"Africký Pinochet" byl znovu zatčen

Red Zah
26. 11. 2005 13:13
Dakar - Senegalský odvolací soud nevydal bývalého čadského prezidenta Hissena Habreho do Belgie.
Čadský exprezident Hissene Habre (v bílém) odchází od senegalského soudu, který měl rozhodnout o jeho vydání do Belgie.
Čadský exprezident Hissene Habre (v bílém) odchází od senegalského soudu, který měl rozhodnout o jeho vydání do Belgie. | Foto: Reuters

Zdůvodnil to tím, že nemá dost pravomocí toto rozhodnutí učinit. Habre by se měl zpovídat ze zločinů proti lidskosti v době své vlády v letech 1982 až 1990.
 
Habre byl krátce po rozhodnutí soudu propuštěn z vazby, ve které byl zadržován od minulého týdne na základě mezinárodního zatykače. V sobotu ho však senegalské úřady znovu zatkly. Podle právníků, které citovala agentura Reuters, se Senegal rozhodl předložit celou záležitost k posouzení Africké unii.

Habre je viněn z politických vražd

Třiašedesátiletý Habre žije v Senegalu již patnáct let poté, co jej z jeho země vyhostil v roce 1990 současný čadský prezident Idriss Deby. O dva roky později "afrického Pinocheta" obvinil, že za jeho vlády přišlo o život 40 tisíc lidí a další 200 tisíc bylo mučeno.

Habreho právníci argumentují tím, že jejich klient nevěděl nic o policejním mučení nebo zabíjení politických vězňů. Rozhodnutí soudu zároveň označili za jasné odmítnutí belgické žádosti.

"Soud prohlásil, že Hissene Habre neudělal nic, za co by měl být souzen v jiné zemi. Senegal ukázal, že žádná africká hlava státu nebude souzena v Belgii," komentoval výrok soudu Habreho právník.

Senegalský prezident šancí pro postižené

Druhá strana sporu zastupující čadské politické vězně věří, že dveře pro Habreho vyhoštění ještě nejsou zavřené. Poslední slovo v případu může mít prezident Abdoulaye Wade, pro kterého se případ stal tvrdým oříškem a celou záležitost konzultoval s Africkou unií. Senegalský prezident se k případu vyjádří v nejbližších dnech

Západní diplomati se domnívají, že Wade nebude chtít udělat precedentní rozhodnutí a nevydá bývalého afrického prezidenta do rukou exkoloniální mocnosti.  Na druhou stranu senegalský prezident riskuje mezinárodní kritiku, když se rozhodne chránit muže, který je obviněn ze zločinů proti lidskosti.

"Otázka je, jestli Senegal dostojí smluvním závazkům a pošle Habreho do Belgie, nebo se rozhodne chránit muže s nejhorší kriminální minulostí v zemi," řekl Reed Brody, který zastupuje organizaci Human Rights Watch.

Belgie chce diktátora dostat před soud za každou cenu

Ještě tvrději se k celé situaci staví belgická vláda, která jeho vydání žádala na základě rozhodnutí bruselského soudu již v září. Belgie má univerzální zákoník v oblasti lidských práv, který umožňuje tamním soudům žalovat provinění proti lidským právům, pakliže alespoň jeden z postižených měl belgické občanství.

"Celá belgická vláda je odhodlaná jít za tím až do úplného konce," prohlásila minulý týden pro deník Le Soir ministryně spravedlnosti Laurette Onkelinxová a dodala: "Jestliže senegalský prezident odmítne vyhoštění, Belgie se bude dožadovat plnění mezinárodní úmluvy se Senegalem o nezákonnosti mučení. Když i to selže, postoupíme celou záležitost Mezinárodnímu soudu v Haagu."

 

Právě se děje

Další zprávy