Končí rok klimatu a apelů Grety. Přečtěte si to nejlepší ze zahraniční rubriky

Jan Hejl Jan Hejl
31. 12. 2019 23:00
Letos v létě dostala šestnáctiletá švédská dívka Greta Thunbergová vysvědčení. V poslední ročníku základky měla tři dvojky a čtrnáct jedniček. Než nastoupí na střední školu, vzala si roční volno, aby měla čas na svoje veřejné aktivity a protesty za ochranu klimatu.
Švédská aktivistka Greta Thunbergová na klimatickém summitu OSN.
Švédská aktivistka Greta Thunbergová na klimatickém summitu OSN. | Foto: ČTK

Už tehdy, v létě 2019, byla známá, vystupovala na konferencích, uspořádala celosvětovou stávku za lepší planetu, která probíhala ve 120 zemích.

Definitivní zlom přišel v září, kdy Greta přednesla projev na klimatickém summitu OSN v New Yorku. V emotivní řeči zkritizovala přihlížející světové lídry za nečinnost v boji s klimatickými změnami a obvinila je, že jí "vzali sny a dětství".

Švédskou aktivistku rázem znal prakticky každý. Stala se symbolem boje za lepší klima i celého roku 2019.

V zahraniční rubrice Aktuálně.cz jsme se letos tomuto tématu podrobně věnovali. Naše zpravodajka se účastnila zlomového klimatického summitu OSN, pravidelně jsme publikovali výsledky nových studií možných následků globálního oteplování, kolegové na konci roku připravili velkou grafiku o Gretě Thunbergové.

Rok 2019 lze bez přehánění nazvat milníkem, kdy si lidé - i díky Gretě - uvědomili, že změny, které se odehrávají v přírodě, jsou zásadní problém.

I proto v květnových eurovolbách v západní Evropě výrazně uspěly zelené ekologické strany, což se promítlo i do priorit nové Evropské komise vedené Ursulou von der Leyenovou. V prosinci se pak země Evropská unie, včetně Česka, zavázaly, že budou do roku 2050 klimaticky neutrální.

V roce 2019 se zároveň z klimatu stal ještě větší a důležitější politický problém, konfliktní linie. V tradičně skeptickém Česku do Grety a nositelů jí podobných názorů tepe prezident Miloš Zeman, ve Spojených státech Donald Trump.

Právě pestré názorové proudy na světové problémy pro vás budeme rádi v nadcházejícím roce 2020 pokrývat. A můžete se těšit, že téma klimatických změn pojmeme skutečně komplexně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy