Jak píše agentura AFP, od začátku ledna do konce dubna se letos Amazonie zmenšila o 1202 kilometrů čtverečních. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jí tak ubylo o 55 procent více.
Tyto údaje vyvolávají otázky, jak Brazílie chrání za vlády krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara svou část největšího tropického lesa na světě. "Bohužel se zdá, že letos můžeme očekávat nové požáry a další odlesňování," komentuje situaci aktivista zeleného hnutí Greenpeace Romulo Batista.
V roce 2019, kdy Bolsonaro nastoupil do úřadu, vzrostlo v brazilské Amazonii odlesňování o 85 procent. Zničeno bylo 10 123 kilometrů čtverečních zeleně. Tato devastace vzbudila ve světě obavy ohledně budoucnosti džungle, která je považována za klíčovou ve snaze zmírnit dopady klimatických změn.
Destrukci způsobily rekordní lesní požáry, které v Amazonii řádily od května do října, nelegální těžba a zemědělské praktiky na chráněném území. "Počátek roku není dobou, kdy dochází k běžnému odlesňování, protože hodně prší," konstatuje Erika Berenguerová, expertka na ekologii z Oxfordské univerzity. "Když v minulosti odlesňování rostlo už od začátku roku, znamenalo to, že celý rok bude - pokud jde o odlesňování - nadprůměrný," dodává.
Za Bolsonarova prezidentství musela ekologická agentura IBAMA propouštět zaměstnance a snížit rozpočet. V dubnu vláda odvolala nejvyššího činitele agentury pověřeného aplikací zákonů týkajících se životního prostředí, který krátce předtím povolil policii, aby za přítomnosti televizních kamer zasáhla v nelegálních dolech.
Strategie vlády se týká jen požárů a nepřihlíží k tomu, že je často zakládají farmáři a chovatelé dobytka, kteří kácejí stromy a pak je pálí, připomíná Erika Berenguerová. "Je to, jako když si vezmete prášek proti bolesti, když vás bolí zub. Zmírní to bolest, ale pokud tam je kaz, tak ho to nevyléčí," říká.
Epidemie covidu-19 v zemi situaci jen komplikuje. Nejvíce zasažen je stát Amazonas, z větší části pokrytý vegetací. Má však jen jednu jednotku intenzivní péče a epidemie jej zastihla nepřipravený. Obavy jsou rovněž o původní obyvatele, kteří jsou vůči chorobám přicházejícím odjinud zranitelní.
Ekologové se obávají, že ochrana lesa bude odsunuta z důvodu boje proti koronaviru stranou. Arthur Virgilio, starosta Manausu - metropole brazilského státu Amazonas -, vyzval k pomoci při obou tragédiích. "Potřebujeme zdravotníky, respirátory, ochranné vybavení, všechno to, co může zachránit životy těch, kdo chrání les," uvedl.