúspěchů v nadcházejících volbách tak i republikánští příznivci přestávají mluvit o údajném pokroku v Iráku a připouští, že po volbách budou muset svůj přístup k nepopulární válce změnit.

Od počátku irácké invaze v roce 2003 v zemi zemřelo kromě deseti tisíc Iráčanů také 2750 příslušníků amerických ozbrojených sil a hlasy volající po stažení vojsk z Iráku neustále sílí. Ve veřejností i u politiků samotných.

Vzpomínka na rok 1968

Mezi současným vývojem a historickou zkušeností z Vietnamu existuje poučení i vnitropolitické.

Foto: Martina Běhounková

Komunistické síly ve Vietnamu byly v ofenzivě Tet poraženy, ale dosáhly díky ní propagandistického vítězství.

Ve Spojených státech vedla ke změně nálady obyvatelstva od dřívější podpory války k odporu vůči ní.

Tehdejšího prezidenta Lyndona Johnsona dokonce tento obrat přiměl ke stažení kandidatury pro druhé volební období.

Jak tomu bude tentokrát, ukáže až 7. listopad, kdy budou američtí voliči rozhodovat o nových kongresmanech a guvernérech.

 

Právě se děje

Další zprávy