Kontrolovali čínské továrny, vyrábějící boty pro Ivanku Trumpovou. Pak aktivisté nečekaně zmizeli

Barbora Báštěcká
31. 5. 2017 18:42
Aktivista neziskové organizace China Labor Watch, která kontroluje pracovní podmínky v čínských podnicích, byl zadržen policií. Další dva zmizeli. Všichni tři se přitom zajímali o situaci v továrnách skupiny Chua-ťien, ve kterých se v Číně vyrábí i boty značky dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové. Její rodina čelí podezření, že s čínskými úřady tiše spolupracuje na řadě obchodních aktivit a nechá se od nich krýt. Mluvčí Ivanky Trumpové to rezolutně odmítá a říká, že jde o standardní kontrakty.
Ivanka Trumpová, dcera amerického prezidenta a úspěšná podnikatelka.
Ivanka Trumpová, dcera amerického prezidenta a úspěšná podnikatelka. | Foto: Reuters

Peking - Aktivisté z neziskové organizace China Labor Watch, která se zabývá pracovními podmínkami v čínských továrnách, zmizeli nebo byli zadrženi poté, co vyšetřovali továrny skupiny Chua-ťien.

Ta vyrábí boty mimo jiné i pro značku dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové.

Podle výkonné ředitelky China Labor Watch Li Čchiang je to poprvé za 17 let existence organizace, kdy se něco takového stalo.

"Myslím, že jsou zadrženi proto, že továrna vyrábí produkty pro Ivanku Trumpovou. Jde o politiku a je to velmi komplikované," řekla Li Čchiang britskému listu The Guardian.

"Vyzývám prezidenta Trumpa, Ivanku Trumpovou a její značku, aby se zastali těchto aktivistů a tlačili na jejich propuštění," dodala Li Čchiang.

Poprvé s problémy

China Labor Watch v minulosti vyšetřovala i čínské továrny, kde vyrábějí technologičtí giganti Apple nebo Samsung. Vždy se to ale obešlo bez vážnějších incidentů.

Aktivisté byli podle Li Čchiang maximálně vyhozeni z továren, v nejhorším případě je vyslechla policie, ale později je propustila.

Organizace už v dubnu psala dceři amerického prezidenta Ivance Trumpové o špatných pracovních podmínkách v továrnách, ve kterých se vyrábí zboží její značky. Trumpová na dopis neodpověděla.  

Podle aktivistů měli dělníci v továrnách pracovat někdy až 18 hodin denně za méně než dolar za hodinu. V období, kdy v továrnách bylo hodně práce, dostávali jen jeden nebo dva dny v měsíci volno.

Ve výrobnách měla být taky porušována bezpečnost při práci s chemikáliemi.

Pozornost čínských úřadů se ale namísto podmínek v továrně skupiny Chua-ťien obrátila proti aktivistům, shromažďujícím informace o tamní situaci.

Chua Chaj-fenga zadržela čínská policie kvůli údajnému podezření z ilegálního používání odposlouchávacích zařízení. Minulý týden měl Chua z kontinentální Číny odvézt do Hongkongu materiály o podmínkách v inkriminovaných továrnách, úřady mu ale nedovolily odletět.

Poté byl vyslýchán policií a propuštěn. Čínská policie mu podle Li Čchiang z China Labor Watch řekla, aby továrny skupiny Huajian přestal vyšetřovat.

Chua Chaj-feng následně zmizel a jeho ženě později policie sdělila, že je zadržen.

Další dva aktivisté, kteří se na kontrole továrny skupiny Chua-ťien podíleli, jsou od víkendu nezvěstní a nedá se jim dovolat. Podle Li mohou být drženi v továrnách, které vyšetřovali, nebo je mohla taky zadržet policie.

Velký byznys Trumpovy rodiny

Chua-ťien pro Trumpovou vyrábí deset až dvacet tisíc párů bot ročně, což je zhruba třetina bot její značky vyráběných v Číně. Celá společnost vyrobí až 20 milionů párů za rok.

Není to poprvé, kdy společnost čelí kritice za špatné podmínky pro své zaměstnance.

Minulý rok zveřejnila agentura AFP reportáže a fotografie usvědčující firmu ze špatného zacházení s pracovníky v jejích továrnách v jihočínském Tung-Kuanu.

Čínský deník Global Times o tom ale později napsal, že se západní média snaží očernit Trumpovu rodinu.

Přestože nový americký prezident ve své kampani ostře kritizoval obchodní praktiky Pekingu, s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem navázal později pragmatické vztahy.

Trumpova rodina mezitím své podnikatelské aktivity v Číně výrazně rozšířila. Zaregistrovala si v zemi velký počet ochranných známek a rozbíhá investice do projektů s oblečením, hotely nebo pojištěním.

Podle China Labor Watch existuje podezření, že ji tamní úřady v případě problémů kryjí.

Abigail Klemová, která převzala řízení firmy Ivanky Trumpové poté, co se stala oficiální poradkyní svého otce Donalda Trumpa, to podle agentury AP striktně odmítla.

Dodala, že čínští výrobci firmy Trumpové "dodržují platné zákony a zachovávají přijatelné pracovní podmínky". Většina zboží značky Ivanky Trumpové se přitom vyrábí právě v Číně. 

 

Právě se děje

Další zprávy