Vojáci OSN zůstanou na Pobřeží slonoviny

rst, ČTK
25. 1. 2006 6:24
New York - Mírové jednotky OSN a Francie zůstanou na Pobřeží slonoviny až do prosince. Mandát více než 10 000 vojáků prodloužila Rada bezpečnosti OSN.

Jednotky, dohlížející na udržování míru v této neklidné západoafrické zemi však nebudou zatím posíleny. Prodloužení mandátu, který vyprší příští týden, podpořilo všech 15 členů RB.

Vojáci zůstanou na Pobřeží slonoviny nejméně šest týdnů po prezidentských volbách, které se mají konat před koncem října.

Žádost o zvýšení počtu zamítnuta

RB OSN v příštích měsících posoudí žádost generálního tajemníka Kofiho Annan na vyslání dalších 3400 vojáků OSN a 475 mezinárodních policistů na Pobřeží slonoviny.

Proti posílení jednotek se nyní postavily Spojené státy. Americký velvyslanec John Bolton řekl, že Washington, který platí čtvrtinu nákladů na tyto mírové jednotky, nevidí v současné době žádnou potřebu zvyšovat jejich počet.

Důvodem k tomu nejsou podle něho ani několikadenní nepokoje, které v minulých dnech paralyzovaly jih země. Při střetech mezi příslušníky mírových sil OSN a odpůrci jejich přítomnosti v zemi bylo zabito několik civilistů.

Násilnosti přinutily příslušníky OSN opustit dvě základny ve městech Guidglo a Duekoue na západě Pobřeží slonoviny.

"Pokud není na všech stranách vůle po míru, nebude žádný počet vojáků dostatečný," řekl Bolton.

Pobřeží slonoviny patřící k největším producentům kakaa na světě se zmítá v nepokojích od roku 2002, kdy povstalci rozpoutali občanskou válku ve snaze svrhnout prezidenta Laurenta Gbagba.

Konflikt rozdělil zemi na vládou ovládaný jih a povstalci ovládaný sever. Mírovou dohodu podepsanou v roce 2003 porušují všechny strany.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy