Malawi: Na knihách závisí život obyvatel

rst, ČTK
14. 1. 2006 13:37
Lilongwe - Stovky lidí se tlačí před ošuntělou budovou a poté, co se otevřou dveře, dav vtrhne plnou silou dovnitř. Muži neváhají využít své síly, aby si vybojovali co nejlepší místo.

Přesně takové scény se každé ráno odehrávají ve městech malého afrického státu Malawi. Nejde však o tlačenice před fotbalovými zápasy, ale o boj o jednu z nejcennějších věcí v celém státě - knihu, píše The Observer. 

"Naléhavě potřebujeme více knih," stěžuje si Patrick Achitabwino, úředník státní organizace, která poskytuje knihovnické služby. Podle něj v Malawi existuje jen velmi málo informačních zdrojů. Nedostává se ani slušného internetového připojení, ani knih.

"Bez nich nejsou vědomosti a bez znalostí se celá země nemůže rozvíjet. Lidé často mluví o hladu a nemocech, ale bez knih nemůžeme tyto problémy řešit," dodává.

Knihy chybí učitelům i lékařům

Většina knih v Malawi je zakoupena ze sponzorských darů, další do země posílá i mezinárodní organizace, která se specializuje právě na distribuci knih v chudých zemích. Ani to však nestačí.

Informace chybějí především učitelům a doktorům. Některé venkovské nemocnice dostávají dokonce jen pět lékařských knih do roka. Načtené zkušenosti chybějí i mladičkému doktorovi z nemocnice ve městě Malamulo.

Knihy podle svých slov nevnímá jen jako popsané listy papíru, ale především jako cestu k lepší zdravotní péči. "Knihy by nás mohli naučit jak zacházet s léky, jež mohou prodloužit život lidem, kteří se nakazili virem HIV," říká a upozorňuje, že ne každý místní lékař zná zásady sterilního prostředí.

Výjimkou není ani oplachování chirurgických nástrojů ve vodě s mýdlem. Malawijské doktory ale trápí hlavně nedostatek informací o HIV, malárii a tuberkulóze. Příliš optimismu do žil nevlévá ani návštěva univerzitní knihovny, která svému návštěvníkovi přichystá spíše zážitek srovnatelný s cestováním v čase.

Nejnovější knihy jsou desítky let staré

Těžké dřevěné police vyplňují ošuntělé a otrhané knihy. Mnoho z nich bylo vydáno před více než čtyřiceti lety, datum vydání dalších sahá až do 30. let minulého století. Nejnovější knihy jsou deset let staré.

"Někdo kdysi řekl, že znalosti v medicíně se každých deset let zhruba zdvojnásobí," upozorňuje James Misiri z místní univerzity. "Používáme knihy z roku 1995, jsme tedy výrazně pozadu. Kdybychom měli novější literaturu, mnoho životů by bylo zachráněno," dodává.

Foto: Aktuálně.cz

S podobným problémem se ale potýkají i studenti na ostatních školách. Pro budoucí porodní asistentky, které studují na univerzitě v Lilongwe, je největší výzvou snížení počtu úmrtí při porodu.

Na nedostatek literatury si stěžuje i Stella Ngopolaová: "Všechno, co jsme se naučili, víme z knih. Našli jsme dokonce vlastní cesty jak se vypořádat například s krvácením při porodu císařským řezem, ale medicína se rychle vyvíjí a staré knihy nás navádějí, abychom předepisovali špatné léky," říká.

V rámci projektu Globální gramotnost byly v září 2005 poslány do Malawi knihy v ceně 35 000 dolarů. Jednalo se o pestrou škálu knih pro žáky základních škol i univerzit. Poptávka, hlavně mezi lékaři je však neustále vysoká.
V rámci projektu Globální gramotnost byly v září 2005 poslány do Malawi knihy v ceně 35 000 dolarů. Jednalo se o pestrou škálu knih pro žáky základních škol i univerzit. Poptávka, hlavně mezi lékaři je však neustále vysoká. | Foto: Global Literacy Project

O jednu knihu se dělí 800 studentů

O tom, že situace v Malawi nesnese srovnání s civilizovaným světem se přesvědčil i Pat Basett, který na univerzitu v Malawi přišel z univerzity v Devonu ve Velké Británii. "Nedá se to srovnávat. V Británii máte neustálé připojení k internetu a v dosahu i nejnovější literaturu.

Tady je to úplně o něčem jiném. Ze sociologie nemáme žádné knihy. Stejně tak z psychologie. Nějaká literatura o klinické medicíně se sice najde, ale všechna je dávno za zenitem. Navíc se o ní musí dělit celkem 800 studentů," vysvětluje.

V Malawi navíc prakticky neexistují studenti, kteří by si mohli nejnovější výdobytky literatury kupovat. Jedna lékařská kniha totiž stojí kolem 50 liber, což tvoří až čtvrtinu průměrného ročního příjmu v Malawi.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 38 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy