Ambasador: Víza za rakety nevyhandlujeme

Red Zah
7. 12. 2006 15:48
Washington - Spoléhat se na racionalitu diktátorů a fanatiků nelze, musíme mít krytá záda, zdůvodnil potřebu protiraketové obrany velvyslanec v USA Petr Kolář.
Foto: www.mzv.cz

Jen měsíc poté, co do redakce Aktuálně.cz přišel na on-line rozhovor americký velvyslanec v Praze, odpovídal na otázky čtenářů živě také český ambasador v USA Petr Kolář.

Podle něj se v poslední době podařilo při jednání o zrušení víz při cestách do Spojených států dosáhnout důležité změny. Tlak na Kongres začal ve spolupráci s českou stranou vyvíjet i Bílý dům.

Kdo je Petr Kolář
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kdo je Petr Kolář

  • Petr Kolář zastupuje zájmy České republiky ve Spojených státech přesně rok, od konce listopadu 2005.
  • Před tím pracoval jako náměstek ministra zahraničí Cyrila Svobody pro dvoustranné vztahy.
  • Coby velvyslanec již dříve působil také v Irsku a Švédsku.
  • Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a poté studoval také ve Spojených státech a Velké Británii.
  • Petr Kolář je ženatý a má dvě děti.

Přečtěte si on-line rozhovor s americkým velvyslancem v Praze

"Teď se prezident Bush přihlásil k tomu, že chce působit na Kongres, aby současný vízový zákon byl upraven tak, aby nová kritéria splňovala především bezpečnostní parametry a byla také spravedlivější a transparetnější. Dojde-li k této změně zákona, budeme vědět přesně, co se po nás chce a jsme-li to schopni splnit," odpověděl na jednu z otázek Petr Kolář.

Velvyslanec také odmítl, že by otázka víz jakkoli souvisela s tím, zda se Spojené státy rozhodnou umístit část svého protiraketového systému v České republice.

"V žádném případě neschvaluji úvahy a návrhy, které mluví o výměně základny za cokoli, tedy i za bezvízový režim. Jsou to dvě zcela oddělené věci, které spolu v žádném případě nesouvisí," uvedl Kolář. "Tento způsob uvažování a handlování je mi cizí. Bezvízový režim si zasloužíme a je potřeba pro jeho dosažení udělat maximum," dodal.

Podle Koláře by Česká republika neměla podceňovat hrozby, které přináší současná mezinárodní situace.

"Poučení z naší historie se přímo nabízí. Spoléhat se na racionalitu různých diktátorů, šílenců a fanatiků nelze. I pro případné vyjednávání s nimi je důležité, abychom měli pevnou pozici a krytá záda. Idealistický a naivní přístup vycházející z toho, že se vždycky nějak domluvíme, pokud nebudeme také schopni prokázat svou připravenost se bránit, se nevyplácí," vyjmenoval velvyslanec důvody pro umístění protiraketové základny u nás.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:04Autor: Indián

Otázka: Dobrý den! Pane velvyslanče, jsou Američané skutešně tak nafoukaní, jak si to o nich dnes velká část lidstva myslí?

Petr Kolář: Dobrý den, děkuji za otázku, těším se na další. Američané jsou lidé jako my, tzn. že jsou lidé různí. Já jsem měl asi štěstí, potkávám zde vesměs lidi příjemné a vstřícné, které zajímá, co jsme zač. Možná jsou v určitém ohledu trochu idealističtější než my, věří tomu, že dobro vítězí nad zlem a že špatné skutky mají být potrestány. Nemají tendenci relativizovat, co je dobré a co zlé, proto se nám mohou někdy jevit trochu naivní. Já bych ale řekl, že jsou vlastně přímější a otevřenější. To, co se z našeho pohledu může jevit jako nafoukanost, je spíše jejich hrdost na svou zemi a silný patriotismus. Nám by špetka jejich hrdosti také někdy prospěla.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:06Autor: Martin Bláha

Otázka: Jak dlouho se bude světu tvrdit, že 11.9. je dílem islámských extrémistů? Je mnoho důkazů, které toto vyvracejí. Bohužel většina lidí je natolik zmanipulována, že slepě přijímá pouze to, co předkládají OFICIÁLNÍ média.

