Bejrút - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který proslul výroky o blížícím se zničení a nevyhnutelném konci Izraele, dnes pobýval jen čtyři kilometry od hranice tohoto státu.
V rámci své dvoudenní návštěvy Libanonu navštívil město Bint Džubajl, které je baštou protiizraelského hnutí Hizballáh a během války v roce 2006 ho izraelská armáda bombardovala a ostřelovala.
Podle agentury Reuters byly ovace, kterých se íránskému prezidentovi dostalo na zaplněném stadiónu, slyšet až v Izraeli.
Ahmadínežád je vůbec první íránským prezidentem, který přijel na návštěvu Libanonu.
Írán je štědrým dárcem Hizballáhu. Financuje jeho výzbroj a také pomáhal lidem v jižním Libanonu s obnovou jejich domů po konfliktu, který v létě 2006 trval déle než měsíc.
"Dokud bude existovat sionistický režim, nebude v této části světa stabilita," zopakoval Íránec v Bejrútu.
Ne všichni Libanonci jsou Ahmadínežádovým příjezdem nadšení. Zatímco šíitští muslimové, kteří žijí převážně na jihu, jej vítají jako hrdinu, křesťané a sunnitští muslimové se obávají, že si Teherán chce z Libanonu udělat svoji "základnu ve Středomoří" a že se pokusí Libanon zatáhnout do další války s Izraelem.
Ahmadínežáda kritizují i doma v Íránu. Za to, že v době, kdy země čelí ekonomickým problémům, rozdává peníze jinde. Írán slíbil Libanonu půjčku ve výši zhruba 400 milionů dolarů.
Velká část Iránců nepřijala Ahmadínežádovo loňské vítězství v prezidentských volbách a domnívá se, že vyhrál díky podvodům a falšování výsledků.
Irán nyní čelí mezinárodním sankcím kvůli svému jadernému programu. USA, Evropská unie i Izrael islámskou republiku podezírají, že vyvíjí atomovou bombu.
Izraelská vláda opakovaně zdůraznila, že jaderný Írán je pro židovský stát existenční hrozbou a Izrael si tak vyhrazuje právo v případě nutnosti zasáhnout i vojensky.