Washington - Už před týdnem, kdy Donaldu Trumpovi ještě zbýval nějaký čas do mety prvních 100 dní v úřadu amerického prezidenta, prohlásil, že ještě "žádná administrativa před ním toho nedokázala tolik" jako ta jeho.
Trumpovo vysvědčení: 3- |
Jde o velmi troufalé vyjádření už jen proto, že tradice měřit novému prezidentu USA hranici 100 dní v úřadě vznikla v roce 1933 za jeho předchůdce Franklina D. Roosevelta.
Ten vstoupil do Bílého domu uprostřed velké hospodářské krize. A za prvních sto dní toho stihl opravdu hodně.
Vytvořil legislativní půdorys svého nového ekonomického plánu Nový úděl (New Deal), demokraty ovládaný Kongres mu schválil celkem 76 zákonů, z čehož čtvrtinu tvořily velké legislativní kroky, z nichž některé platí až do současnosti.
Pokus o jeden velký zásek
S něčím takovým se Donald Trump objektivně nemůže vůbec srovnávat.
A aby mohl před dosažením hranice 100 dnů vykázat alespoň jeden velký legislativní návrh, představil tuto středu svoji "daňovou reformu".
V reálu jde jen o velmi hrubý základní půdorys, jehož body se dohromady vešly na jednu tiskovou stranu.
Komentátoři připouštějí, že především navržené snížení korporátních daní z 35 % na 15 % je dramatickou změnou.
Zároveň ale dodávají, že nejde mluvit o propracovaném návrhu zákona a že ho určitě čeká dlouhá a kompromisní cesta Kongresem.
Úspěch jediného zásadního legislativního kroku Donalda Trumpa za 100 dní jeho pobytu v Bílém domě se tedy ztrácí v mlze.
Na druhé straně ale neplatí ani slova ekonomického analytika listu New York Times Davida Leonhardta, který nadepsal své hodnocení Trumpových 100 dní v úřadu jako "Nejhorší v historii".
Trumpova armáda věrných
Podle aktuálních průzkumů veřejného mínění je Donald Trump po více než třech měsících v úřadu nejméně oblíbeným prezidentem USA od druhé světové války.
Konkrétně v průzkumu pro list Washington Post mu vyjádřilo podporu jen 42 % dotázaných.
V tom ale hraje určitě roli fakt, že lidé, kteří Trumpa nevolili, ho pravděpodobně hodnotí o to negativněji, o co víc se mu daří prosazovat jeho agendu.
Mezi Trumpovými voliči totiž panuje téměř dokonalá spokojenost. 96 % z nich by mu dalo hlas znovu.
Nezávislé hodnocení konkrétních kroků nového prezidenta už je ale složitější.
Sám Trump loni v závěru předvolební kampaně představil "akční plán" svých cílů pro prvních 100 dnů kampaně. Díky tomu je teď možné přinejmenším porovnat, které sliby splnil, které ještě ne a které už porušil.
Smlouva s voličem
V akčním plánu "Smlouva s americkým voličem" rozdělil Trump své záměry do dvou skupin.
V první byly plány, které mohl splnit v rámci svých prezidentských pravomocí. V druhé byly návrhy větších zákonů, které chtěl předložit americkému Kongresu.
V kategorii vlastních pravomocných předsevzetí jich třetinu naplnil.
Jeho kandidát Neil Gorsuch byl Senátem potvrzen do Nejvyššího soudu USA. Trump odstoupil od transpacifické tržní dohody, dojednané za Baracka Obamy.
Dodržel záměr, že za každé nové regulační opatření musejí být dvě stará zrušena. Zmrazil stavy federálních zaměstnanců a povolil dokončit výstavbu dvou ropovodů, které před tím Barack Obama zastavil.
Zavedením přísných deportačních pravidel taky Trump zahájil slíbený proces "odsunu více než dvou milionů ilegálních imigrantů", kteří měli v USA kriminální záznam.
Nová deportační pravidla mají evidentně odstrašující efekt. Ze země může být díky nim vyhoštěn jakýkoli ilegální přistěhovalec.
Z Trumpova pohledu navíc vedla ještě k jednomu úspěšnému efektu. Počet lidí zadržených na jižní hranici při pokusu o přechod do USA se podle ministra pro vnitřní bezpečnost Johna Kellyho letos v březnu meziročně snížil o 64 %.
