Tajné služby USA: Irák je líhní teroru

oho, Reuters, ČTK
27. 9. 2006 12:34
Washington - Americké zpravodajské služby se netají skepsí k situaci v Iráku. Podle nich se tato země stala zásobárnou teroristů a radikálních islamistů.
Rodiny obětí si nedávno přišly připomenout 5. výročí útoků na budovy WTC. Ochrání je proti dalším podobným katastrofám politika G. W. Bushe?
Rodiny obětí si nedávno přišly připomenout 5. výročí útoků na budovy WTC. Ochrání je proti dalším podobným katastrofám politika G. W. Bushe? | Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Američtí vojáci v Bagdádu

Nejzávažnější dopady invaze USA do Iráku podle aktuální zprávy tajných služeb:

  • Džihádisté a další muslimští radikálové získali větší podporu na celém světě. Jejich počet se celkově zvýšil.
  • Vyrostla nová generace teroristických buněk. Mají malý počet členů, jsou navzájem izolované a spojuje je jen ústřední myšlenka džihádu.
  • Významné zhoršení obrazu USA v muslimském světě.
  • Cílem teroristů se stala i Evropa.
  • Zabití teroristických vůdců alespoň dočasně sníží bezpečnostní rizika pro USA.

Podle amerických tajných služeb invaze a okupace Iráku přímo souvisejí s nástupem nové generace islámského radikalismu.

Výsledky nejsou vůbec dobré

V ní hrají ústřední roli malé, izolované teroristické skupiny, spojené mnohdy pouze ideologií džihádu, která díky událostem v Iráků výrazně zesílila.

Dokument nazvaný Trendy globálního terorismu: Dopady pro Spojené státy má představovat politicky nezávislý souhrnný pohled různých zpravodajských služeb americké vlády a je prvním formálním zhodnocením globálního terorismu, které vypracovaly špionážní služby od začátku války v Iráku.

Bush pod palbou

Vláda i tajné služby oficiálně popírají jakýkoli vliv politiky na celou analýzu.

Páté výročí útoků 11.září a začátku války s terorismem ale způsobilo, že se dokument stal horkým politickým tématem mezi republikány a opozičními demokraty.

Podle nich zpráva jen potvrzuje, že cesta, po které vede svou zemi stávající americký prezident v případě Iráku, vede špatným směrem.

"Chybné kroky prezidentské administrativy v Iráku vedou k podpoře globálního terorismu a činí naši zemi méně bezpečnou," uvedl demokratický senátor Harry Reid.

Prezident Spojených států George Bush prohlásil, že je naivní a chybné se domnívat, že válka v Iráku zhoršila hrozbu terorismu.

"Někteří lidé hádali, co je v této zprávě, a dospěli k závěru, že jít do Iráku bylo chybou. Já důrazně nesouhlasím," řekl Bush na tiskové konferenci po setkání s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy