reklama
 
 

Španělsko nás ohrožuje u Gibraltaru, zlobí se Britové

9. 8. 2015 22:58
Britské ministerstvo zahraničí: Španělská plavidla pronikají do našich výsostných vod.

Londýn - Británie dnes obvinila Španělsko z ohrožování své suverenity v oblasti Gibraltaru. Londýn se proto na Madrid obrátí s naléhavou stížností, protože španělská státní plavidla podle něj opakovaně, protiprávně a bez předchozího oznámení pronikala do britských výsostných vod, informoval dnes náměstek britského ministra zahraničí Hugo Swire.

"Toto opakované pronikání do britských výsostných vod u Gibraltaru je jasným porušením britské svrchovanosti jinou zemí Evropské unie a my se s tím obrátíme jako s naléhavou záležitostí na španělské úřady," prohlásil Swire, jehož citovala agentura Reuters.

Španělsko ale jakékoli provinění odmítá. "Ty vody jsou španělské," řekl podle Reuters představitel španělského ministerstva zahraničí. "Byly to španělské lodě hlídkující ve španělských vodách, aby kontrolovaly ilegální aktivity, jako je pašování tabáku či ilegální lov ryb," dodal zdroj, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Británie si na podobná pronikání do výsostných vod u Gibraltaru opakovaně stěžovala už loni. Předloni zase Gibraltar začal budovat umělý útes, který měl pomoci populacím ryb, ale podle Španělska naopak rybolov v této oblasti ohrožoval. Madrid pak zpřísnil hraniční kontroly, což na hranicích Španělska a Gibraltaru vyvolalo dlouhé fronty.

Gibraltar je od roku 1713 britskou kolonií na nejjižnějším výběžku Pyrenejského poloostrova.

autor: ČTK | 9. 8. 2015 22:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama