Afrika: "Našeho Pinocheta" nevydáme

rst, ČTK
25. 1. 2006 14:00
Darfúr - Africká unie se pokusí najít "africké" řešení případu bývalého čadského diktátora Hisseneho Habrého. Ten byl zatčen v Senegalu a o jeho vydání žádá Belgie.
Bývalý čadský prezident Hissene Habre opouští soudní budovu v Dakaru na archivní fotografii z 25. listopadu 2005. Habre, který žije v senegalském exilu je obviněn, že 15 let masově vraždil a týral odpůrce, během své 15leté vlády. Habre vládl v Čadu mezi léty 1982 a 1990.
Bývalý čadský prezident Hissene Habre opouští soudní budovu v Dakaru na archivní fotografii z 25. listopadu 2005. Habre, který žije v senegalském exilu je obviněn, že 15 let masově vraždil a týral odpůrce, během své 15leté vlády. Habre vládl v Čadu mezi léty 1982 a 1990. | Foto: Reuters

Hlavy afrických států se na summitu v Chartúmu dohodly, že zřídí expertní komisi. Ta za půl roku předloží návrhy, jak postupovat. Diktátorův obhájce uvedl, že je s tímto rozhodnutím spokojen.

Komise vytvořená v roce 1992 v Čadu obvinila Habrého režim ze 40 000 politických vražd a 200 000 případů mučení. Habreho právníci argumentují tím, že jejich klient nevěděl nic o policejním mučení nebo zabíjení politických vězňů.

Foto: Jiří Kropáček

Belgie požaduje diktátorovo vydání

Belgie vydala na Habrého mezinárodní zatykač na základě zákona, který umožňuje stíhání za zločiny proti lidskosti, ať už k nim došlo kdekoliv.

Africkým vůdcům se ovšem od začátku nelíbilo, že by měli vydat bývalou hlavu afrického státu evropskému soudu, zvlášť pak Belgii s její nelichotivou minulostí krutého kolonizátora Afriky, píše agentura AP.

Belgie se zřejmě jen tak s rozhodnutím Africké unie nesmíří. "Belgie se bude dožadovat plnění mezinárodní úmluvy o nezákonnosti mučení. Když i to selže, postoupíme celou záležitost Mezinárodnímu soudu v Haagu," prohlásila už dříve belgická ministryně spravedlnosti Laurette Onkelinxová.

Dvaadvacet let občanské války

Na území kolem vysychajícího čadského jezera se od 9. století formovaly státní útvary. Nejprve stát Kanem, poté Wadaj a Bagirmi. Na konci 19. století bylo území Čadu podmaněno súdánským vojevůdcem Rábihem. Sudán o pomoc požádal Francouze, ti jej vyhnali ale sami si Čad podmanili.

Země vyhlásila nezávislost v roce 1960. Ovšem už o šest let později začala občanská válka, která trvala 22 let.#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy