Populisté z AfD ukázali Evropě hororový scénář. Lovit voliče budou na východě Německa

Zuzana Lizcová
Aktualizováno 14. 10. 2017 20:55
Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která letos uspěla v německých parlamentních volbách, má podle politologa Christiana Demutha slušnou šanci zakotvit na politické scéně natrvalo. Populisté AfD mohou hledat voliče zejména na východě Německa. Mnoho tamních obyvatel se domnívá, že je spolková vláda i 28 let po pádu Berlínské zdi přehlíží, myslí si Demuth. "Hororový scénář je, že se všude v Evropě dostanou k moci pravicoví populisté," dodává.
Sjezd strany Alternativa pro Německo v Kolíně.
Sjezd strany Alternativa pro Německo v Kolíně. | Foto: Reuters

Drážďany - Letošní parlamentní volby v Německu neměly moc překvapivých momentů.

Angela Merkelová a její křesťanští demokraté (CDU) vyhráli. A předvolební průzkumy dobře odhadly, že sociální demokraté a jejich lídr Martin Schulz naopak propadnou.

Co však mnoho pozorovatelů nečekalo, byl tak vysoký zisk Alternativy pro Německo (AfD). Krajně pravicová strana, která staví především na ostré kritice imigrační politiky kancléřky Merkelové, získala v celostátním průměru 12,6 procenta hlasů. A poprvé tak pronikla do Spolkového sněmu.

Vůbec největší podporu našla ve východních, takzvaných nových spolkových zemích. Pro tradiční strany bude velmi těžké získat tyto voliče zpátky, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz německý politolog Christian Demuth.

Protiislámská a protiimigrační AfD má podle Demutha slušnou šanci zakotvit na německé politické scéně natrvalo. Je akorát otázkou, s jakou podporou a v jaké podobě.

Podle politologa existují dva možné scénáře.

Pomohli jste uprchlíkům, ale co bude s námi?

První scénář počítá s relativně klidným vývojem v Německu i ve světě. AfD by se v takovém případě udržela jako menší strana. "Může klidně zase spadnout pod pět procent," dodává politolog.

V úvahu ale připadá i obtížnější situace, kdy by se země ocitla například v hospodářské krizi. Pak by se k AfD mohlo připojit mnohem více voličů, a to zejména z bývalé východoněmecké NDR.

"Potenciál AfD vidím právě ve východním Německu. Zde se (strana) pevně drží kolem 30 procent hlasů," říká Demuth.

Potvrzují to i letošní výsledky z jeho vlastní spolkové země, Saska, kde AfD získala 27 procent hlasů a těsně zvítězila.

Podle Demutha tu populisté těží hlavně z pocitu, že spolková vláda běžné občany opomíjí. "Typické a časté výroky jsou: 'Udělali jste něco pro banky, pro Řeky, pro uprchlíky. Ale co bude s námi?'" vysvětluje politolog.

Christian Demuth.
Christian Demuth. | Foto: Jugendpresse Deutschland

Východní Němci mají i 28 let po pádu Berlínské zdi nižší platy a důchody než jejich spoluobčané na Západě. A taky menší sociální jistoty.

Vadí jim, že i po desetiletích tvrdé práce mohou snadno skončit na podpoře. "To je skutečně nespravedlivé," říká politolog Demuth.

Zahořklí podle něj navíc nejsou jen sociálně slabí východní Němci, ale i řada lidí ze vzdělanějších a bohatších vrstev. Často se z různých důvodů cítí být občany druhé kategorie. Nebo si po transformaci, která následovala po znovusjednocení Německa v roce 1990, nepřejí už žádné další změny.

Nešilhat doprava

AfD nicméně nebodovala jen na východě země, ale například i v západoněmeckém Porúří.

Pro tradiční strany tak bude podle Demutha mimořádně složité získat zpět své voliče. Jako jedinou cestu vidí jasné pojmenování a řešení problémů, kterými společnost trpí.

A taky občanské vzdělávání a výchovu k demokracii.

"Největší chybou, kterou bychom mohli udělat, je pošilhávat doprava. Tím se spíš otevírá prostor pro AfD - lidé beztak raději volí originál," vysvětluje politolog.

A ukazuje na výsledky letošních voleb v Bavorsku a Sasku. Alternativa pro Německo tu výrazně uspěla i přesto, že místní svazy CDU a její partnerské křesťansko-sociální unie (CSU) jsou silně konzervativní.

Benešovy dekrety a wehrmacht

Podle politologa nesou část "viny" za úspěch krajně pravicové strany i německá média, když šířila cílené provokace AfD.

"Na konci volební kampaně se už nemluvilo o spravedlnosti, hospodářství nebo digitalizaci. Ale jen o AfD," připomíná Demuth.

Sdělovací prostředky pak taky zdůrazňovaly témata, na kterých se právě tato strana profiluje. Tedy migraci, vnitřní bezpečnost nebo terorismus. V sociálních nebo ekonomických otázkách, kde AfD spíše tápe, se nechávaly jejich politiky příliš snadno odbýt.

Otázkou teď je, zda se bude podobný úspěch krajní pravice opakovat i v dalších evropských zemích.

Podle Demutha se obecně posouvají společenské hranice - dokládá to například výroky představitelů AfD o uznání zásluh vojáků německého wehrmachtu nebo jejich zpochybňováním tzv. Benešových dekretů.

"Hororový scénář je, že se všude v Evropě dostanou k moci pravicoví populisté. Co by bylo pak? Staré, dávno pohřbené věci se můžou znovu vynořit," varuje politolog.

Nejsem jen syn emigrantů, sám jsem uprchlík. Jsme jediná strana, která chce rozumnou politiku v otázkách migrace, tvrdí šéf bavorské AfD Petr Bystroň. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 46 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy