reklama
 
 

Útoky na ubytovny pro uprchlíky v Německu sílí, od začátku roku jich bylo 563

20. 6. 2016 19:25
O začátku letošního roku vyšetřovala německá policie 563 útoků na ubytovny s uprchlíky, uvedl Marc Schmitz ze Spolkového kriminálního úřadu (BKA), za minulý rok to bylo tisíc. Útoky zahrnují sprejování nenávistných nápisů, ale i pokusy o žhářství a násilí. Dvě třetiny případů mají na svědomí členové krajní pravice.

Berlín - Útoků na ubytovny pro uprchlíky v Německu neubývá. Od začátku roku jich policisté zaznamenali 563, řekl agentuře DPA Marc Schmitz ze Spolkového kriminálního úřadu (BKA). Loni německá policie zaregistrovala za celý rok téměř tisíc takových útoků.

Útoky na ubytovny sahají od sprejování nenávistných nápisů až po pokusy o vypálení objektů. Násilné činy tvořily pětinu všech letošních útoků, žhářství policisté zaznamenali v 51 případech. "To, že ještě nemáme žádné mrtvé, je jen díky štěstí," řekl Schmitz.

Podle BKA stojí za většinou útoků lidé žijící v okolí ubytoven. Dvě třetiny případů mají krajně pravicovou motivaci.

Zatímco v roce 2014 zaznamenali policisté 199 útoků na ubytovny pro migranty, loni se jejich počet zvýšil pětinásobně. Žhářských útoků bylo loni 76, v dalších jedenácti případech se útočníci požár pokusili založit, ale nepodařilo se jim to.

Útoky na ubytovny pro běžence jsou podle policie jedním z důsledků napětí v německé společnosti, které vyvolala ve druhé polovině loňského roku migrační krize. Za celý rok 2015 přišlo do Německa 1,1 milionu migrantů, většina z nich od září do prosince. V letošním roce se počet příchozích snížil. Přispělo k tomu uzavírání hranic na takzvané balkánské cestě a také březnová dohoda Evropské unie s Ankarou, která umožňuje vracet uprchlíky z řeckých ostrovů do Turecka.

autor: ČTK | 20. 6. 2016 19:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama