Vinen. Mynářův šéf Lán půjde na tři roky do vězení za manipulaci zakázky

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
24. 3. 2022 13:58
Po téměř pěti letech od zásahu detektivů v letním sídle prezidenta je jasno. Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, blízký podřízený kancléře Vratislava Mynáře, zmanipuloval dvousetmilionovou zakázku na zpevnění vodní nádrže v Lánech. Za to půjde do vězení na tři roky a musí zaplatit 1,8 milionu, potvrdil Krajský soud v Praze. Balákův advokát řekl, že zváží podání dovolání.
Kancléř Mynář v roce 2020 svolal na Hrad tiskovou konferenci, aby texty Aktuálně.cz popisující hospodaření v sídle prezidenta označil za "choré konspirace novodobých inkvizitorů".
Kancléř Mynář v roce 2020 svolal na Hrad tiskovou konferenci, aby texty Aktuálně.cz popisující hospodaření v sídle prezidenta označil za "choré konspirace novodobých inkvizitorů". | Foto: ČTK

Trest soud potvrdil také manažerovi stavební firmy Energie-stavební a báňská Liboru Tkadlecovi, který tendr zmanipuloval společně s Balákem. Dostal  podmínku na 2,5 roku a peněžitý trest. Samotná firma musí zaplatit 5,4 milionu korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

"Odvolání všech tří se zamítá," uvedl ve čtvrtek předseda senátu odvolacího Krajského soudu v Praze Ladislav Koudelka. "Obžalovaní si byli velmi dobře vědomi toho, co riskují," dodal Koudelka a vzpomněl například Tkadlecova slova zachycená na odposleších, že "riskuje kriminál".

Balák rozsudek neslyšel, z jednání se omluvil. A do soudní síně nepřišel ani předseda představenstva Energie Zdeněk Osner. Verdikt si tak vyslechl jen někdejší manažer stavební firmy Libor Tkadlec.

"S potvrzením rozsudku jsme počítali. Nerozhodovalo se o věci, ale rozhodovalo se o osobě," reagoval Balákův advokát Lukáš Trojan. Kdyby podle něj nešlo o osobu blízkou prezidentské kanceláři, nepodmíněný trest by nedostal. Trojan doplnil, že s klientem zváží podání dovolání.

Obžalovaní se u soudu pokoušeli zvrátit rozsudek Okresního soudu v Kladně z loňského května. Všichni tři se proti němu tehdy odvolali. Balák, Tkadlec i Energie totiž trvají a tom, že nic špatného neudělali. Odvolalo se ale i Vrchní státní zastupitelství v Praze, které nesouhlasilo s výší uložených trestů. A to zejména u Tkadlece, kterému soud dal podmínku. A minimálně čtyři roky chtěli žalobci i pro Baláka.

"Trestné činnosti jsem se nedopustil," řekl už před kladenským soudem Balák s tím, že veřejné zakázky měl na starosti odbor, který po nástupu do Lesní správy Lány zřídil. V čele tohoto odboru stojí Eduard Gaisler, který s Balákem dříve působil i ve vedení podniku Lesy Hluboká, o jehož krach a přebrání zakázek jinými firmami se později zajímala policie.

Balák s Gaislerem také řídili strakonický basketbalový klub, který štědře sponzorovala firma Energie. Balákův advokát Lukáš Trojan, který pracoval i pro Mynáře, u krajského soudu zase řekl, že vypsání zakázky měla na starosti živnostnice Jindřiška Koblihová, kterou si na to Hrad najal.