Úspěchy a prohry Donalda Trumpa v prezidentské funkci
5 úspěchů • Trumpův kandidát Neil Gorsuch byl Senátem potvrzen za člena Nejvyššího soudu USA. • Výrazně ubylo lidí, kteří se směrem z Mexika pokoušejí ilegálně překročit hranici USA. • S pomocí Kongresu zrušil řadu regulací svého předchůdce Baracka Obamy, byznys má energii. • V zahraniční politice ukázal rozhodnost v úderu na Bašára Asada i zdrženlivost v jednání s Čínou. • Splnil sliby, že stáhne USA z transpacifické dohody a odblokuje projekt Keystone Pipeline. |
5 proher • Neprosadil zrušení a nahrazení reformy zdravotnictví Baracka Obamy vlastní legislativou. • Nepředložil do Kongresu žádnou skutečně velkou a už dobře připravenou legislativu. • Zatím neuspěl ve své snaze zastavit vstup do USA lidem z několika převážně muslimských zemí. • Porušil závazný slib, že Čínu označí za manipulátora měny. • Ve stylu pokračuje v kampani, polarizuje společnost, nepokouší se oslovit širší voličstvo. |
V další třetině svých předvolebních slibů zatím Trump zůstal na půli cesty. Nebo rovnou selhal.
Jde hlavně o závazek, že zastaví imigraci z regionů, ze kterých hrozí terorismus.
I druhou verzi tzv. protiimigračního dekretu, kterým chce Donald Trump zakázat vstup do USA lidem ze šesti převážně muslimských zemí, totiž zvrátilo předběžné opatření amerických soudů.
A prezidentovi právníci budou muset o platnost výnosu bojovat patrně až u Nejvyššího soudu USA.
Přinejmenším jeden slib pak Trump vědomě porušil. Jde o závazek, že Čínu oficiálně obviní z podhodnocování měny.
Po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem řekl médiím, že výměnou za případnou účinnou pomoc Číny v tlaku na KLDR se tohoto záměru vzdá.
Neúspěšný příběh
Celkově nový prezident z první "exekutivní" kapitoly svých plánů pro prvních 100 dnů v úřadě naplnil přibližně polovinu.
Druhá část jeho programu, tedy velké legislativní plány, je ale podle komentátora konzervativního amerického listu Washington Examiner "úplně jiným příběhem".
Z jeho deseti bodů prezident nesplnil ani jediný. A v americkém Kongresu utrpěl debakl i se svým pokusem o prosazení zákona, kterým měl nahradit reformu zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy. Která byla jedním z jeho největších předvolebních terčů.
Neúspěšný je pak prezident Trump i v jiném ukazateli, tedy v obsazenosti klíčových míst své administrativy.
Prezident už má sice kompletní vládu, ale z dalších zhruba pěti set nejdůležitějších pozic ve svém úřadu je jich 90 % ještě prázdných.
Trump v tomto ohledu výrazně zaostává za všemi svými poválečnými předchůdci v Bílém domě.
Velmi smíšené pocity pak nabízí pohled na jeho zahraniční politiku. V řadě bodů tady Trump oproti předvolebním slibům uhnul. Nebo svůj názor rovnou obrátil vzhůru nohama.
Z pohledu západních spojenců to ale paradoxně často znamená změnu k lepšímu. Prezident už nepovažuje NATO za zastaralé. Taky už patrně opustil představu, že USA a Rusko mají v Sýrii nebo ve východní Evropě shodné zájmy.
Nový šéf Bílého domu už taky nechce vyhlašovat tržní válku Číně. A svým úderem na syrského prezidenta Bašára Asada dal nejen jemu jasně najevo, že červené linie, které nejde beztrestně překročit, opravdu existují.
Konec party klaunů
Podle analýzy agentury AP to jasně patří k Trumpovým úspěchům.
S odkazem na Michaela Flynna, který musel rezignovat na funkci prezidentova poradce pro národní bezpečnost, píše agentura o "post-flynnovské době", ve které ustupuje nebezpečí, že bude Trumpův kabinet působit jako "parta klaunů".
Podle AP ale prezident Trump během prvních 100 dní v Bílém domě ukázal i řadu slabin.
Jeho "vrtkavý styl, vzdorování sytému, amorfní názory (a loajality)" jsou podle agentury zdrojem chaosu, který může vést k dalším debaklům.
Úkol větší, než Trump věděl
Nenápadné přiznání, že se musí učit, jde ale vyčíst i z některých náznaků samotného Donalda Trumpa.
"Nikdo nezná systém lépe než já. Já sám ho můžu napravit," tvrdil loni v červenci na nominačním sjezdu v Clevelandu, kde přijal republikánskou nominaci na prezidenta.
Teď po 100 dnech v úřadě Trump agentuře AP přiznal, že čelí nečekaným problémům. "Netušil jsem, jako velké to je. Všechno, víte, ta rozhodnutí, jak jsou masivní," dodal.
A ještě o něco upřímnější byl prezident Trump ve čtvrtečním rozhovoru pro agenturu Reuters.
"Měl jsem rád svůj předchozí život. Tolik se toho dělo. A tohle je mnohem víc práce než předtím. Myslel jsem, že to bude lehčí," zhodnotil Donald Trump svoji dosavadní zkušenost z výkonu funkce prezidenta Spojených států amerických.