Abcházie se odřízla od Gruzie. Lidé nemohou domů

Roman Staněk
3. 7. 2008 20:50
Separatistická republika reaguje na bombové útoky
Stanoviště ruských "mírových sborů", které střeží hranici mezi Gruzií a de facto nezávislou republikou Abcházií. Ve středu před jedním z těchto stanovišť explodovala bomba, nikoho však nezranila.
Stanoviště ruských "mírových sborů", které střeží hranici mezi Gruzií a de facto nezávislou republikou Abcházií. Ve středu před jedním z těchto stanovišť explodovala bomba, nikoho však nezranila. | Foto: Roman Staněk

Řeka Inguri (abcházsko-gruzínská hranice) - Série explozí v Suchumi, hlavním městě separatistické republiky Abcházie, při nichž bylo tento týden zraněno nejméně 12 lidí, přiměla tuto de facto nezávislou zemi k uzavření svých hranic s Gruzií.

Zatím poslední bomba vybuchla ve středu nedaleko kontrolního stanoviště ruských mírových jednotek, proti jejichž přítomnosti Gruzie ostře protestuje. Podle ní totiž Rusové aktivně podporují separatistický abcházský režim.

Zavřené hranice

Kdysi to bývala cesta úspěšných. Spojovala ruské černomořské letovisko Soči s jeho bratranci na gruzínské straně - Suchumi a Batumi. Projížděli jí obchodníci i turisté, byla tepnou života mezi oběma hřebeny Kavkazu. Válka, která se zde rozhořela brzy po rozpadu Sovětského svazu, to však změnila.

Dnes je jedna část cesty - mezi gruzínským Zugdidi a abcházským Gali uzavřena. Jezdí po ní jen kamiony Světového potravinového programu, Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky, ruských mírových jednotek oddělujících znesvářené strany a pozorovatelská vozidla OSN.

Od prvního července Abcházie uzavřela jediný hraniční přechod s Gruzií. Byla to odpověď na čtyři bombové útoky, při kterých bylo zraněno nejméně 12 lidí.

Dvě bomby explodovaly v pondělí nedaleko stojícího minibusu v hlavním městě Suchumi a zranily šest lidí, mezi nimi i ruského turistu. Den předtím došlo k výbuchu dvou náloží na tržišti ve městě Gagra západně od Suchumi, kde bylo zraněno také nejméně 6 lidí.

Suchumi ze zosnování útoků podezřívá gruzínskou menšinu žijící v oblasti Gali. Starosta města Alias Labachua uvedl, že se Gruzínci snaží narušit turistickou sezonu, předák separatistů Sergej Bagapš poté útoky označil za teroristický akt. Gruzie však veškerá obvinění striktně odmítla.

Dvojí metr

Právě gruzínská menšina v Gali odnesla uzavření hranic nejvíce. Lidé, kteří byli na nákupech či na návštěvě u známých v Gruzii, se nyní nemohou vrátit. Jedna žena, která si nepřála být jmenována, na hranici pro Aktuálně.cz uvedla, že se snaží dostat domů už dva dny.

Podle ní je jedinou možností, jak se do Abcházie dostat, uplatit vojáky. Abcházie také podle všeho používá dvojí metr. Skupina mladých žen, které mají ruský pas, avšak žijí na gruzínské straně hranice, se dostala domů - jak uvedla jedna z nich - "za úsměv".

Abcházský konflikt, který probíhal mezi lety 1992-1993, za sebou zanechal stovky tisíc uprchlíků. Jen v Gruzii stále žije na 250 000 běženců. Jejich život není lehký.

Sonia Mzia je jednou ze statisíců běženců z Abcházie, kteří přežívají v Gruzii. Sonia dostává měsíčně od vlády 22 lari (asi 340 korun), které stačí pouze na nákup základních potravin.
Sonia Mzia je jednou ze statisíců běženců z Abcházie, kteří přežívají v Gruzii. Sonia dostává měsíčně od vlády 22 lari (asi 340 korun), které stačí pouze na nákup základních potravin. | Foto: Roman Staněk

Ti, kteří neměli s Gruzií žádné rodinné vazby, žijí ve speciálních uprchlických centrech, která byla vytvořena ze starých obytných domů nebo i vysokoškolských kolejí.

Celé rodiny žijí v místnostech o velikosti několika metrů čtverečních, bez vody a topení. Od gruzínské vlády dostávají měsíčně 22 lari (asi 340 korun), což v gruzínských poměrech stačí pouze pro nákup základních potravin.

Ohrožená olympiáda?

Napětí mezi oběma stranami se zostřilo v letošním roce poté, co Rusko navázalo s Abcházií polooficiální diplomatické vztahy a vyslalo do oblasti další ruské "mírové jednotky". Podle Tbilisi - a šetření OSN to potvrdilo - také ruský bojový letoun v abcházském vzdušném prostoru sestřelil gruzínské špionážní letadlo.

Rusko režim podporuje nejen finančně, ale také obdařilo prakticky všechny abcházské obyvatele, kteří projevili zájem, ruským pasem. Byla otevřena hranice mezi Soči a Batumi, zprovozněno bylo vlakové spojení a od úterka funguje mezi Soči a abcházskými přístavy také víceméně pravidelné lodní spojení.

Členové ruské delegace slaví na jednání MOV v Guatemale schválení Soči jako pořadatelského města ZOH 2014.
Členové ruské delegace slaví na jednání MOV v Guatemale schválení Soči jako pořadatelského města ZOH 2014. | Foto: Reuters

Jedním z možných řešení konfliktu, o kterém podle informací ruského deníku Kommersant v poslední týdnech jednali ruští a gruzínští diplomaté, je rozdělení Abcházie na sféry vlivu (větší ruskou a menší gruzínskou), přičemž územní celistvost Gruzie by byla alespoň na papíře zachována. Obě země to však zatím popírají.

Slepá ulička, ve které se tento konflikt nachází, však může ohrozit také bezpečnost olympijských her v roce 2014 právě v Soči. Rusko je na jejich organizaci patřičně hrdé, přesto podle odborníků na kavkazskou oblast hrozí, že se do šesti let může situace zhoršit nejen v Abcházii, ale také v nedalekém Čečensku.

 

Právě se děje

Další zprávy