Školáci shromáždili brýle pro Afriku

rst, ČTK
11. 1. 2006 18:00
Valašské Meziříčí - Vítanou pomocí pro obyvatele Středoafrické republiky bude několik stovek brýlí, které shromáždili školáci ve Valašském Meziříčí.

Více než 430 brýlí za posledního půl roku shromáždili žáci církevní Základní školy Salvátor ve Valašském Meziříčí.

Sbírka brýlí a dalších zdravotních pomůcek poputuje přes italský přístav Janov lodí až do Středoafrické republiky, řekl mluvčí radnice Josef Beneš. Dar dostanou chudé africké děti i dospělí trpící očními vadami, pro něž jsou brýle nedosažitelné.

Brýle na dálku i proti slunci

Tři čtvrtiny ze zásilky připadají na dioptrické brýle, méně je brýlí dětských a slunečních, uvedla učitelka a koordinátorka dobročinné sbírky Ludmila Černochová.

Některé brýle jsou v pouzdrech. Mimo to poputuje na černý kontinent zhruba stovka skel. "Další brýle i skla sbírá oční ambulance ve zdejší nemocnici. Ty budou součástí příští zásilky," dodala učitelka.

Odložené brýle a skla darovali nejen školáci, ale i dospělí lidé z města a okolí. Některé z nich však přišly i ze vzdálenějších míst, například ze Šumperku či Prahy.

Sbírka se stává tradicí

Sbírka, která se v církevní škole Salvátor koná s přestávkou už čtyři roky, pokračuje nadále. "Potřebných lidí, pro něž jsou brýle nedosažitelným luxusem, je stále dost. Jsou nemajetní, do nejbližší oční ambulance to navíc mají stovky kilometrů," vysvětlila Černochová. Dodala, že darované brýle nebo skla musejí být v dobrém stavu, aby ještě mohla plnit svůj účel.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Ve Středoafrické republice zdravotní pomůcky rozděluje lidem místní křesťanská misie. K dobročinné akci vyzval řád Bosých karmelitánů z Kláštera Pražského Jezulátka.

Například loni v červnu škola poslala řádu více než 1100 kusů brýlí, obrouček a skel.

Střední Afrika: situace nejsitá

Bezpečnostní situace ve Středoasijské republice, která má za sebou krvavou občanskou válku, je "nejistá" a přítomnost mezinárodních jednotek, které by zajišťovaly stabilitu je pro tuto zemi klíčová, uvedl to včera generální tajemník OSN Kofi Annan.

"I přesto, že se celková situace lidských práv v zemi pomalu zlepšuje, násilné střety stále pokračují," dodal Annan.

OSN v prosinci prodloužila na žádost vlády mandát úřadu mírových jednotek BONUCA v zemi až do konce roku 2006.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy