Akce proti teroristům: V Rusku zabili čtyři islamisty

ČTK ČTK
18. 1. 2014 12:09
Mezi mrtvými je i Machmud Alijev, který se stal vůdcem machačkalského gangu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Při protiteroristické akci, která v sobotu probíhá v dagestánské metropoli Machačkale na jihu Ruska, zlikvidovaly ozbrojené síly nejméně čtyři islamistické extremisty.

Oznámil to ruský státní protiteroristický výbor (NAK), podle něhož jsou mezi zabitými i velitel machačkalské zločinecké skupiny a připravená sebevražedná atentátnice.

"Zlikvidovali jsme čtyři bandity. Je mezi nimi Machmud Alijev, který se před třemi dny stal vůdcem machačkalského gangu," citovala agentura Interfax sdělení NAK.

Mezi mrtvými je podle výboru také vdova po jednom již dříve zabitém islamistickém vzbouřenci, 26letá Zaira Alijevová, kterou teroristé připravili k provedení sebevražedného atentátu.

Skupina se podle informací ruských médií opevnila v domě, který obklíčila protiteroristická jednotka. NAK sdělil, že akce pokračuje a že se ve zmíněné budově nachází ještě několik ozbrojenců.

Sobotní operace následuje po pátečním útoku před jednou restaurací v Machačkale. Neznámý pachatel tam nejprve vystřelil z granátometu, a když na místo dorazili policisté, aby incident vyšetřili, explodovalo zaparkované auto. Nikdo zřejmě nepřišel o život, ale nejméně sedm lidí - dva policisté a pět civilistů - utrpělo zranění.

Několik dní starý výbuchu ve Volgogradu, podívejte se:

V oblasti severního Kavkazu, kam patří vedle Dagestánu mimo jiné i Čečensko, bojují muslimští povstalci za odtržení tohoto regionu od Ruska a vytvoření islámského státu.

Využívají k tomu hojně teroristické útoky, a to často i mimo tuto oblast. Připisují se jim také sebevražedné atentáty, které si minulý měsíc ve Volgogradu vyžádaly 34 obětí na životech.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy