reklama
 
 

Gibraltar zůstane po brexitu stoprocentně britský, mám záruky od vlády, tvrdí premiér Picardo

16. 7. 2017 15:47
Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo vyloučil, že by se mohl stát obětí brexitu. Picardo řekl, že má záruky britské vlády, že nebude předmětem obchodu s Evropskou unií. "Žádná změna ve svrchovanosti Gibraltaru nenastane, zůstane stoprocentně britský," konstatoval Picardo. Velká skála na jižním okraji Španělska se stala součástí Spojeného království v roce 1704. Gibraltar, který by Madrid chtěl zpátky, se v referendu velkou většinou vyslovil proti odchodu z EU, ale je odhodlán i po brexitu v Británii zůstat.

Londýn - Gibraltar se nestane obětí brexitu a má záruky britské vlády, že nebude předmětem obchodu s Evropskou unií. Prohlásil to šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo. Velká skála na jižním okraji Španělska se stala součástí Spojeného království v roce 1704 a jejích 30 tisíc obyvatel se může stát pro vyjednávače brexitu tvrdým oříškem, uvedla agentura Reuters.

Evropská unie v dubnu pohoršila Londýn, když navrhla Španělsku právo veta v jednání o vztazích Gibraltaru s EU po odchodu Británie z unie. Gibraltar, který by Madrid chtěl zpátky, se v referendu velkou většinou vyslovil proti odchodu z EU, ale je odhodlán i po brexitu v Británii zůstat.

"Teď je naší povinností energicky prosazovat výsledek referenda a dosáhnout úspěšného brexitu. Nebudeme stát brexitu v cestě, ale nebudeme ani jeho obětí," řekl Picardo.

Španělský král Felipe VI. minulý týden při návštěvě Londýna vyjádřil v britském parlamentu naději na všeobecně přijatelnou dohodu o Gibraltaru. Mluvčí vlády premiérky Theresy Mayové ale řekla, že při jednání s králem se o Gibraltaru nemluvilo.

"Žádná změna ve svrchovanosti Gibraltaru nenastane, zůstane stoprocentně britský," konstatoval Picardo.

autor: ČTK | 16. 7. 2017 15:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama