Amazonie přišla o svého Vlka. Těžaři zastřelili indiána, který proti nim bojoval

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
6. 11. 2019 6:54
Šestadvacetiletý domorodec Paulo Paulino Guajajara, kterému se mezi přáteli přezdívalo Lobo (česky Vlk), patřil k hlasitým odpůrcům nelegální těžby v Amazonii. Právě jeho usilovný boj proti těžařům ho ale nakonec stál život.
V Amazonii byl zabit domorodec, který bojoval proti ilegální těžbě | Video: Aktuálně.cz, Reuters

Minulý pátek ho při lovu v rezervaci Arariboia na severovýchodě Brazílie obklíčila a následně zastřelila pětice těžařů, která v oblasti nelegálně působí. Informoval o tom americký deník The New York Times.

Podle zahraničních médií šlo o plánovaný útok. Další muž, se kterým se Guajajara na hon vydal, přestřelku přežil se zraněním a vše popsal.

Guajajara, který zemřel po střelbě do hlavy, byl členem uskupení, které se považuje za "ochránce lesa". Tato skupina brazilských domorodců usiluje o ochranu své komunity a území před těžaři, dřevorubci, farmáři i dalšími lidmi, kteří dávají přednost byznysu před zachováním přírody.

"Všude dochází k tak rozsáhlému ničení přírody. Stromy s kvalitním dřevem tvrdým jako ocel se kácí a odvážejí pryč," připomíná slova zabitého domorodce agentura Reuters, která s mužem v září dělala rozhovor.

"Musíme náš způsob života zachovat pro budoucnost našich dětí," řekl také v interview Guajajara, který po sobě zanechal syna.

Bolsonaro má na rukou krev

Skupinu strážců lesa, která má asi 20 tisíc členů, založil právě kmen Guajajara v roce 2012. Celkem v Brazílii žije kolem 900 tisíc domorodců.

Po vraždě Vlka se snáší kritika také na hlavu brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. "Bolsonarova vláda má na svých rukou krev domorodců," komentovala to organizace APIB, která zastupuje zájmy řady brazilských domorodců.

Hlava největšího jihoamerického státu dlouhodobě čelí kritice ze strany ochránců amazonského pralesa. Podle nich Bolsonaro podporuje rozvoj byznysu v oblasti, včetně odlesňování.

"Stupňování násilí v domorodých teritoriích je přímým důsledkem nenávistných projevů a kroků, které jsou namířené proti našim lidem," dodala v prohlášení asociace APIB. 

Prezident Bolsonaro v minulosti například snížil rozpočet úřadu na ochranu životního prostředí (IBAMA) nebo se navážel do práce environmentálních aktivistů. V Brazílii se navíc o práva domorodých obyvatel stará vládní agentura Funai. Nedávno ale Bolsonaro jmenoval do jejího čela důstojníka federální policie Marcela Xaviera da Silvu, který je úzce napojen na zemědělský byznys.

Vraždy domorodců nejsou výjimečné

Kmen Guajajara si už delší dobu uvědomuje, že mu hrozí nebezpečí. V září se ozvala například vláda brazilského státu Maranhão, v němž leží rezervace Arariboia. Na nebezpečí spojené s nelegální těžbou upozornila brazilského ministra spravedlnosti Sérgia Moru. Avšak bez odezvy, uvedlo vedení státu Maranhão.

Varování ohledně toho, že se domorodci nachází v ohrožení života, obdržela o měsíc dříve také federální policie.

Podle neziskové organizace Survival International, která bojuje za práva domorodců, nejde o první případ násilí proti Ochráncům lesa. V minulosti byli zabiti přinejmenším tři další členové této skupiny i s rodinami, cituje spolek britský server BBC.

Dochází i k vraždám domorodců z jiných kmenů. Například na konci července přišel o svého vůdce kmen Wajapi, který obývá brazilský stát Amapá. Jejich náčelníka ubodali nelegální těžaři k smrti. Právě komunita Wajapi se v poslední době strachuje o svůj domov více než dříve. Bolsonaro chce jejich oblast, ve které se nachází zásoby zlata, mědi a železa, zpřístupnit horníkům.

Úřad brazilského prezidenta se v uplynulých měsících potýkal s kritikou také kvůli rozsáhlým požárům, které zachvátily deštné pralesy. Podle posledních údajů shořelo na brazilském území nejméně 125 tisíc hektarů. Bolsonaro se však nechal slyšet, že požáry Amazonii nijak nedevastují. Na území Brazílie leží asi 60 procent amazonského pralesa, kterému se také někdy přezdívá "plíce planety".

Video: Brazilci těžce nesou, že jsou za zlosyny. Požáry pralesa část lidí děsí, říká Sobota

Požárů letos dramaticky přibylo. Podíl na tom má prezident Bolsonaro, některé požáry byly dokonce zakládány na jeho počest, líčí redaktor Respektu. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy