Tajné služby USA: Irák je líhní teroru

oho, Reuters, ČTK
27. 9. 2006 12:34
Washington - Americké zpravodajské služby se netají skepsí k situaci v Iráku. Podle nich se tato země stala zásobárnou teroristů a radikálních islamistů.
Rodiny obětí si nedávno přišly připomenout 5. výročí útoků na budovy WTC. Ochrání je proti dalším podobným katastrofám politika G. W. Bushe?
Rodiny obětí si nedávno přišly připomenout 5. výročí útoků na budovy WTC. Ochrání je proti dalším podobným katastrofám politika G. W. Bushe? | Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Američtí vojáci v Bagdádu

Nejzávažnější dopady invaze USA do Iráku podle aktuální zprávy tajných služeb:

  • Džihádisté a další muslimští radikálové získali větší podporu na celém světě. Jejich počet se celkově zvýšil.
  • Vyrostla nová generace teroristických buněk. Mají malý počet členů, jsou navzájem izolované a spojuje je jen ústřední myšlenka džihádu.
  • Významné zhoršení obrazu USA v muslimském světě.
  • Cílem teroristů se stala i Evropa.
  • Zabití teroristických vůdců alespoň dočasně sníží bezpečnostní rizika pro USA.

Podle amerických tajných služeb invaze a okupace Iráku přímo souvisejí s nástupem nové generace islámského radikalismu.

Výsledky nejsou vůbec dobré

V ní hrají ústřední roli malé, izolované teroristické skupiny, spojené mnohdy pouze ideologií džihádu, která díky událostem v Iráků výrazně zesílila.

Dokument nazvaný Trendy globálního terorismu: Dopady pro Spojené státy má představovat politicky nezávislý souhrnný pohled různých zpravodajských služeb americké vlády a je prvním formálním zhodnocením globálního terorismu, které vypracovaly špionážní služby od začátku války v Iráku.

Bush pod palbou

Vláda i tajné služby oficiálně popírají jakýkoli vliv politiky na celou analýzu.

Páté výročí útoků 11.září a začátku války s terorismem ale způsobilo, že se dokument stal horkým politickým tématem mezi republikány a opozičními demokraty.

Podle nich zpráva jen potvrzuje, že cesta, po které vede svou zemi stávající americký prezident v případě Iráku, vede špatným směrem.

"Chybné kroky prezidentské administrativy v Iráku vedou k podpoře globálního terorismu a činí naši zemi méně bezpečnou," uvedl demokratický senátor Harry Reid.

Prezident Spojených států George Bush prohlásil, že je naivní a chybné se domnívat, že válka v Iráku zhoršila hrozbu terorismu.

"Někteří lidé hádali, co je v této zprávě, a dospěli k závěru, že jít do Iráku bylo chybou. Já důrazně nesouhlasím," řekl Bush na tiskové konferenci po setkání s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy