Trump nás naučil nenávidět lidi, kteří jsou jiní, řekla Albrightová studentům v Praze

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
11. 11. 2016 16:26
Bývalá ministryně zahraničních věcí USA s československými kořeny Madeleine Albrightová kritizovala při páteční návštěvě Prahy chování nového prezidenta USA Donalda Trumpa. "Co mě opravdu hrozně mrzí, je to, že on to udělal tak, abychom se na lidi dívali jinak, a máme nenávidět lidi, kteří nejsou bílí mužští," prohlásila členka Demokratické strany na adresu republikánského prezidenta. Zároveň ale vyjádřila naději, že předání moci proběhne v poklidu a Trump bude jiný než v předvolební kampani.
Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová | Foto: Reuters

Praha – Pro exministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou byly uplynulé hodiny hodně hektické. Sotva skončila s prací na kampani pro kandidátku na americkou prezidentku Hillary Clintonovou, přiletěla ve čtvrtek kolem poledne do Česka a v pátek odpoledne zase odletěla do USA. Ještě před odletem ale více než hodinu diskutovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde si ji přišlo poslechnout mnoho studentů i dalších zájemců.

"Opravdu mě moc těší, že jsem tady. Půl roku jsem neučila a je báječné zase vidět studenty," prohlásila hned na začátku a připomněla, že na Karlově univerzitě studoval také její otec Josef Korbel, významný diplomat, který nejdříve musel utéct s rodinou z Československa před hitlerovským Německem a později před komunistickým režimem.

Jeho dcera sice prožila většinu života v USA, kde se vypracovala mezi politickou špičku, ale nikdy na svou rodnou zem nezapomněla a po roce 1989 se jí snažila všemožně pomáhat. Dnes, ve svých devětasedmdesáti letech, přednáší na jedné z univerzit, a jak před studenty podotkla, mluví už jen sama za sebe. "Budu tady mluvit jako Marie Jana Korbelová," připomněla s úsměvem své dívčí jméno.

Snažím se nepanikařit

Většina debaty, kterou moderoval ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, se točila kolem výsledku prezidentských voleb, ve kterých byla Albrightová přesvědčená o vítězství Clintonové. "Moc dobře znám Hillary Clinton, jsme dobré přítelkyně, vždycky jsem říkala a říkám i nyní, že je to člověk, který byl nejvíce připravený na to být prezidentkou," uvedla.

Žantovského, jehož knihovna byla spoluorganizátorem celé akce, například zajímalo, zda Albrightová vidí za vítězstvím Donalda Trumpa nějakou zásadní změnu pro svět a zda nekončí svět v podobě, v jaké jsme ho dosud znali.

"Přiznám se, že ještě nemám odpověď na tuto otázku, zkouším nepanikařit a přemýšlím nad tím, co se to vlastně stalo a proč se to stalo," zareagovala bývalá diplomatka, která ještě několikrát během setkání opakovala, že je třeba nejdříve vítězství Trumpa analyzovat. Přitom vyjádřila potěšení nad tím, že prezident Barack Obama už Trumpa přijal a dlouho spolu mluvili. "Myslím, že svět neskončil, ale musíme si zvyknout, že věci se budou dít trošku jinak. To, co se děje teď, jsme nepředvídali, nevíme, proč se to stalo," podotkla.

Zároveň připomněla Brexit, tedy hlasování Britů o odchodu z Evropské unie. "Dívali jsme se na to, co se dělo kolem Brexitu, a mysleli jsme si, že takový populistický trend se nemůže u nás stát. Musíme se podívat, jestli je to něco zásadního, nebo jenom nějaká malá změna," řekla. 

Lidé se báli, věřím v mladou generaci

Několikrát během debaty kritizovala Donalda Trumpa a nejvíce ze všeho mu vyčítala, že podle jejího mínění rozdělil Američany. "Furt mluvil o tom, že se lidi zlobí, nemají se rádi, není dost práce, ekonomika nefunguje, nepotřebujeme cizince. Lidé se báli, a když se lidé bojí, dělají něco jiného, než co člověk očekává," prohlásila Albrightová. "Báli se toho, že Amerika není tak bohatá, jak byla, což není pravda,  Mysleli si, že za všechno můžou cizinci, že jim Číňané sebrali práci," odpověděla. 

Přitom popisovala, jak je ráda, že Amerika je plná vzdělaných lidí z jiných zemí, kteří se sice narodili jinde, ale jsou nebo chtějí chtějí být Američany – a mezi ně započítala i sebe. "To je opravdu báječné, že je u nás tolik vzdělaných lidí z jiných zemí. Donald Trump to najednou udělal tak, abychom se na lidi dívali jinak. Že máme nenávidět lidi, kteří nejsou bílí mužští. Myslím, že toto hrálo roli. Je to těžké říci, ale myslím, že to se stalo. Bílí mužští si myslí, že všechno ztratili a nějací jiní to převzali," řekla posluchačům.   

Když se jí ale Žantovský zeptal, jak si vysvětluje, že pro Clintonovou hlasovalo například méně hispánských voličů než v minulosti pro Obamu, přiznala, že odpověď nezná. "Nevím. Musíme se opravdu podívat na to, co se stalo. Teď je ještě brzy. Myslím, že se možná také stalo to, že si nějací lidé mysleli, že už to má Hillary Clintonová vyhrané a nemusí jít volit," dodala Albrightová, která nakonec vyjádřila naději v mládí a spolupráci lidí bez rozdílu národností či víry. 

"Vy, mladá generace, to musíte spravit. Jsem moc ráda, že jsem tady byla, vždycky ráda mluvím česky, jsem vždycky hrdá, že jsem se tady narodila. Přeji vám všechno nejlepší," loučila se Albrightová, kterou časopis Forbes označil za nejvlivnější Češku ve světě.

 

Právě se děje

před 39 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy