Školáci shromáždili brýle pro Afriku

rst, ČTK
11. 1. 2006 18:00
Valašské Meziříčí - Vítanou pomocí pro obyvatele Středoafrické republiky bude několik stovek brýlí, které shromáždili školáci ve Valašském Meziříčí.

Více než 430 brýlí za posledního půl roku shromáždili žáci církevní Základní školy Salvátor ve Valašském Meziříčí.

Sbírka brýlí a dalších zdravotních pomůcek poputuje přes italský přístav Janov lodí až do Středoafrické republiky, řekl mluvčí radnice Josef Beneš. Dar dostanou chudé africké děti i dospělí trpící očními vadami, pro něž jsou brýle nedosažitelné.

Brýle na dálku i proti slunci

Tři čtvrtiny ze zásilky připadají na dioptrické brýle, méně je brýlí dětských a slunečních, uvedla učitelka a koordinátorka dobročinné sbírky Ludmila Černochová.

Některé brýle jsou v pouzdrech. Mimo to poputuje na černý kontinent zhruba stovka skel. "Další brýle i skla sbírá oční ambulance ve zdejší nemocnici. Ty budou součástí příští zásilky," dodala učitelka.

Odložené brýle a skla darovali nejen školáci, ale i dospělí lidé z města a okolí. Některé z nich však přišly i ze vzdálenějších míst, například ze Šumperku či Prahy.

Sbírka se stává tradicí

Sbírka, která se v církevní škole Salvátor koná s přestávkou už čtyři roky, pokračuje nadále. "Potřebných lidí, pro něž jsou brýle nedosažitelným luxusem, je stále dost. Jsou nemajetní, do nejbližší oční ambulance to navíc mají stovky kilometrů," vysvětlila Černochová. Dodala, že darované brýle nebo skla musejí být v dobrém stavu, aby ještě mohla plnit svůj účel.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Ve Středoafrické republice zdravotní pomůcky rozděluje lidem místní křesťanská misie. K dobročinné akci vyzval řád Bosých karmelitánů z Kláštera Pražského Jezulátka.

Například loni v červnu škola poslala řádu více než 1100 kusů brýlí, obrouček a skel.

Střední Afrika: situace nejsitá

Bezpečnostní situace ve Středoasijské republice, která má za sebou krvavou občanskou válku, je "nejistá" a přítomnost mezinárodních jednotek, které by zajišťovaly stabilitu je pro tuto zemi klíčová, uvedl to včera generální tajemník OSN Kofi Annan.

"I přesto, že se celková situace lidských práv v zemi pomalu zlepšuje, násilné střety stále pokračují," dodal Annan.

OSN v prosinci prodloužila na žádost vlády mandát úřadu mírových jednotek BONUCA v zemi až do konce roku 2006.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy