Nejvíce protidemokratický prezident historie. Vyhrožuje a je bezohledný, tepe Albrightová do Trumpa

Daniel Anýž Daniel Anýž
10. 4. 2018 16:31
Bývalá ministryně zahraničí USA a pražská rodačka Madeleine Albrightová vydala novou knihu, nazvanou Fašismus: Varování.
Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová | Foto: Shutterstock.com

Washington - Ve Spojených státech v úterý vychází nová kniha Madeleine Albrightové. Pražská rodačka a historicky první žena, která v letech 1997 až 2001 stála v čele diplomacie USA, varuje před aktuálním upevňováním autoritářských až totalitních režimu v různých zemích světa.

Od Maďarska přes Rusko a Severní Koreu až třeba k režimu prezidenta Rodriga Duterteho na Filipínách - tam všude Albrightová v současnosti spatřuje prvky, které v minulém století doprovázely nástup fašismu v Itálii a v Německu.

Její kniha s názvem Fašismus: Varování je však zároveň i velmi tvrdou kritikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa.  

"Ještě nikdy jsme neměli prezidenta, přinejmenším ne v moderní době, jehož prohlášení a činy by byly tolik v rozporu s ideály demokracie," píše Albrightová v kapitole, kterou věnuje právě Donaldu Trumpovi.

Trump proti demokracii

Albrightová sice Trumpa už v minulosti kritizovala například za to, že podceňuje roli diplomacie v americké zahraniční politice, její aktuální popis prezidentova vládnutí je ale jedním z vůbec nejostřejších hodnocení současného prezidenta USA, s jakými dosud vystoupili někteří z nejvyšších představitelů předchozích amerických administrativ.

"Donald Trump má tvrdá slova pro instituce a principy, které jsou základem otevřeného vládnutí, přičemž soustavně degraduje politickou diskusi v USA, vykazuje dechberoucí bezohlednost vůči faktům, kriminalizuje svého předchůdce v úřadě, vyhrožuje, že pošle do vězení své politické rivaly, zastrašuje členy své vlastní administrativy, o novinářích z velkých médií mluví jako o nepřátelích amerického lidu, šíří nepravdy o integritě amerického volebního systému, prosazuje nesmyslnou nacionalistickou ekonomickou a tržní politiku a pěstuje paranoidní zášť vůči lidem, kteří se hlásí k jednomu z nejpřednějších světových náboženství," zní dlouhý odstavec, kterým Albrightová otevírá svoji kapitolu o Trumpovi.

K napsání knihy Albrightovou kromě jiného inspiroval slogan, který vstoupil do amerického slovníku po teroristických útocích z 11. září 2001.

Vidíš něco, řekni to

"See something, say something," objevila se tehdy v dopravních prostředcích v New Yorku a Washingtonu nebo také na elektronických cedulích u amerických dálnic pobídka občanům, aby informovali policii o případných podezřelých aktivitách, které uvidí ve svém okolí.

"A já teď tady (v USA) vidím podobné věci, které už jsme předtím viděli v jiných zemích. A podle mě bychom to měli nejen říct, ale něco s tím udělat," vysvětlila Albrightová před několika dny v rozhovoru pro americkou rozhlasovou stanici NPR, co ji ještě motivovalo k napsání knihy a speciálně kapitoly o Donaldu Trumpovi.

"Trumpovy instinkty jdou skutečně směrem k autoritářství. A toho se opravdu obávám," uvedla Albrightová. Podle ní je v pořádku, když spolu lidé politicky nesouhlasí. Stejně tak ovšem dosud bylo pravidlem, že šlo věřit, že prezident se snaží říkat pravdu.

"Jenže teď mi dělá velkou starost fakt, jak jsou věci svévolně překrucovány, a lidé si pak myslí, že když něco říká prezident, musí to tak být, i když jsou to prostě nepravdy," říká Albrightová.

Vydání své nové knihy o minulém víkendu doprovodila i komentářem v deníku New York Times. A ani v něm prezidenta vůbec nešetří. Text vyšel s titulkem: "Zastavíme Trumpa dříve, než bude pozdě?"

Silné paže diktátorů

"Pokud má svoboda (ve světě) překonat mnohé výzvy, které ji ohrožují, vůdčí role Ameriky je k tomu nezbytná. Jenže tím, co Trump říká, dělá nebo naopak neučinil, postupně zmenšuje pozitivní vliv Ameriky," napsala Albrightová v New York Times.

Místo aby mobilizoval mezinárodní koalice k řešení světových problémů, Trump podle ní propaguje doktrínu každý stát sám za sebe. "Vede Ameriku k izolacionismu, a místo aby zastával hodnoty svobodné společnosti, posiluje silné ruce diktátorů," dodala česká rodačka.

Tito vůdci se už teď nejen nemusejí obávat USA, ale naopak podle Albrightové "mohou k obhajobě svých represivních kroků poukázat na slova Donalda Trumpa".

Celou svoji knihu pak Albrightová uvádí citátem italského židovského spisovatele Prima Leviho, který přežil Osvětim, že "každá doba má svůj fašismus".

Albrightová tím uvozuje centrální téma své knihy, ve které chce ukázat, že prvky totality v současnosti penetrují společnosti i v zemích, které se zdály být stabilními demokraciemi.

Kdyby otec poslechl Beneše, skončil by ve vězení

V knize se přitom Albrightová odkazuje i na svoji vlastní zkušenost, kdy s rodiči dvakrát prchla z Československa právě před nástupem totalitního režimu. Nejdříve před fašismem a pak v roce 1948 před komunismem.

Albrightová v knize vzpomíná, že tehdejší československý prezident Edvard Beneš měl jejího otce Josefa Korbela ubezpečovat, že nemusí odcházet, že mu od komunistů nebude hrozit nebezpečí.

"Kdybychom ale v Československu zůstali, skončil by otec ve vězení," dodává Albrightová s tím, že s totalitou není možné smlouvat. "Jeden ústupek vede k dalšímu. A když se snažíte nakrmit bestii, je už velmi těžké ji zahnat zpět."

Pro americké čtenáře ovšem asi budou nejzajímavější stránky věnované právě Trumpovi, který je podle Albrightové "nejvíce protidemokratickým prezidentem americké moderní historie".

Ve svém nedělním komentáři v New York Times k němu Albrightová ještě ironicky - v odkazu na Trumpovo heslo "Make America Great Again" - poznamenala: "Velikost (greatness) je podle mě o něco hlubší, než kolik mramoru máte v lobby svého hotelu nebo jestli uspořádáte vojenskou přehlídku v sovětském stylu."

Osmdesátiletá Madeleine Albrightová nyní s knihou bude cestovat po autorských čteních v USA. V rámci této série v pátek vystoupí na Floridské mezinárodní univerzitě v Miami, v tamním Programu Václava Havla pro lidská práva a diplomacii, kde přednáší bývalý český velvyslanec v USA Martin Palouš.

Český překlad knihy Fašismus: Varování chystá nakladatelství Argo.

Video: Komunisté získali moc stejně jako fašisté v Itálii, využili nacionalismu

Komunisté získali moc stejně jako fašisté v Itálii, využili nacionalismu ve společnosti, říká spisovatel a historik Petr Placák. Proudy, které komunisté využili, se podle něj dají lehce obnovit. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy