Byznys s internetovými hrami na Gibraltaru se obává brexitu. Společnosti by mohly zmizet na Maltu

ČTK ČTK
18. 7. 2017 14:13
Odchod Velké Británie z Evropské unie vrhá stín na Mekku internetových her o peníze na Gibraltaru. Tento byznys přitom tvoří až čtvrtinu hrubého domácího produktu této britské kolonie. Na Gibraltaru má povolení k internetovým hrám 30 společností, které zaměstnávají přes tři tisíce lidí různých národností. Podmínky brexitu, o nichž Londýn začal s Bruselem jednat, budou mít dopad i na internetové hry. Hrozí, že se společnosti provozující tyto hry přesunou z Gibraltaru na Maltu.
Gibraltar.
Gibraltar. | Foto: Reuters

Gibraltar (Británie) - V chodbách vytesaných k obraně Gibraltarské skály klikají počítače napojené na celý svět. Tyto přístroje určené k sázkám a internetovým hrám jsou hlavním zdrojem příjmů britské kolonie, která si své výsadní postavení hodlá zachovat i po odchodu Británie z Evropské unie, píše agentura AFP.

Gibraltar, enkláva o šesti kilometrech čtverečních, na niž si činí nároky Španělsko, se v posledních 20 letech stala Mekkou internetových her o peníze: sázek na fotbal nebo na britské parlamentní volby, pokeru, rulety i baccaratu.

Počítače centra Continent8 pracují za opancéřovanými dveřmi v tunelu, kde je dosud kancelář, odkud generál Dwight Eisenhower, vrchní velitel Spojenců, řídil v roce 1942 vyloďovací operace v Africe.

Čtvrtina hrubého domácího produktu

Pro 33 tisíc obyvatel Gibraltaru jsou aktivity u Continent8 či v dalších dvou datových centrech Gibraltaru strategické: podle ministra obchodu Alberta Isoly zajišťují 25 procent hrubého domácího produktu, více než kterýkoliv jiný sektor ekonomiky.

Podle konzultantů H2 Gambling Capital představovaly jen tyto společnosti na Gibraltaru 30 procent z 39,3 miliardy dolarů (982,5 miliardy korun) zisku světového sektoru her a internetových sázek v loňském roce.

V 90. letech, kdy se sázelo ještě po telefonu, přesídlili největší operátoři kvůli příznivému daňovému zatížení a přístupu na evropský trh z karibské oblasti na Gibraltar.

"Naší filozofií bylo od počátku přijímat jen ty společnosti, které měly dobře zavedený obchod," vysvětluje Albert Isola. Musí fyzicky operovat na Gibraltaru a podrobit se přísným předpisům, aby se zabránilo praní špinavých peněz a aby byla zajištěna ochrana nezletilců a hráčů, jimž hrozí závislost.

Na Gibraltaru má povolení k internetovým hrám jen 30 společností - na Maltě jich jsou stovky - ale zaměstnávají přes tři tisíce lidí různých národností. Gibraltar je přitahuje i proto, že mohou dojíždět ze Španělska, kde je život příjemnější a levnější.

Gibraltar se obává překážek na hranicích

"Hlavní starostí v souvislosti s brexitem je to, jak bude hranice se Španělskem fungovat," říká právník Peter Montegriffo, který pomáhá společnostem provozujícím hry usazovat se na Gibraltaru.

Po rozhodnutí Británie z 23. června 2016 opustit Evropskou unii obnovilo Španělsko své nároky na Gibraltar, který v roce 1713 muselo postoupit britské koruně.

Obyvatelé Gibraltaru se obávají nových překážek na hranicích, jak se to občas v době napětí mezi Londýnem a Madridem stává. Jen posílení celních kontrol může vyvolat nekonečné fronty.

"Otázka brexitu má pro Gibraltar nesmírný význam," říká právník Montegriffo. "Nevěříme, že demokratické Španělsko zneužije hranice jako zbraň, jak to učinilo před 45 lety, ale vstupujeme na neznámou půdu," dodává.

Podmínky brexitu, o nichž Londýn začal s Bruselem jednat, budou mít dopad i na internetové hry. Tento sektor je totiž široce zaměřen na britský trh, který je v tomto směru nejzralejší a nejvýznamnější v Evropě. Stále více společností využívá svého sídla na Gibraltaru k tomu, aby získaly svá zastoupení v jiných evropských zemích.

Jeden z velikánů sektoru, 888, již varoval, že kdyby skutečnost, že sídlí na Gibraltaru, měla bránit zachovat si pobočky v některých evropských zemích, uvažoval by o registraci na Maltě.

O všem se jedná. Kdyby Evropská unie rozhodla, že operátor her musí mít své zastoupení v EU, aby si zachoval svou licenci, mohla by Británie namítat, že v takovém případě nemůže sídlit na Maltě a zachovat si přístup na britský trh.

Ředitel Lottolandu Nigel Birrel nepředpokládá větší těžkosti. "Nevěřím, že brexit bude mít dopad na možnost nabízet naše služby v EU," říká.

V bývalé Eisenhowerově kanceláři šéf kanadské společnosti Continent8 Luis García tvrdí: "Continent8 tu zůstane, dokud tu zůstanou jeho klienti. A ti nám sdělili, že nemají v úmyslu Gibraltar opustit."

Británie si musí ujasnit mandát pro Brexit, volby byly vzpourou tichých sympatizantů s pokračováním členství v EU. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy