Ukrajincům v Česku svitla naděje. Na legální práci

Blahoslav Hruška
15. 5. 2007 16:30
Brusel chce "zlegalizovat" načerno zaměstnané dělníky
Stavba silnice u Lovosic. Více peněz na dopravní stavby, časté heslo kandidátů do senátu na Litoměřicku a Slánsku
Stavba silnice u Lovosic. Více peněz na dopravní stavby, časté heslo kandidátů do senátu na Litoměřicku a Slánsku | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel/Praha - Ukrajinci pracující v Česku načerno by se mohli brzy dočkat legalizace. Opomíjení dělníci na stavbách nejen v Česku mají šanci stát se oficiálními gastarbeitery. Počítá s tím alespoň Evropská komise.

Brusel přichází s novou legislativou. Navrhuje, aby státy EU uzavíraly s okolními zeměmi - včetně Ukrajiny - smlouvy o náboru pracovníků. Ty by umožnily získat práci na přesně dané období, ovšem bez možnosti zůstat v zemi déle.

Ukrajinci v ČR

  • neoficiálně: až 200 tisíc
  • oficiálně trvale: 27 298
  • oficiálně přechodně: 81368

Stav k 31.3. 2007

Zdroj: Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie

Cizinci by se ovšem mohli vracet vícekrát. V praxi by tak například Ukrajinci získali každý rok na jaře povolení na sezónní práce, které by na podzim zase vypršelo.

"Lidé by na několik měsíců přijeli do země, vrátili se domů a přijeli pak znova," citoval server Euobserver.com spoupracovníka eurokomisaře Franca Frattiniho, který legislativu připravuje.

Frattini si ale zároveň chce posvítit na ty, kteří imigranty zaměstnávají načerno. Zaměstnavatelům by podle návrhu komise hrozily vysoké pokuty, ve výjimečných případech pak i vězení.

Migrace? Recept na stárnutí Evropy

Podle Komise by Brusel měl shromažďovat nabídky od jednotlivých zemí v rámci své sousedské politiky a předávat je členským zemím EU.

Ty by pak byly zodpovědné za vydávání víz, uznávání diplomů a zařazení gastarbeiterů do sociální sítě.

Unie chce řízeným náborem pracovních sil čelit hrozícímu stárnutí populace. V následujících dvaceti letech podle prognóz odejde do důchodu 25 milionů Evropanů.

S novým plánem na řízenou imigraci souhlasí také odborníci na ukrajinskou problematiku v Česku. "Bylo by to přínosné pro obě strany  - zaměstnavatele i pracovníky," řekla Aktuálně.cz Olga Mandová ze Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny v ČR.

Podle Mandové u nás naprostá většina Ukrajinců chce pracovat legálně, ale stojí jim v cestě mnoho překážek. "Ze stávající situace jsou nešťastní i na úřadech práce," doplnila.

Žádat musí i zaměstnavatelé

Pokud chce dnes český zaměstnavatel nabídnout práci cizincům, musí obhájit, že na srovnatelnou pozici nesežene Čecha nebo Češku. Za samotné povolení pak zaplatí státu 2.000 korun.

Podkarpatská Rus. Obrazy starého světa lákají. Méně už Ukrajinci u nás. Záběr z dokumentu Půl čtvrté
Podkarpatská Rus. Obrazy starého světa lákají. Méně už Ukrajinci u nás. Záběr z dokumentu Půl čtvrté | Foto: Artcam

Zejména míst pro nekvalifikované pracovníky bez jazykových znalostí je přitom zoufalý nedostatek. Například v Praze nabízí Ministerstvo práce a soc. věcí (MPSV) prostřednictvím svého vyhledavače 24 pozic, na Břeclavsku, které leží nejblíže Ukrajině, pouhá tři místa.

MPSV přitom registruje v obou regionech více než 500 žadatelů o práci.

Do ČR chtějí i mladí vysokoškoláci

Ukrajinci mají přitom u nás velký zájem také o kvalifikované pozice. Vypovídá o tom i statistika pilotního projektu MPSV na výběr kvalifikovaných sil ze zahraničí. Ze šesti set účastníků je 128 z Ukrajiny. V drtivé většině jde o mladé vysokoškoláky.

 

 

Právě se děje

Další zprávy