Londýn - Nemoc AIDS sice nadále zůstává v globálním měřítku jedním z největších zabijáků lidské populace, ale s výjimkou subsaharské Afriky nyní nikde nehrozí nebezpečí pandemie této zákeřné choroby.
Dřívější obavy, že dojde k explozi případů v Rusku, Číně či jiných zemích, se nenaplňují.
Oznámila to sekce pro výzkum AIDS, působící v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO).
Afrika dál kritická
"Domníváme se, že nedojde k žádnému dramatickému nárůstu nemocných ani lidí postižených virem HIV jinde než v subsaharské Africe. To se ovšem týká pouze heterosexuálů. Riziko zůstává pro homosexuály, prostitutky a narkomany," řekl listu Independent on Sunday šéf sekce Kevin De Cock.
Zdůraznil, že i v Evropě počet nakažených homosexuálů neklesá, ale naopak stoupá.
Podle údajů WHO je momentálně na světě 33 milionů lidí infikovaných virem HIV. Takzvanou antiretrovirální léčbu prodělávají přibližně tři miliony lidí.
Nejpostiženějšími zeměmi jsou Svazijsko a Zimbabwe, kde se počet infikovaných lidí pohybuje kolem čtyřiceti procent populace.
Obrat v roce 2015?
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun loni prohlásil, že šíření nemoci se podaří zabránit kolem roku 2015.
"Nenechte se mýlit, tak či onak všichni žijeme s HIV. Jsme tím postiženi všichni. Všichni musíme vzít na sebe odpovědnost za to, jak na to zareagujeme," řekl na zasedání Valného shromáždění OSN, které hodnotilo postoj organizace k AIDS.
Fakt, že lidi opouští strach z nemoci, dokládá i Česká republika. Podle obchodníků v posledních letech v ČR výrazně poklesl prodej kondomů.
Lidí HIV pozitivních a nemocných AIDS ovšem loni v Česku přibylo. Podle ministryně Džamily Stehlíkové poprvé překročil tisíc a vyšplhal na 1003 osob.