Migrantům pomáhali švédští novináři i francouzský farmář. Od soudu dostali pokutu či veřejné práce

ČTK ČTK
10. 2. 2017 12:45
Trojice švédských novinářů pomohla mladému uprchlíkovi, aby se dostal do Švédska. V roce 2014 natáčeli reportáž v Řecku, kde mluvili i s patnáctiletým Syřanem. Ten se chtěl dostat do Skandinávie za svým bratrancem. Novináři ho část cesty vezli autem a chlapce doprovázeli. Francouzský farmář zase loni pomáhal běžencům při přechodu Alp mezi Francií a Itálií. Desítky z nich taky u sebe ubytovával. Švédové odešli od soudu s veřejně prospěšnými pracemi, farmář musí zaplatit pokutu 3000 eur.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Stockholm/Nice – Soudy ve dvou zemích rozhodly, že pomáhat uprchlíkům s putováním po Evropě s sebou nese i trest.

"Vezměte mě s sebou"

Švédský novinář Fredrik Önnevall a jeho dva kolegové v roce 2014 pomohli patnáctiletému syrskému uprchlíkovi dostat se z Řecka do Švédska. Podle čtvrtečního rozhodnutí soudu jsou tak vinni z převaděčství.

Neposlal je ale do vězení, udělil jim trest ve formě veřejně prospěšných prací, napsal server The Local.

Prokuratura žádala pro Önnevalla dvouletý trest vězení. Önnevallův obhájce u soudu argumentoval, že novináři nepřijali od chlapce žádné peníze a že mu při cestě přes Evropu pouze dělali společníky.

Soud nově uvedl, že činy reportérů lze označit za převaděčství, vězeňský trest pro žurnalisty ale odmítl. "Je evidentní, že tým televize SVT nabídl pomoc z čistě humanitárních důvodů. Důvodem k jejich pomoci byl silný soucit s chlapcem," zdůvodnil soud své rozhodnutí. Önnevall prohlásil, že se proti verdiktu soudu odvolá.

Önnevall a dva členové jeho štábu, kameraman a tlumočník, v roce 2014 v Řecku natáčeli pro švédskou televizi SVT dokument o reakci evropských nacionalistických stran na příliv migrantů a filmovali život uprchlíků na cestě. Narazili přitom na patnáctiletého osamělého Syřana, který se chtěl dostat do Švédska za svým bratrancem.

"Vezměte mě s sebou," požádal tehdy hoch Önnevalla. Novináři souhlasili.

Önnevall přitom poukázal na to, že hoch chtěl riskovat svůj život. Mladý Syřan totiž původně na radu převaděčů plánoval naskočit z velké výšky na některé z nákladních aut odjíždějících z Atén.

Obhajoba poukazovala na to, že hoch si sám platil vlak, autobus a trajekt, kterými se do Švédska dostávali. Sám si také zařídil doklady. Prokuratura naopak upozorňovala, že novináři část cesty vezli Syřana autem, které za své peníze pronajali, určovali trasu a hocha doprovázeli.

Karavany pro uprchlíky ve Francii

Jako další byl v pátek odsouzen i francouzský farmář Cédric Herrou. Podle soudu v Nice je vinen z napomáhání ilegální migraci, za to dostal pokutu 3000 eur (přes 81 000 Kč) s podmíněným odkladem výkonu.

Státní zástupce pro 37letého muže požadoval osmiměsíční podmíněný trest odnětí svobody, napsal server francouzského týdeníku L'Express.

Herrou pomáhal běžencům při přechodu Alp mezi Francií a Itálií. Desítky z nich také u sebe loni ubytovával.

Zemědělec své jednání nepovažuje za zločin, nýbrž za projev lidskosti. Ještě dnes má podle agentury AP na své farmě karavany s mladými Súdánci a Eritrejci.

Švédsko přestává migraci zvládat, říká Kateřina Janouchová. Hynek Pallas přiznává, že země má problémy, ale většina z nich prý s migrací nesouvisí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy