Při sebevražedném útoku ve Volgogradu zemřelo 16 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 12. 2013 20:40
Původně média připisovala atentát ženě, podle policejních zdrojů ale utočil muž.
Teroristický útok na nádraží ve Volgogradu.
Teroristický útok na nádraží ve Volgogradu. | Foto: Reuters

Volgograd (Rusko) - Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska zemřelo nejméně 16 lidí a přes tři desítky osob utrpěly zranění. Uvedla to ruská média s odvoláním na úřady a policii.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Vyšetřovatelé ho původně připisovali vdově po islámském povstalci z Dagestánu Oksaně Aslanovové. Později ale našli důkazy naznačující, že atentát mohl mít na svědomí muž slovanského vzhledu, který měl výbušninu v batohu. Podle ruských médií není vyloučeno, že útok mohli spáchat oba.

Druhý útok za čtvrt roku

Ve Volgogradu jde za posledního čtvrt roku už o druhý sebevražedný útok, atentátnice v autobuse zde v říjnu zabila šest lidí a sebe. Pachatelkou tehdy byla Dagestánka Naida Achijalovová, manželka jednoho z extremistických vůdců Dmitrije Sokolova. Krvavý atentát vzbudil bezpečnostní obavy i kvůli blížícím se zimním olympijským hrám v ruském Soči.

Podle vicepremiéra volgogradské regionální vlády Vasilije Galuškina, citovaného agenturou Interfax, zemřelo 16 lidí. Třináct lidí a pachatel na místě, další dva lidé později podlehli svým zraněním v nemocnici. Devět obětí už úřady identifikovaly. Zraněných je podle nejnovější bilance 37 ve věku od devíti do 60 let; osm z nich je ve vážném stavu, jeden v kritickém.

V okolí železničního uzlu v milionovém Volgogradu, který byl vzhledem k nadcházejícím oslavám Nového roku i v neděli plný lidí, mohutný výbuch způsobil paniku. Budovu nádraží policie evakuovala, na místo se sjelo množství vozů záchranné služby a hasičů. ˇ

Žena, muž, nebo oba?

Podle původního vyjádření mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina trhavina explodovala u jednoho ze vchodů do nádražní budovy, poblíž detektoru kovů. Údajná atentátnice podle něho zazmatkoval, když u detektoru spatřil policistu a aktivoval rozbušku. Na místě činu byla nalezena její utržená hlava.

Podle nejmenovaného policejního zdroje agentury Interfax ale záznamy z bezpečnostních kamer ukazují, že atentátníkem mohl být muž slovanského vzhledu, který měl výbušninu v batohu. Když prošel detektorem kovů, ten spustil alarm a policie ho odvedla stranou k osobní prohlídce. V ten moment nastal výbuch. Na místě vyšetřovatelé podle tohoto zdroje objevili i mužský prst na pojistce granátu. "To podporuje verzi, že alespoň jeden terorista byl muž," uvedl.

Podle Interfaxu nebo serveru Life News vyšetřovatelé nevylučují, že útok mohli provést muž a žena. Podle informací Interfaxu jsou navíc přesvědčeni, že za dnešním výbuchem stojí titíž lidé jako za říjnovým atentátem ve Volgogradu. Nasvědčují tomu prý použité výbušniny.

Ze záznamu bezpečnostní kamery, který zveřejnila stanice Russia Today, je nicméně patrné jen to, že výbuch byl velice silný. Podle nálož tvořilo deset kilogramů trhaviny TNT a kovové úlomky kvůli větší ničivé síle. Při prohledávání nádraží se později našel také nevybuchlý granát, který pyrotechnici zlikvidovali.

Bezpečnostní opatření zesílí

K teroristickému činu se už vyjádřili ruský prezident Vladimir Putin i premiér Dmitrij Medveděv. Oba slíbili zraněným a pozůstalým po obětech veškerou možnou pomoc a nařídili podrobné vyšetřování. Ministerstvo vnitra zvýšilo bezpečnostní opatření na nádražích a letištích po celém Rusku.

Na útok reagovalo také zahraničí. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy ho odsoudil jako "odporný teroristický čin", generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ho označil za "barbarský akt", pro který není žádné ospravedlnění.

Exploze se odehrála kolem 12:45 místního času (asi 9:45 středoevropského času), uvedla mluvčí ministerstva vnitra volgogradské oblasti. V budově pak začalo hořet a stoupal z ní kouř, hasiči ale požár velice rychle zlikvidovali. Uvnitř odbavovací haly leželo podle svědků obrovské množství sutin a rozbitého skla. Provoz na železnici byl ale přerušen jen částečně a nádražím dál projíždějí dálkové spoje, uvedla agentura Ria Novosti.

"Slyšeli jsme zezadu hlasitou ránu, viděli jasný záblesk a pak už jsme leželi na podlaze," popsala očitá svědkyně moment výbuchu pro agenturu ITAR-TASS. "Lidi leželi na zemi, křičeli a prosili o pomoc," řekl televizní stanici Rossija 24 další ze svědků.

Čin vyšetřuje ruský Národní protiteroristický výbor, který je součástí tajné Federální bezpečnostní služby (FSB).

Rusko se léta potýká s povstáním na severním Kavkaze, kde boj vedou zejména islámští radikálové, kteří čas od času udeří i v hloubi Ruska. Toto pozadí měl i říjnový útok ve Volgogradu, který spáchala atentátnice z Dagestánu.

Teroristické útoky vzbuzují velké otázky zejména vzhledem k blížícím se zimním olympijským hrám v Soči. Obávaný vůdce severokavkazských extremistů Doku Umarov už dříve vyzval k útokům v dějišti her, kam se sportovci začnou sjíždět za pět týdnů.

Volgograd, který v éře Sovětského svazu nesl jméno Stalingrad, leží asi 900 kilometrů jižně od Moskvy a 700 kilometrů severovýchodně od Soči.

 

Právě se děje

Další zprávy