Milionové zakázky od Baláka pro Koblihovou

  • Koblihová policistům popsala, že výběrové řízení jí nesvěřil přímo Hrad, ale brněnská advokátní kancelář Richarda Tománka a Jiřího Jestřába. Tu si Lesní správa Lány předtím najala, aby jí radila s právními záležitostmi. Za roky 2015 a 2016 se zavázala advokátům dvakrát vyplatit až 1 999 999 korun. Limit pro to, aby se musely právní služby soutěžit, je dva miliony. 
  • Jestřába s Tománkem velmi dobře zná kancléř Vratislav Mynář. V roce 2014 mu zprostředkovali neobvykle levný nákup vily v pražských Strašnicích. Oba právníci také poslali celkem 1,7 milionu korun na prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Statisíce darovali i straně SPOZ, v níž se Mynář angažoval.
  • Administraci klíčové zakázky Tománek a Jestřáb svěřili Koblihové, která Baláka znala. "Vypověděla, že se s Balákem znala z dřívější doby, kdy pracovala jako místopředsedkyně ÚOHS, on vlastnil lesnickou firmu a účastnil se zadávacích řízení Lesů ČR," uvádějí policisté. 
  • Jako předsedkyně hodnoticí komise, která stanovovala pravidla tendru či otvírala obálky s nabídkami, musela být ze zákona nezávislá. Policisté ale na odposleších sledovali, že se sblížila s výše jmenovaným manažerem firmy Energie Liborem Tkadlecem. V prvním policisty odposlechnutém hovoru si vykali, ve všech následujících už tykali. Tkadlec jí pak nosil hokejové dresy či Jágrův kalendář. "Koblihová byla s obviněným Tkadlecem v častém a přátelském kontaktu," popsali kriminalisté.
  • Balák od té doby začal vyplácet i Koblihovou. Celkem třikrát s ní na administraci veřejných zakázek uzavřel smlouvu za dva miliony korun. Poslední takovou smlouvu s Koblihovou Balák uzavřel letos v únoru.

Advokáti obžalovaných se také pokusili z líčení vyřadit z formálních důvodů klíčový důkaz - odposlechy. Tkadlec se na nich přiznává kolegovi například k tomu, že "jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat."

Policistům se stavbu, za niž soud poslal Baláka do vězení, kvůli ochraně prezidentského sídla nepodařilo monitorovat na místě. Prospěch z manipulací tak odhadli na základě znaleckého posudku jako zisk z neoprávněného získání zakázky, a to téměř na devět milionů. "Je to minimalistická varianta. Mohlo to být klidně i více, vzhledem k tomu, jak to obžalovaní chystali," podotkl soudce Okresního soudu v Kladně Petr Sedlařík.

Odposlechy svědčí o tom, že Tkadlec plánoval získat z rozpočtu sídla prezidenta desítky milionů. Kancléř Mynář ale po zájmu policie část prací zastavil a celá zakázka nakonec stála zhruba 191 milionů korun s DPH, původně měla vyjít s daní na více než 230 milionů. Proto dle soudu šlo o nedokonaný čin.

"Lhali prakticky všichni, kdo promluvili"

Soud v Kladně, který původně uznal obžalované vinnými, neměl o vině nejmenších pochyb. Předseda senátu Petr Sedlařík loni v květnu Baláka nepravomocně poslal na tři roky do věznice s ostrahou. "Byl to šolich. Na každé úrovni projektu se nacházel někdo, kdo věděl, že nejedná správně," uvedl Sedlařík při zdůvodňování rozsudku tím, že obžalovaní "popřeli smysl zadávacího řízení".

"V jednací síni lhali prakticky všichni, kdo promluvili," zhodnotil soudce průběh obhajoby obžalovaných s tím, že například Balák měl jen připravený projev a otázkám se vyhnul.

"Výpověď pana obžalovaného Baláka - projev, který si připravil - nebyl faktor, který by mu mohl pomoci. Obžalovaný reagoval jenom na to, co chtěl, způsobem, jakým chtěl. Nic nevysvětlil. Nedal soudu argument, že to neudělá znovu. Byl středobodem podivných subjektů, které figurovaly okolo zakázky. A to říkám eufemisticky," řekl soudce.

Sedlařík také Balákovi uložil pokutu 1,8 milionu korun. Odkázal se mimo jiné i na to, že Hrad v letech, kdy tendr připravoval, šéfovi Lán schvaloval odměny v součtu za tři čtvrtě milionu. Aktuálně.cz už také popsalo, že jejich výši v dalších letech kancléř Vratislav Mynář tají.

Zákaz šéfovat v Lánech

Balák dle verdiktu čtyři roky nesmí řídit organizaci veřejné správy. Mynář ovšem s odkazem na presumpci neviny Baláka dosud nechával ve funkci. I když dle policie, žalobců i okresního soudu chtěl připravit Hrad o desítky milionů, kancléř se opakovaně pokoušel vyšetřování torpédovat - a to i nátlakem na soudce.

V roce 2020 dokonce svolal na Hrad tiskovou konferenci, aby texty Aktuálně.cz popisující hospodaření v sídle prezidenta označil za "choré konspirace novodobých inkvizitorů". Aktuálně.cz zjišťuje, jak se Mynář nyní postaví k pravomocnému rozsudku.

Prověřování Mynáře zabránila Zemanova ochranka

  • Podle zjištění Aktuálně.cz a Respektu policisté z tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu měli v akci pojmenované Prak původně spadeno i na jednoho z nejbližších lidí Miloše Zemana - vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře. 
  • Ještě než Hrad získal podezření, že detektivové v Lánech operují, se jim na pár dnů podařilo nainstalovat odposlech do Balákovy lánské kanceláře. A dle několika zdrojů redakcí nahráli schůzku Baláka s Mynářem. A také to, že kancléř Baláka ohledně zakázky, na kterou měl jeho podřízený vypsat veřejnou soutěž, diriguje.
  • Podezření, že na začátku plánu na vyvedení desítek až stovek milionů nestál jen Balák, ale také jeho nadřízený Mynář, však policisté neprokázali. Přes muže, kteří mají v popisu práce střežit prezidenta, se nedostali a ti tak Mynářovi posloužili jako ochrana před policejními odposlechy.
  • "Výsledky dokazování jsou takové, jaké se podařilo opatřit. Nic dalšího se zajistit nepodařilo," komentoval to u soudu dozorující státní zástupce Jiří Pražák. Kauza byla podle něj specifická tím, v jakém prostředí se vyšetřování odehrávalo - tedy že šlo o chráněné a veřejnosti uzavřené sídlo prezidenta.

Balák od doby, co v Lánech zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu, dále rozděloval zakázky. V první instanci se u soudu hájí před dalším obviněním - tentokrát za rozprodej kamene ze sídla prezidenta. Podle žalobců tak Lánům způsobil škodu 1,35 milionu, o jejíž náhradu se ale Hrad u soudu nepřihlásil. Může ji tak už vymáhat jen v samostatném řízení.

Redakce Aktuálně.cz a HN vedle toho již například informovaly, že za neprůhledných okolností obchoduje rovněž se dřevem z lánských lesů. Na smlouvách o zpracování dřeva, které Balák podepisoval, je jméno živnostnice Ivany Píšové. Zakázku dle zjištění Aktuálně.cz a HN získala dva týdny poté, co její otec, místní podnikatel, prodal Miloši Zemanovi pozemek pro jeho soukromou vilu. Nákup parcely vyjednával kancléř Mynář. Kauzu, kterou reportéři rozkryli v roce 2020, Zeman dodnes nevysvětlil.

Energie nesmí do tendrů, od ČEZ dostala zakázku

Firmě Energie uložil Okresní soud v Kladně pokutu 5,4 milionu a zakázal jí tři roky se účastnit veřejných tendrů. V jednom z nich jí mezitím přiřkl ČEZ dostavbu horkovodu z Temelína do Českých Budějovic za 1,7 miliardy korun. Druhého uchazeče ČEZ vyloučil, poslední ze soutěže odstoupil sám.

Práce už začaly. Energie pro Aktuálně.cz odmítla komentovat, zda pravomocně potvrzený zákaz ucházet se o veřejné peníze může nabourat její ekonomiku a tím i celou stavbu. Veřejné zakázky totiž tvoří velmi významnou část jejich příjmů. Přímo u odvolacího soudu se proti trestu firma bránila tím, že zákaz může ohrozit její existenci. 

U předchozího soudu v Kladně předseda představenstva firmy Osner trval na tom, že firma za nic nemůže a to, čím se na odposleších chlubil, nemohl zařídit. "Výroky pana Tkadlece považujeme za naprosto nepřijatelné. Jsou to věci, které nemohl zařídit, protože nebyly v jeho kompetenci," uvedl u soudu. 

Jaromír Jágr: Jsme nevinní

Jakékoli pochybení odmítá i bývalý hokejový reprezentant Jaromír Jágr, který převzal loni funkci místopředsedy představenstva Energie po svém otci. "Já jsem tam v té době nebyl. Je třeba hledat vyjádření u lidí, kteří ano. Ti říkají, že nic nezákonného se nestalo, a já se s tím ztotožňuji," řekl Aktuálně.cz.

Osner se zároveň snažil soud přesvědčit, že Tkadlec nebyl řídicím pracovníkem firmy. Ta může být za zmanipulovaný tendr potrestaná, pokud žalobce prokáže, že neudělala dostatek opatření, aby svému řídicímu zaměstnanci zabránila v korupci. "Pana Tkadlece nepovažujeme za osobu ve vedoucím postavení ve smyslu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob," uvedl u soudu šéf představenstva.

Soudce to ale viděl jinak. "Naprosto nekritická snaha popřít nepopiratelné," shrnul argumenty firmy s tím, že odposlechy i další důkazy jednoznačně usvědčují Energii z trestné činnosti.

Odkazoval i na výpověď někdejší vedoucí pracovnice kontrolního oddělení, která podle něj "zapadla do obrazu společnosti, kde nekalý průběh zadávacího řízení nikomu nebyl na obtíž". Policisté v jejím notebooku našli dokumenty poskytující firmě interní informace o průběhu tendru. Vrchní kontrolorka u soudu tvrdila, že si nepamatuje, jak se jí do počítače dostaly.

Soudce navíc uvedl, že v kauze "s čistým štítem nevystupuje ani Osner". Podle důkazů musel o nezákonném propojení společnosti, v jejímž čele stojí, vědět.

Mynářův muž měl k Energii blízko

  • Dle soudu umožnil Energii zmanipulovat zakázku šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. U výslechu šéf lánských lesů policistům přiznal, že s Energií spolupracoval už v minulosti, když pracoval v soukromém sektoru.
  • Policisté navíc sledovali, že stejná firma sponzorovala ženský basketbalový klub, kterému Balák šéfoval ve Strakonicích. Ve vedení byl ještě jeho lánský podřízený Eduard Gaisler, který má na starosti veřejné zakázky, a zeť Michal Košatka. V období, kdy se hradní zakázka soutěžila, Energie poslala dle policistů strakonickým sportovcům na darech více než 300 tisíc korun.
  • Subdodavatelem Energie, který měl na zpevněné svahy opětovně vysázet stromy, se stala firma BFS Invest, která jinak o sobě na internetu psala, že v Hradci Králové provozuje solnou jeskyni. Pro Energii ale měla sázet tisíce stromů. "Jedná se o společnost s úzkými vazbami na obviněného Baláka, respektive společnost Eko-les," píše v obžalobě státní zástupce.
  • Společnost Eko-les rekultivační je firma, kterou ještě do roku 2014 řídil přímo Balák. Ta naopak právě sázení rostlin inzeruje na webu jako svou hlavní činnost. Jako jediný majitel je v obchodním rejstříku uvedený Balákův podřízený z Lán Eduard Gaisler a jednatelem je jeho zeť Michal Košatka. Společně s ním dříve jako jednatel působil právě majitel BFS Invest Karel Borůvka. "O tom, že zalesňovat bude BFS Invest, rozhodli u nás na podniku," vypověděl Tkadlec.
  • Tím to ale nekončilo. Minimálně 12 milionů korun, které Hrad za stavbu z veřejných peněz zaplatil, odteklo do schránkové firmy Piratex Trading. Ten byl dalším subdodavatelem Energie. I když tehdy měla firma neexistujícího majitele i sídlo. Energie se o miliony podělila s firmou, která neměla web a veškerá s ní spjatá telefonní čísla byla odpojená. Už tehdy za ní stál Balákův známý Michal Krejčík.
 

Právě se děje

Další zprávy