Složité vyjednávání začalo. Tito politici mají šanci nahradit Junckera v čele komise

Zahraničí Helena Truchlá Zahraničí, Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 6. 2019 12:09
Na úterním summitu lídrů členských zemí v Bruselu začalo složité vyjednávání o obsazení nejvyšších unijních postů. Premiéři a prezidenti by se měli zhruba do měsíce shodnout na kandidátovi na nejvlivnější pozici předsedy Evropské komise. Toho pak musí v novém složení ve funkci potvrdit Evropský parlament. Podívejte se, kdo má šanci post získat.
Manfred Weber.
Manfred Weber. | Foto: ČTK

Manfred Weber

Manfred Weber vedl do voleb jako vedoucí kandidát Evropskou lidovou stranu (EPP). Ta zůstává přes ztrátu 36 křesel nejsilnější parlamentní frakcí. A pokud by unijní lídři systém čelných kandidátů, podle kterého se šéfem komise stane kandidát nejsilnější politické skupiny v europarlamentu, respektovali, byl by Weber v souboji o tento post favoritem.

Křeslo v čele Evropské komise nicméně jisté nemá, proti Weberovi se postavil především francouzský prezident Emmanuel Macron i další zástupci evropských liberálů, kteří v hlasování výrazně posílili. 

Šestačtyřicetiletý Němec a člen bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) šel do voleb s tématy ochrany vnějších hranic EU, boje proti terorismu, podpory mladých lidí a dodržování mezinárodních závazků v boji proti klimatu. 

V europarlamentu sedí již od roku 2004, předtím byl zákonodárcem v bavorském zemském sněmu. V Bruselu je považován za umírněného a vlivného politika, je zároveň historicky nejmladším předsedou europarlamentní frakce i Evropské lidové strany. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy