Španělsko nás ohrožuje u Gibraltaru, zlobí se Britové

ČTK ČTK
9. 8. 2015 22:58
Britské ministerstvo zahraničí: Španělská plavidla pronikají do našich výsostných vod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Británie dnes obvinila Španělsko z ohrožování své suverenity v oblasti Gibraltaru. Londýn se proto na Madrid obrátí s naléhavou stížností, protože španělská státní plavidla podle něj opakovaně, protiprávně a bez předchozího oznámení pronikala do britských výsostných vod, informoval dnes náměstek britského ministra zahraničí Hugo Swire.

"Toto opakované pronikání do britských výsostných vod u Gibraltaru je jasným porušením britské svrchovanosti jinou zemí Evropské unie a my se s tím obrátíme jako s naléhavou záležitostí na španělské úřady," prohlásil Swire, jehož citovala agentura Reuters.

Španělsko ale jakékoli provinění odmítá. "Ty vody jsou španělské," řekl podle Reuters představitel španělského ministerstva zahraničí. "Byly to španělské lodě hlídkující ve španělských vodách, aby kontrolovaly ilegální aktivity, jako je pašování tabáku či ilegální lov ryb," dodal zdroj, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Británie si na podobná pronikání do výsostných vod u Gibraltaru opakovaně stěžovala už loni. Předloni zase Gibraltar začal budovat umělý útes, který měl pomoci populacím ryb, ale podle Španělska naopak rybolov v této oblasti ohrožoval. Madrid pak zpřísnil hraniční kontroly, což na hranicích Španělska a Gibraltaru vyvolalo dlouhé fronty.

Gibraltar je od roku 1713 britskou kolonií na nejjižnějším výběžku Pyrenejského poloostrova.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy