Za vším hledej neschopného Rumsfelda

Lenka Málková
26. 9. 2006 17:00
Washington - V rozpočtu armády USA na rok 2008 chybí celých 42 miliard dolarů. Vlna kritiky míří na ministra obrany Rumsfelda.
Američtí vojáci v Iráku nadále zůstávají.
Američtí vojáci v Iráku nadále zůstávají. | Foto: Reuters

Podle slov generála Petera J. Schoomakera, šéfa vojenského personálu americké armády, je jediným možným řešením razatní navýšení rozpočtu, nebo stažení vojáků z Iráku i dalších zemí.

Armáda USA požaduje 140 miliard

Americká armáda požádala pro rok 2008 o 140 miliard dolarů. Bílý dům je přitom rozhodnut poslat do pokladny Pentagonu pouze 98 miliard, což je o celých 41 procent méně. "Jsou to neuvěřitelná čísla," nechala se slyšet celá řada úředníků Pentagonu.

Generál Schoomaker však upozorňuje na katastrofální stav armády, která již v průběhu července ukončila zaměstnávání civilistů a zmrazila kontrakty s výrobci zbraní.

Infobox

TŘI ROKY VÁLKY V IRÁKU:

FAKTA:

  • V aktivní službě americké armády je v současnosti 504 tisíc vojáků.
  • Valná většina z nich vykonává nebo vykonávala svoji misi v Afghánistánu nebo v Iráku.
  • Celá třetina má za sebou více než jednu misi.
  • Zájem o rezervisty tak v americké armádě stále roste.

"Již nyní nemá armáda peníze ani na opravu tanků a obrněných vozidel nasazených v Iráku," prohlásil v rozhovoru pro deník Los Angeles Times. "Bez požadovaných 140 miliard bude muset v blízké budoucnosti snížit počty zahraničních misí o čtyři brigády a jedno velení."

Expert na armádní rozpočet Steven M. Kosiak souhlasí s tím, že v rozpočtu na obranu je třeba provést celou řadu změn. Výdaje na zahraniční mise ale nejsou zdaleka jediným sporným bodem. Velkou část rozpočtu zabírají například nové supermoderní zbraně, na které hodlal Pentagon vynaložit celkem 200 miliard dolarů. "Zbraně budoucnosti jsou velmi ambiciózním plánem, možná až příliš," konstatoval Kosiak.

Ministr obrany Rumsfeld se tak obrátil na Bílý dům a Bushova poradce Roba Portmana, aby do listopadu předložili konpromisní návrh rozpočtu.

"Každý rok se Pentagon pokouší navýšit svůj rozpočet, ale Bílý dům reaguje stále stejně, odmítavě. Rozdíl je teď v tom, že armádě došla trpělivost. Bez peněz odmítla hrát svoji úlohu," potvrdil pro deník Los Angeles Times jeden z pracovníků ministerstva, který si nepřál být jmenován.

Rumsfeld je nekompetentní, zní z řad bývalých vojáků

Ministr obrany Donald Rumsfeld navíc právě v těchto dnech čelí vlně kritiky ze strany bývalých činitelů americké armády. Ti Rumsfelda označili za nekompetentního, arogantního a neschopného vést kvalitně zásah v Iráku.

Armádní rozpočet měl být předložen do 15.srpna. Dalším termínem je pro ministra Rumsfelda listopad.
Armádní rozpočet měl být předložen do 15.srpna. Dalším termínem je pro ministra Rumsfelda listopad. | Foto: reuters

"Donald Rumsfeld není v době války kompetentním vůdcem, ví vše, jen ne jak vyhrát," uvedl John Batiste, který do výslužby odešel před deseti měsíci a předtím působil jako velitel první pěchotní divize v Iráku.

Kriticky se na adresu blízkého spolupracovníka prezidenta George Bushe vyjádřil také generál Paul Eaton, který do ledna vedl školení iráckých bezpečnostních sil. "Rumsfeld se po taktické, operační a strategické stránce ukázal být nekompetentní osobou," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy