Fotky: Legionáři, do boje. Po stopách slavné roty Nazdar

Fotky: Legionáři, do boje. Po stopách slavné roty Nazdar
Z letiště Praha-Kbely odlétá vládní speciál na pouť k uctění památky roty Nazdar.
Cílem je Paříž. Pamětihodnosti však dnes necháme stranou.
Celá výprava se točí kolem místopředsedy Sněmovny Petra Gazdíka, který se do Francie vypravil spolu s členy Československé obce legionářské. Na pařížském letišti Le Bourget má nástup rota Nazdar.
Věrné kopie uniforem, ve kterých kdysi bojovali příslušníci roty Nazdar, oblékají nadšenci pro vojenskou historii a zpravidla členové Československé obce legionářské.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek ČTK Vojtěch Marek, ČTK
10. 9. 2014 13:40
Československá obec legionářská se vydala na vzpomínkovou pouť ke stoletému výročí vzniku roty Nazdar, která si vydobyla renomé na západní frontě.

Bayonne, Francie - Již krátce po vypuknutí první světové války se v zahraničí začaly formovat vojenské jednotky Čechů a Slováků, které se postavily na stranu států Dohody proti habsburské monarchii, do níž oba národy doposud patřily.

Krátce po vzniku prvního útvaru - České družiny v Rusku - se zformovala ve Francii rota Nazdar, která se jako první sbor dobrovolníků stala zárodkem čs. legií ve Francii.

Tato česká národní jednotka vznikla 31. srpna 1914 v jihofrancouzském Bayonne v rámci cizinecké legie. 

Rota se mimo jiné zúčastnila bitvy u Arrasu v květnu 1915. Z 250 mužů zde 42 padlo, 90 utrpělo zranění a rota přišla i o většinu velitelů. Jelikož i další jednotky utrpěly vysoké ztráty, byl celý prapor, do kterého rota patřila, rozpuštěn a čeští vojáci byli rozptýleni po jiných jednotkách.

Poté byla nasazena jako součást tzv. marocké divize na frontu u Remeše.

Letos se na místa spojená se vznikem roty Nazdar vydali členové Československé obce legionářské. Podívejte se na fotografie. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy