Malawi: Na knihách závisí život obyvatel

rst, ČTK
14. 1. 2006 13:37
Lilongwe - Stovky lidí se tlačí před ošuntělou budovou a poté, co se otevřou dveře, dav vtrhne plnou silou dovnitř. Muži neváhají využít své síly, aby si vybojovali co nejlepší místo.

Přesně takové scény se každé ráno odehrávají ve městech malého afrického státu Malawi. Nejde však o tlačenice před fotbalovými zápasy, ale o boj o jednu z nejcennějších věcí v celém státě - knihu, píše The Observer. 

"Naléhavě potřebujeme více knih," stěžuje si Patrick Achitabwino, úředník státní organizace, která poskytuje knihovnické služby. Podle něj v Malawi existuje jen velmi málo informačních zdrojů. Nedostává se ani slušného internetového připojení, ani knih.

"Bez nich nejsou vědomosti a bez znalostí se celá země nemůže rozvíjet. Lidé často mluví o hladu a nemocech, ale bez knih nemůžeme tyto problémy řešit," dodává.

Knihy chybí učitelům i lékařům

Většina knih v Malawi je zakoupena ze sponzorských darů, další do země posílá i mezinárodní organizace, která se specializuje právě na distribuci knih v chudých zemích. Ani to však nestačí.

Informace chybějí především učitelům a doktorům. Některé venkovské nemocnice dostávají dokonce jen pět lékařských knih do roka. Načtené zkušenosti chybějí i mladičkému doktorovi z nemocnice ve městě Malamulo.

Knihy podle svých slov nevnímá jen jako popsané listy papíru, ale především jako cestu k lepší zdravotní péči. "Knihy by nás mohli naučit jak zacházet s léky, jež mohou prodloužit život lidem, kteří se nakazili virem HIV," říká a upozorňuje, že ne každý místní lékař zná zásady sterilního prostředí.

Výjimkou není ani oplachování chirurgických nástrojů ve vodě s mýdlem. Malawijské doktory ale trápí hlavně nedostatek informací o HIV, malárii a tuberkulóze. Příliš optimismu do žil nevlévá ani návštěva univerzitní knihovny, která svému návštěvníkovi přichystá spíše zážitek srovnatelný s cestováním v čase.

Nejnovější knihy jsou desítky let staré

Těžké dřevěné police vyplňují ošuntělé a otrhané knihy. Mnoho z nich bylo vydáno před více než čtyřiceti lety, datum vydání dalších sahá až do 30. let minulého století. Nejnovější knihy jsou deset let staré.

"Někdo kdysi řekl, že znalosti v medicíně se každých deset let zhruba zdvojnásobí," upozorňuje James Misiri z místní univerzity. "Používáme knihy z roku 1995, jsme tedy výrazně pozadu. Kdybychom měli novější literaturu, mnoho životů by bylo zachráněno," dodává.

Foto: Aktuálně.cz

S podobným problémem se ale potýkají i studenti na ostatních školách. Pro budoucí porodní asistentky, které studují na univerzitě v Lilongwe, je největší výzvou snížení počtu úmrtí při porodu.

Na nedostatek literatury si stěžuje i Stella Ngopolaová: "Všechno, co jsme se naučili, víme z knih. Našli jsme dokonce vlastní cesty jak se vypořádat například s krvácením při porodu císařským řezem, ale medicína se rychle vyvíjí a staré knihy nás navádějí, abychom předepisovali špatné léky," říká.

V rámci projektu Globální gramotnost byly v září 2005 poslány do Malawi knihy v ceně 35 000 dolarů. Jednalo se o pestrou škálu knih pro žáky základních škol i univerzit. Poptávka, hlavně mezi lékaři je však neustále vysoká.
V rámci projektu Globální gramotnost byly v září 2005 poslány do Malawi knihy v ceně 35 000 dolarů. Jednalo se o pestrou škálu knih pro žáky základních škol i univerzit. Poptávka, hlavně mezi lékaři je však neustále vysoká. | Foto: Global Literacy Project

O jednu knihu se dělí 800 studentů

O tom, že situace v Malawi nesnese srovnání s civilizovaným světem se přesvědčil i Pat Basett, který na univerzitu v Malawi přišel z univerzity v Devonu ve Velké Británii. "Nedá se to srovnávat. V Británii máte neustálé připojení k internetu a v dosahu i nejnovější literaturu.

Tady je to úplně o něčem jiném. Ze sociologie nemáme žádné knihy. Stejně tak z psychologie. Nějaká literatura o klinické medicíně se sice najde, ale všechna je dávno za zenitem. Navíc se o ní musí dělit celkem 800 studentů," vysvětluje.

V Malawi navíc prakticky neexistují studenti, kteří by si mohli nejnovější výdobytky literatury kupovat. Jedna lékařská kniha totiž stojí kolem 50 liber, což tvoří až čtvrtinu průměrného ročního příjmu v Malawi.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 18 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy