Washington - Tzv. ruská aféra, ve které se nad americkým prezidentem Donaldem Trumpem vznáší podezření, že se dopustil trestného činu maření spravedlnosti, bude v úterý večer pokračovat výpovědí jeho ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse před senátním výborem pro tajné služby.
Ať už dopadne výpověď jakkoli, má Trump vážný problém, který může v krajním případě spustit i tzv. impeachment, tedy proceduru odvolání z funkce.
V konečné fázi by ale prezidenta musel odvolat americký Kongres, ve kterém mají minimálně do podzimních voleb v roce 2018 většinu republikáni.
Trumpovi tedy akutní nebezpečí nehrozí. Přichází ale nečekaně i z jiného směru.
Prezident a tým jeho právníků totiž musí vyvracet podezření, že střetem politických a ekonomických zájmů porušuje v Bílém domě americkou ústavu.
Společnost "Trump a synové"
Dvojice státních žalobců, za District of Columbia a za stát Maryland, v pondělí podala na Donalda Trumpa žalobu, podle které porušuje zvláštní protikorupční klauzuli americké ústavy, když přijímá peníze a výhody od zahraničních vlád.
Prezident po svém nástupu do Bílého domu přesunul své globální obchodní impérium, společnost Trump Corporation, do zvláštního fondu. Jeho vedení svěřil svým synům Donaldovi Juniorovi a Ericovi.
Podle žaloby to ale nestačí, protože prezident má na úspěšném fungování firmy dál osobní zájem.
To měl kromě jiného potvrdit i Trumpův syn Eric, když po zřízení fondu uvedl, že bude svého otce "pravidelně informovat o finančním zdraví" společnosti.
Nová žaloba teď tvrdí, že prezident nedodržel svůj slib "jasně oddělit výkon veřejné služby od osobních podnikatelských zájmů".
Pokud jako prezident dál majetkově vlastní firmu s mnohačetnými podnikatelskými aktivitami v USA a v různých koutech světa, je podle žalobců "hluboce zapleten s mnoha zástupci cizích vlád" a podkopává "integritu amerického politického systému".
Jak si udělat očko u prezidenta
"Ještě nikdy se americký prezident nechoval tak bezohledně vůči ústavním požadavkům," stojí v textu žaloby, kterou jako první citoval americký deník Washington Post.
Zcela konkrétně míří žaloba například na prezidentovy příjmy z nového hotelu Trump International Hotel, který loni v září, ještě jako prezidentský kandidát, otevřel ve Washingtonu.
Sídlí v budově staré zrekonstruované pošty na Pennsylvania Avenue na dohled od Bílého domu. Po Trumpově nástupu do Bílého domu se stal vyhledávanou destinací zahraničních diplomatů.
Někteří z nich dokonce v amerických médiích připustili, že si tak u prezidenta Trumpa chtějí "udělat očko".
Podle žalobců už ale jen skutečnost, že prezidentova společnost přijímá přes hotel platby od zahraničních vlád, je v rozporu s americkou ústavou.
Nesrovnalosti s hotelem jsou přitom z pohledu žalobců jen "špičkou ledovce" možných obrovských střetů zájmů prezidenta Donalda Trumpa.
Američané si podle žalobců nemohou být jisti skutečnými důvody zásadních Trumpových rozhodnutí. Jde o jeho "protiimigrační" výnos, odstoupení od Pařížské dohody o klimatu nebo navržené daňové škrty.
Podle žaloby není jisté, zda tak "prezident činí v nejlepším zájmu země, nebo ve svém vlastním".
Podniká celý Bílý dům
Pochybnosti o možných Trumpových střetech zájmů ho provázejí už od začátku jeho prezidentské kampaně v létě 2015.
Kvůli nim útočí na prezidenta nejen jeho oponenti, ale taky někteří američtí republikáni. S nimi i konzervativně laděná média, především list Wall Street Journal.
Ten upozorňuje i na nejasnou roli Trumpovy dcery Ivanky, která v Bílém domě působí jako oficiální poradkyně prezidenta a má na svého otce velký vliv.
Zároveň je ale pořád hlavní tváří módní značky Ivanka Trump, působící různě po světě.
V pondělí podaná žaloba není prvním pokusem, aby se záležitostí začaly zabývat americké soudy.
Už v lednu na Trumpa podali žalobu zástupci washingtonské organizace Citizens for Responsibility and Ethics in Washington (CREW), kde jedním z autorů žaloby je bývalý velvyslanec v Česku Norman Eisen.
V březnu se pak k nim připojilo sdružení restaurací a zaměstnanců restaurací ve Washingtonu. Podle něj vytvořil Trumpův hotel v hlavním městě USA neférové obchodní prostředí - právě kvůli napojení na osobu amerického prezidenta.
Minulý týden pak oznámili demokraté v americkém Kongresu, že na prezidenta kvůli podobným věcem podají vlastní žalobu.
Blizard problémů
Pondělní podání, se kterým přišli američtí státní žalobci Karl A. Racine (za District of Columbia) a Brian E. Frosh (za Maryland), představuje ale pro nového amerického prezidenta zatím největší ohrožení.
"Pro Trumpa je to další bouře. Ne nějaká přeháňka, ale blizard problémů," komentoval to Norman Eisen v deníku Washington Post.
Žaloba kromě jiného připomíná nesplněné Trumpovy sliby, které měly střetům zájmů zamezit. Třeba ten, že jeho společnost Trump Organization nebude po dobu jeho pobytu v úřadě prezidenta rozvíjet nové projekty.
Trumpovi synové přitom minulý týden oznámili výstavbu nové hotelové sítě v USA, převážně ve státech, kde loni jejich otec vyhrál prezidentské volby.
Jiné státy pak může podle žaloby Trump z pozice prezidenta naopak znevýhodnit. Staví je tak podle žalobců před "nepřijatelné dilema", zda jít Trumpovi na ruku, nebo se ocitnout na jeho černém seznamu.
Zdaleka nejtvrdší jazyk ale žalobci použili v pasáži o nutnosti zamezit případnému střetu zájmů v prezidentově zahraniční politice.
Podle nich je po třeba zajistit, aby se "Američané nemuseli dohadovat, zda prezident, z jehož rozkazů umírají jejich synové a dcery v cizích zemích, tak nečiní pro své vlastní podnikatelské zájmy".
"Aby se nemuseli ptát, zda neztratili práci kvůli obchodním jednáním, v nichž měl prezident svůj vlastní zájem, a aby nikdy nemuseli pochybovat, že prezident sedí u jednacího stolu s cizími státníky a věrně zastupuje nejmocnější demokracii světa, neomezován obavami, že poškodí své vlastní firmy," uzavírají žalobci.