Petr Kolář: Neznám Vaše zdroje a Vaše informace a nejsem přítelem konspiračních teorií. Vycházím z toho, jaká jsou objektivně daná fakta. Víme, kdo útok na Ameriku uvítal, kdo se z něj radoval a kdo se také přihlásil k jeho provedení.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:08Autor: Karel

Otázka: Dobrý den, mám na Vás otázečku, pokud nebudou potřeba do USA víza bude možné tam vycestovat i pokud byl člověk z USA deportován?Děkuji za odpověď,Karel.

Petr Kolář: Nejsem si jist, zda dokážu na Vaši otázku správně odpovědět. Je to otázka spíše pro americké úřady. Domnívám se, že pro ty, kteří byli v minulosti z USA deportováni pro porušení jejich zákonů, mají vždy stanovenou minimální lhůtu, po kterou nebude návrat možný.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:16Autor: K.Mintenker

Otázka: Já v žádnem případě nechci na Moravě raketovou základnu, jako protislužbu za zrušení víz.Vy snad jo?

Petr Kolář: Děkuji, že nazýváte správně protiraketovou základnu protiraketovou. Jedná se opravdu o obranný, nikoliv útočný systém, který by měl chránit nejen USA, ale i jejich přátele a spojence v Evropě. Proto v žádném případě neschvaluji úvahy a návrhy, které mluví o výměně základny za cokoli, tedy i za bezvízový režim. Jsou to dvě zcela oddělené věci, které spolu v žádném případě nesouvisí. Tento způsob uvažování a handlování je mi cizí. Bezvízový režim si zasloužíme a je potřeba pro jeho dosažení udělat maximum. Česká diplomacie na tom intenzivně pracuje. Co se týče protiraketové základny, pokud budeme o její umístění na našem území požádáni, svobodně a suverénně se rozhodneme, zda-li se tímto způsobem chceme na obraně naší a našich spojenců podílet.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:18Autor: Josef

Otázka: Doufám, že to bude v referendu. Kašlu na zastupitelskou "prodejnou" demokracii. Takže co proto uděláte.

Petr Kolář: Zatím jsme o umístění protiraketové základny na našem území požádáni nebyli. Pokud se tak stane, musí rozhodnout vláda a Parlament České republiky, jakým způsobem budeme rozhodovat. Zda-li parlamentní cestou, nebo referendem. Já budu pracovat s tím rozhodnutím, které bude učiněno.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:24Autor: Zvědavá

Otázka: Skutečně se něco změnilo, pokud jde o jednání v USA o odstarnění víz pro nováčky unie? A nemyslím tím jen politické proklamace. Fakticky se "hnuly ledy"? Děkuji a hezké ráno do Washintonu.

Petr Kolář: Přeji hezké odpoledne do Prahy. Charakterizoval bych změnu v tom smyslu, že konečně začínáme otevřeně spolupracovat s administrativou v působení na Kongres. Doposud jsme byli odkazováni exekutivou na to, že je věcí Kongresu, zda bude bezvízový program rozšířen o další země a že nám v tom administrativa nemůže pomoci, pokud nesplníme podmínky stanovené takzvanou cestovní mapou. Teď se prezident Bush přihlásil k tomu, že chce působit na Kongres, aby současný vízový zákon byl modifikován tak, aby nová kritéria splňovala především bezpečnostní parametry a byla také spravedlivější a transparetnější. Dojde-li k této změně zákona, budeme vědět přesně, co se po nás chce a jsme-li to schopni splnit. Zároveň nám bylo přislíbeno, že kritéria na nás uplatňovaná budou stejná jako na americké občany. Nic víc, nic míň.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:25Autor: zvedavec

Otázka: Dobry den,
Jste pripraven podat protestni diplomatickou notu v pripade, ze se prokaze preprava protipravne zadržovaných osob vzdušným prostorem CR na palubach civilních letadel s imatrikulaci USA, pripadne jakých jinych diplomatických prostredku by bylo vhodne dle vašeho nazoru pouzit?

