Španělská aktivistka zachraňuje běžence ve Středozemním moři. Teď čelí obvinění z obchodu s lidmi

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 14. 1. 2018 20:37
Díky Heleně Malenové a její organizaci se dostalo v pořádku na břeh nejméně deset tisíc běženců.
Helena Malenová.
Helena Malenová. | Foto: Profimedia.cz

Tanger (Maroko) - Španělská novinářka a lidskoprávní aktivistka Helena Malenová zachránila životy tisícovkám uprchlíků, kteří se vydali na cestu z Maroka do Španělska a jejich lodě šly ke dnu ve Středozemním moři.

Teď se ale Malenová sama ocitla před soudem. V severomarockém městě Tanger čelí obvinění, že tajně obchodovala s lidmi a nelegální přistěhovalectví usnadňovala.

Sedmačtyřicetiletá Malenová a její nevládní organizace Walking Borders se v posledních letech snaží zachycovat tísňová volání z chatrných plavidel, která převážejí uprchlíky přes Středozemní moře na Pyrenejský poloostrov. Získají tak údaje o jejich poloze a ty vzápětí nahlásí španělské pobřežní stráži, aby mohla běžence zachránit.

Ve středu Malenová, která žije v Tangeru už 15 let, podruhé vypovídala u soudu. Po dvou hodinách jednání bylo zasedání odročeno na 31. ledna.

Aktivistka podle listu The Guardian během dvouhodinového stání před soudem několikrát řekla, že snaha zachránit životy lidí, kteří plují přes Středozemní moře, není zločin.

"Myslím, že je neuvěřitelné, když člověk, který zachránil tolik životů, je sám souzený," cituje server The Globe Post Miguela Jesuse Zeu, šéfa pobřežní stráže v jihošpanělské provincii Almería.

Podle něj se právě díky Malenové a její organizaci dostalo v pořádku na břeh nejméně deset tisíc běženců.

"Jsou to otroci, ne občané," řekla Malenová agentuře AFP o lidech, které zachraňuje. Zároveň odsoudila byznys kolem migrace, včetně obchodu s orgány, práce načerno a prostituce.

"Evropa nám chce ukázat, že kontrolovat migraci je mnohem důležitější, ale není to tak. Máme prostředky, abychom mohli zastavit všechna tato úmrtí," dodala Malenová.

Španělská policie začala aktivity Malenové vyšetřovat už v roce 2012. Tamní soud ale loni v dubnu její stíhání zastavil s tím, že se žádného trestného činu nedopustila.

Novinářka říká, že španělská policie potom předala její spis svým marockým kolegům, kteří následně odposlouchávali její telefonické hovory.

"Právě jsem vyšla ze soudní síně," napsala Malenová na svém twitterovém účtu. "Vypovídala jsem a soudce uznal mou činnost jako ‘humanitární práci‘ a poznamenal, že obvinění očividně pochází od španělské policie."

Malenová už při minulém jednání u soudu v prosinci uvedla, že trestní řízení je nelogické, protože španělská i marocká policie uznaly, že nikdy z pomoci uprchlíkům neprofitovala, i když byla obviněná, že obchoduje s lidmi.

Petice pro krále

Podporu Malenové vyjádřila řada nevládních organizací i politiků.

Španělská pobočka Lékařů bez hranic ve svém tweetu napsala, že "lidé jako Helena Malenová pozvedají tento svět, když zachraňují životy. Její odhodlání chránit lidská práva nám pomáhá udržet naši víru v lidstvo."

Senátorka za hnutí Podemos Maribel Moraová na Twitteru uvedla, že "všichni, kdo chtějí spravedlivější společnost, kde je zaručené dodržování lidských práv, musí teď hájit Helenu Malenovou. Nikdo není ilegální přistěhovalec a obrana lidské důstojnosti nikdy nemůže být zločinem."

Javier Bardem.
Javier Bardem. | Foto: Aktuálně.cz

Pod petici pro španělského krále Felipeho se už podepsalo více než 200 prominentních španělských osobností, včetně herců Javiera Bardema a Eduarda Noriegy nebo spisovatelky Almudeny Grandesové. Petice vyzývá krále, aby u marockých představitelů - s nimiž má Felipe dobré vztahy - intervenoval ve prospěch aktivistky.

"Jsem klidná a silná, protože vím, že všechno, co jsem udělala, je obrana práva na život lidí, kteří překračují hranice. Chci poděkovat všem lidem ve Španělsku i po celém světě za podporu v těchto těžkých dnech," řekla už v prosinci Malenová.

I jinde v Evropě

Případ Malenové přitom není ojedinělý. Také další lidskoprávní aktivisté, kteří pomáhají uprchlíkům jinde v Evropě, mají potíže. 

Například francouzský farmář dostal loni v únoru pokutu tři tisíce eur (asi 70 tisíc korun) za to, že pomáhal africkým migrantům dostat se přes italsko-francouzskou hranici.

V srpnu 2017 italská policie zabavila záchrannou loď provozovanou německou organizací Jugend Rettet. Italské úřady tehdy chtěly při rozsáhlé akci překazit středomořskou migrační cestu. Tu využívají ke své cestě do Evropy běženci z několika afrických zemí.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci v roce 2017 přišlo do Španělska 21 468 uprchlíků. Na cestě do této země loni zemřelo 223 lidí.

Počet příchozích se tak loni oproti předchozímu roku více než ztrojnásobil. V roce 2016 do Španělska připutovalo 6046 migrantů a na cestě za evropským snem tehdy zahynulo 128 osob.

Uprchlíci se vylodili uprostřed rušné pláže ve Španělsku | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy