Praha – Vláda dnes schválila plán zahraničních misí na roky 2015 a 2016, nepočítá s účastí české armády v příštím roce v misi OSN na Golanských výšinách (UNDOF). Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) bude o Golanech rozhodnuto podle stanoviska OSN.
Zapojení Čechů v oblasti mezi Sýrií a Izraelem, kde jsou mezinárodní pozorovatelé od roku 1974, dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman. Nedávno ČTK řekl, že by umístění jedné roty v počtu 150 mužů na Golanské výšiny bylo také příspěvkem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.
Kabinet ale právě i kvůli nebezpečí islámských radikálů s českou účastí nepočítá. Podklady pro dnešní jednání vlády upozornily na to, že v oblasti operují teroristé z fronty An-Nusra, a připomněly také únosy zahraničních příslušníků mise. "V důsledku války v Sýrii není mise UNDOF schopna vykonávat činnost, kvůli níž byla zřízena, a ani ve střednědobém horizontu nebude schopna svůj mandát naplňovat," píše se v materiálu.
Ministr chce o misích ještě jednat
"V současnosti je její mandát uplatňován pouze na izraelské straně, a výrazně se tedy snížily potřeby na zajištění ochranných sil. OSN proto nebude hledat náhradu za odcházející filipínský kontingent a výrazně se sníží i počty ostatních komponentů mise," stojí dále v dokumentu. Právě o tom, že by Češi nahradili Filipínce, se uvažovalo. Materiál dál uvádí, že další působení mise bude mít jen symbolický účel.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Podle Stropnického by se ale ještě mohlo rozhodnutí změnit. "Pokud jde o Golanské výšiny, čekáme na rozhodnutí OSN, která má v nejbližších týdnech nově definovat parametry této mise," uvedl ministr.
Prioritním zůstává podle ministerstva působení v Afghánistánu, kde budou čeští vojáci pokračovat ve výcviku vojáků a policie, podílet se budou i na ochraně spojeneckých vojsk. Kabinet dále počítá s působením českých sil na Balkáně, a to v celkovém počtu do 20 lidí, i v oblasti severní Afriky, Sahelu a Blízkého východu.
Náklady na vyslání sil a prostředků v zahraničních operacích se v roce 2015 předpokládají přibližně 1,48 miliardy korun a v roce 2016 ve výši 1,72 miliardy korun.