Petr Kolář: Pokud se prokáže, že nějaký stát porušuje naše zákony a postupuje proti našim zájmům, jsem připraven v souladu s rozhodnutím vlády ČR použít všechny adekvátní diplomatické prostředky k nápravě či vyjádření protestu.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:31Autor: Konspirátor

Otázka: Dobrý den. Jak s odstupem času hodnotíte své vystupování v době "sarajevského" atentátu? S dnešními zkušenostmi - šel byste do toho znovu? A neměl jste strach, že vás Václav Klaus do USA nepotvrdí?

Petr Kolář: Jsem rád, že jsem svým životem zatím mohl projít rovně a v souladu se svým svědomím. Odřeniny a šrámy z této cesty mi, doufám, příliš na kráse neubraly. Pokud s odstupem času hodnotím Vámi zmíněné období, jsem rád, že jsem se zachoval, tak, jak jsem se zachoval, a jsem také rád, že jsem našimi ústavními činiteli posuzován nejen odborně, ale i s vědomím toho, jaký mám přístup k určitým principům a hodnotám. A jsem rád, že dnes mohu zastupovat naše zájmy a hlavu státu v USA.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:32Autor: lukáš

Otázka: Souvisí ochota Spojených států zrušit víza pro naše občany s naším souhlasem s vybudováním protiraketového systému u nás?

Petr Kolář: K této otázce jsem se již vyjádřil v jedné z předchozích odpovědí. Tyto dvě věci spolu nesouvisí. Prosím, abychom nepřistupovali na logiku koňského handlování.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:37Autor: Václav

Otázka: Dobrý den pane velvyslanče,
při poslední návštěvě USA jsem překročil dobu povolenou k pobytu uvedenou na tzv. Bílé kartě. Mohl by to být velký problém, kdybych chtěl opět letět do USA? Jak dlouho si americké imigrační úřady tyto informace archivují.
Děkuji. Přeji hezký den
Václav

Petr Kolář: Problém by to mohl být, proto před Vaší další návštěvou je nutné požádat o vystavení nového víza do USA a americké velvyslanectví v Praze tak posoudí, jestli Vaše další cesta do USA je z jejich pohledu přijatelná. Domnívám se, že jde-li pouze o den a mohl byste poskytnout uspokojivé vysvětlení, snad bude akceptováno.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:39Autor: Fidel

Otázka: Dobrý den. Jak se Spojené státy dívají na protikubánské postoje ČR?

Petr Kolář: Spojené státy vnímají naše aktivity namířené k podpoře demokracie a lidských práv na Kubě pozitivně. Kubánci si o své budoucnosti musí rozhodnout sami, ale my bychom měli být připraveni, pokud se rozhodnou pro cestu demokracie, jim pomoci, budou-li o to stát.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:45Autor: Láďa

Otázka: Dobrý den pane velvyslanče,
Proč ta hysterie kolem rušení/nerušení amerických víz zrovna v poslední době? Vždyť nerovné postavení občanů ČR a USA v možnosti navštívit druhou zemi trvá již od počátku devadesátých let. Občané USA cestují k nám bez víz, naši občané musí o víza žádat. Děkuji za odpověď

Petr Kolář: Domnívám se, že to souvisí s narůstající emancipací a sebevědomím naší země a naší veřejnosti. Jsme členy NATO, jsme spojenci USA a od května 2004 jsme také členskou zemí EU. To, že některé členské země EU jsou v bezvízovém režimu a my dosud ne, vnímáme jako nespravedlnost a jako strategicky a politicky nesprávný stav, který je třeba v zájmu našeho kvalitního partnerství a spojenectví napravit. Je to nejen v našem zájmu, ale i v zájmu USA. Jsem rád, že toto uvědomění v poslední době narůstá i v Americe. Nejde o hysterii, jde o nápravu nepřirozeného a nerovrnoprávného vztahu.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:47Autor: kkk

Otázka: Pro kolik procent obyvatel našeho státu mají význam víza do USA a kolik procent obyvatel našeho státu ohrozí americká základna?

