WhatsApp

DownDetector: Lidé signalizují potíže u služeb Facebook, Instagram a WhatsApp

Hlášení uživatelů signalizují potíže u služeb Facebook, Instagram a WhatsApp. Uvedl to server DownDetector, který informace o problémech na internetu shromažďuje. Počty nahlášených komplikací jsou nicméně výrazně nižší než při rozsáhlém výpadku, který tyto služby zasáhl v pondělí večer a trval zhruba sedm hodin.

Všechny tři jmenované služby spadají pod americkou společnost Facebook a jejich provoz se opírá o stejnou infrastrukturu. Výpadek Facebooku v pondělí mimo jiné přetížil část sítě českého operátora Vodafone, lidé měli problém s internetovým připojením i dalšími službami. Společnost Facebook uvedla, že výpadek způsobil chybná změna konfigurace.

Zdroj: ČTK

WhatsApp dostal v Irsku za porušování práva na soukromí rekordní pokutu 225 milionů eur

Provozovatel komunikační aplikace WhatsApp dostal v Irsku rekordní pokutu 225 milionů eur (5,7 miliardy korun). Oznámila to tamní Komise pro ochranu dat (DPC). Ta vyšetřovala, jak transparentně platforma sdílí data s ostatními aplikacemi, které společně spadají pod americkou společnost Facebook. WhatsApp oznámenou pokutu považuje za nepřiměřenou a chce se proti ní odvolat.

Irská Komise pro ochranu dat je v Evropské unii hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí tohoto podniku se nachází právě v Irsku. Jiné regulační orgány v Evropě irskou komisi v minulosti kritizovaly za to, že jí trvá příliš dlouho, než dospěje k rozhodnutí ohledně technologických gigantů, a že je za případná porušení dostatečně nepokutuje.

WhatsApp podle irské komise unijní pravidla porušuje v tom, jak s daty uživatelů a dalších osob zachází, a také v tom, jak je sdílí s ostatními aplikacemi, které vlastní Facebook. Podobně na konci července v EU dostal pokutu 746 milionů eur (18,9 miliardy Kč) americký internetový prodejce Amazon za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu.

Zdroj: ČTK

WhatsApp a Instagram zaznamenaly výpadek v několika zemích světa

Aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp a sociální síť pro sdílení fotografií Instagram zaznamenaly v několika zemích kratší výpadky. Uvedl to jejich provozovatel, společnost Facebook, a dodal, že jeho vlastní webová stránka a aplikace dotčeny nebyly. Problémy s aplikací WhatsApp podle Facebooku hlásil téměř milion lidí z celého světa.

"Pracuje na tom (na výpadku) několik týmů a hned, jak budeme moct, dáme vám další informace," uvedl Facebook na konkurenční sociální síti Twitter. Přechodné potíže potvrdil i mluvčí firmy.

Na Twitteru si na chybovost aplikace WhatsApp stěžovali i někteří její uživatelé. Jiní problémy oznamovali portálu Downdetector, určenému k nahlašování výpadků. O něco později jak WhatsApp, tak Instagram znovu začaly fungovat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat