Další útok ve Volgogradu. Nejméně čtrnáct mrtvých

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 12. 2013 19:42
Při nedělním bombovém útoku na volgogradském nádraží zemřelo 17 lidí
Trosky trolejbusu.
Trosky trolejbusu. | Foto: Reuters

Volgograd - Ani ne 24 hodin po atentátu na volgogradské nádraží teroristé v Rusku zaútočili znovu.

Při výbuchu v trolejbusu přišlo v pondělí ráno ve městě o život nejméně 14 lidí. Agentuře Interfax to řekl mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné události.

Mnoho dalších cestujících je zraněno, někteří bojují o život.

Mezi 27 hospitalizovanými je i těžce zraněné nemluvně, jehož věk lékaři odhadli na osm měsíců. Podle vicepremiérky Olgy Goloděcové kromě tohoto dítěte, jehož rodiče nejspíše zahynuli, jsou v kritickém stavu ještě další dva pacienti.

"Bojujeme doslova o život každého člověka," řekla televizi Rossija 24. "Musíme překonat žal. Nesmíme dopustit, aby nás (teroristé) zastrašili," dodala.

Rusové se teď bojí dalších útoků. Zpravodaj Aktuálně.cz v Moskvě Jiří Just hlásí, že policie kvůli hrozbě bombového atentátu uzavřela Rudé náměstí. 

V reakci na oba útoky ruské bezpečnostní složky ve Volgogradě zahájily rozsáhlou protiteroristickou operaci, do níž se zapojilo přes 4 tisíce příslušníků policie, vojsk a členů kontrarozvědky FSB. Zadrženo bylo zatím 87 lidí.

Operace Vichr

Bezpečnostní operace pod kódovým označením Vichr se podle úřadů zaměřuje na frekventovaná místa ve městě, na dopravní uzly, restaurace, městská tržiště a čerpací benzínové stanice.

Trolejbus, v němž explodovala nálož, jezdí k nemocnici, kde leží oběti útoku z neděle. Nálož o síle nejméně deseti kilogramů v neděli usmrtila 17 lidí a více než čtyři desítky dalších zranila, pět z nich je v kritickém stavu.

Velkou starost dělá policistům středeční oslava přicházejícího nového roku, oslavy bývají ve Volgogradě stejně jako i v jiných ruských městech bouřlivé.

Policisté vyzvali obyvatelstvo, aby v příštích dnech nepoužívalo pyrotechniku. Volgogradská radnice navíc ve městě vyhlásila smutek, který potrvá do pátku.

Během pondělí policisté a agenti FSB prověřili přes 1 500 volgogradských domů a provedli prohlídku asi tisícovky osob vytipovaných na základě "operativních informací".

Sedmaosmdesát lidí, kteří kladli policistům odpor či neměli v pořádku osobní dokumenty, policie zadržela. Někteří z nich byli údajně ozbrojeni.

"Již nyní lze předběžně říci, že výbušné zařízení v trolejbusu odpálil sebevražedný atentátník, muž. Části jeho těla byly nalezeny a odeslány k analýze DNA, abychom ho identifikovali," řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Pondělní výbuch nálože o síle nejméně čtyř kilogramů klasické trhaviny byl podle něj tak silný, že "z trolejbusu zůstala fakticky jen kostra a střecha chybí". 

Tlaková vlna navíc vyrazila okna v protější pětipodlažní budově.

Vozidlo linky N15 bylo podle záchranářů plně obsazeno. Vybuchlo v blízkosti trhu v centru města, v místě, kde se děti připravovaly na vystoupení k Novému roku.

Zraněn byl i půlroční kojenec.

Policie přitom stále šetří okolnosti nedělního sebevražedného atentátu na nádraží ve Volgogradu, při kterém zahynulo nejméně sedmnáct lidí a desítky dalších utrpěly zranění.

Před dalšími atentáty v Rusku varoval už v neděli spolupracovník ruské speciální protiteroristické jednotky Alfa Alexej Filatov, píše Reuters. 

Bezpečnostní opatření se zvýšila hlavně kolem Soči, kde v únoru startují zimní olympijské hry. Takže je pravděpodobné, že teroristé zaútočí v jiných městech, jako je například Volgograd, vysvětlil.

Průmyslová metropole Volgograd, do roku 1961 Stalingrad, je od Soči vzdálená zhruba 700 kilometrů.

"Můžeme očekávat další podobné útoky," varoval Filatov.

Ruské úřady uvedly, že nedělní útočník odpálil bombu naplněnou střepinami před detektorem kovů u hlavního vchodu na volgogradském nádraží, kde bylo tou dobou hodně lidí.

Strůjce atentátu hledají vyšetřovatelé mimo jiné na neklidném severním Kavkazu. Islamisté tam bojují za odtržení od Ruska a vytvoření vlastního islamistického státu.

Nedělní útok odsoudila Rada bezpečnosti OSN, když v prohlášení uvedla, že "každý teroristický akt je kriminální a nedá se ničím ospravedlnit".

Už v říjnu se ve Volgogradu v autobusu odpálila sebevražedná atentátnice. Zabila šest lidí.

Nedělní útok podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroj z bezpečnostních složek, patrně spáchal někdejší zdravotník Pavel Pečonkin, údajně od loňského roku člen jedné z teroristických skupin působící v Dagestánu na severním Kavkaze.

S definitivní identifikací atentátníka se čeká na analýzu DNA.

Pachatelkou byla tehdy takzvaná černá vdova - manželka radikálního islamisty z Dagestánu na Kavkaze.

 

Právě se děje

Další zprávy