Petr Kolář: Nevím.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:48Autor: lesausa

Otázka: dobry den chtel bych se zeptat je li pravda ze se hovorilo o zavedeni viz take pro americke turisty ,cestujici do evropy.

Petr Kolář: Nevím o tom. Evropská komise uvažovala o zavedení víz pro držitele amerických diplomatických a služebních pasů.

Odpovězeno: 07. 12. | 14:57Autor: Andrej

Otázka: Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda bezvízový styk s USA bude mít i vliv na to, že čeští občané budou moci v USA bez víza pracovat? Nejen cestovat, ale i pracovat...
Děkuji za odpověď.

Petr Kolář: Děkuji za otázku. Je velmi důležité si uvědomit, že když dosáhneme bezvízového styku, neznamená to automaticky právo v USA bez povolení pracovat. Turista, který přijede do USA bez víza, se zároveň zavazuje, že neporuší americké zákony a nezneužije svého statusu turisty k tomu, aby ilegálně v USA pracoval. Ten, kdo i v případě zavední bezvízového režimu bude mít zájem o práci v USA, bude muset požádat o pracovní povolení. Stejně tak budou muset nadále žádat naši občané například o studijní vízum do USA. I občané Spojených států amerických, kteří chtějí v ČR také pracovat, potřebují vízum. Stejně, jako ti, kteří chtějí studovat v ČR a za účelem studia pobývat u nás déle než 90 dnů.

Odpovězeno: 07. 12. | 15:03Autor: Robert

Otázka: Dobrý den, Pane velvyslanče. Jak by se dalo, podle Vás, naklonit veřejné mínění pro umístnění US základen na našem území? Myslím si totiž, že jedna US raketová základna na našem území je lepší bezpečnostní pojistkou proti vlivu travičského a autoritativního Ruska, než celé členství v EU.

Petr Kolář: Protiraketová základna, pokud by měla být u nás umístěna, má být součástí obranného systému USA a jejich evropských spojenců proti případnému raketovému útoku z oblasti Blízkého východu. Česká veřejnost by neměla podceňovat hrozby, které ze současné mezinárodní situace vyplývají. Poučení z naší historie se přímo nabízí. Spoléhat se na racionalitu různých dikrátorů, šílenců a fanatiků nelze. I pro případné vyjednávání s nimi je důležité, abychom měli pevnou pozici a krytá záda. Idealistický a naivní přístup vycházející z toho, že se vždycky nějak domluvíme, pokud nebudeme také schopni prokázat svou připravenost se bránit, se nevyplácí.

Odpovězeno: 07. 12. | 15:08Autor: veska

Otázka: dobry den. rad bych vedel co si myslite o nove strategii v iraku, kdy je trendem postupne stahovani americkych vojsk a omezeni jejich cinnosti na podporu a vycvik irackych bezpecnostnic slozek?? dekuji

Petr Kolář: Toto téma je v USA dnes velmi aktuální a živé. Nejlepší američtí stratégové a experti hledají cestu, jak v Iráku dál postupovat. Důležité je dnes již poměrně široce sdílené poznání, že vyhrát válku v Iráku jen vojenskými prostředky není možné. Domnívám se, že zvýšené úsilí vycvičit co nejdříve co největší počet iráckých ozbrojených složek a postupné předání odpovědnosti za bezpečnostní situaci v Iráku Iráčanům je správná cesta. Zbrklý ústup a politicky ovlivněné rychlé stažení amerických sil z Iráku by však nebylo rozumné.

Odpovězeno: 07. 12. | 15:18Autor: Watchdog

Otázka: Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na obecný názor lidí v USA (tedy těch, kteří vůbec vědí, že existujeme) na Českou republiku, naši mezinárodní politiku a náš přístup k válce proti terorismu (tj. oficiálně jsme přehnaně opatrní a neprojevujeme se, ovšem vojáky posíláme). Děkuji Vám za odpověď.

Petr Kolář: Jsem rád, že mohu z osobní zkušenosti porovnat znalost běžných Američanů o naší zemi z počátku 90. let a dnes. Během svých cest po Americe zjišťuji, že povědomí o naší zemi je díky naší principiální a spojenecké zahraniční politice a také díky turistice, a především Praze, čím dál silnější. Praha a v poslední době také Český Krumlov se stávají pojmy, jakousi téměř módní záležitostí. Kdo ještě nebyl v Praze, tak se tam buďto chystá, nebo o tom alespoň mluví. Možná k povědomí Američanů o krásách naší vlasti přispívá i to, že se u nás v našich exteriérech natáčí řada amerických filmů. Spousta Američanů také ví o tom a váží si toho, že jsou u nás vítáni, že vůči nim nejsme v převážné většině negativní, a že například město Plzeň každoročně velkolepě oslavuje svoje osvobození americkou armádou. V USA se také prosazuje řada českých výrobků a produktů, např. naše pivo se stalo pojmem, stejně tak naše lehká sportovní letadla zde mají obrovský úspěch a Česká republika je oblíbeným místem amerických investic.

Odpovězeno: 07. 12. | 15:20Autor: Zdeněk

Otázka: Dobrý den. Přeji Vám úspěch při jednání o zrušení víz do USA. "Hloupé otázky", na které neznáte odpověď, nepokládám. Přeji hodně zdraví Vám i Vaší rodině.

Petr Kolář: Děkuji, nápodobně.

Odpovězeno: 07. 12. | 15:33Autor: Dalibor

Otázka: Dobrý den. Proč Česká Republika neuvažuje o zavedení reciproční vízové politiky pro občany USA a stejně důslednými kontrolami na našich hranicích pro občany USA, tak jak se dějě i našim občanům při vstupu do USA? Nedomníváte se, že to lze považovat za povyšování se USA nad ČR?

Petr Kolář: Myslím, že přirozené je, když občané USA k nám mohou cestovat bez víz. Nepřirozené je, že naši občané nemohou cestovat zatím bez víz do USA. Jsem rád, že Česká republika zatím postupuje racionálně a snaží se spíše o nápravu než další komplikaci v našich vzájemných vztazích. Pokud budou přijata opatření související s prohlášením prezidenta Bushe v Talinu, lze předpokládat, že i bezpečnostní opatření na našich letištích se budou velmi podobat těm, která se dnes uplatňují na letištích v USA, a budou se týkat všech cestujících bez rozdílu.

Dovolte, abych poděkoval všem, kteří se účastnili dnešního on-line rozhovoru. Minulou sobotu jsem oslavil přesně rok svého působení v USA. Byl to rok nesmírně zajímavý a intenzívní a z mého pohledu i úspěšný. Pokládám si za čest, že mohu zastupovat Českou republiku a naše zájmy v zemi, která je nám, navzdory své geografické vzdálenosti, tak blízká a se kterou sdílíme tolik společných hodnot. Mým úkolem je pracovat na tom, aby naše vztahy byly ještě lepší a nesmyslné bariéry typu vízového režimu byly co nejdřívě odstraněny. Děkuji za podporu a důvěru všem, kteří mi drží palce a kteří svým osobním příkladem při návštěvách USA mi pomáhají šířit zde dobré jméno České republiky. Nashledanou, teším se na příště.

 

Právě se děje

Další zprávy