Co udělám jako prezident v prvních 100 dnech? Trump podrobně představil své plány

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2016 21:48
Trump chce okamžitou deportaci přistěhovalců, kteří budou uvězněni za násilné trestné činy. Plánuje žalovat ženy, které ho viní ze sexuálního obtěžování nebo jiného nevhodného chování. Zmrazil by také najímání nových státních zaměstnanců na federální úrovni či zrušil platby do programů OSN na změnu klimatu.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Gettysburg - Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump chce v případě svého zvolení do Bílého domu zmrazit najímání nových státních zaměstnanců na federální úrovni či zrušit platby do programů OSN na změnu klimatu a tyto peníze použít na projekty vodní a environmentální infrastruktury. Jeho vláda také neschválí případné spojení firem AT&T a Time Warner.

Trump to prohlásil v sobotním projevu v Gettysburgu, kde představil, co plánuje udělat během prvních 100 dnů v Bílém domě. Oznámil rovněž, že bude žalovat ženy, které ho viní ze sexuálního obtěžování nebo jiného nevhodného chování.

Trump na shromáždění shrnul veškeré své politické návrhy, které představil při své kampani. Podle BBC byl sobotní projev jedním z jeho nejpodrobnějších za dobu jeho kandidatury a dotkl se otázek boje s korupcí, bezpečnosti, hospodářství či obchodu.

Jedním z Trumpových plánů je boj s korupcí prostřednictvím omezení funkčního období v Kongresu a větší omezení lobbingu bývalých vládních úředníků.

Trump chce také okamžitou deportaci přistěhovalců, kteří budou uvězněni za násilné trestné činy, a hodlá zrušit víza pro země, které odmítají přijmout takové lidi zpět.

Z dalších návrhů slíbil třeba zrušit omezení na domácí energetickou produkci, označit Čínu za měnového manipulátora a znovu projednat dohodu o Severoamerické zóně volného obchodu (NAFTA).

Navrhované spojení firem AT&T a Time Warner plánuje zmařit, protože je to podle něj příklad "mocenské struktury", jejímž cílem je manipulace a koncentrace velké síly do rukou několika málo lidí. Ze stejného důvodu chce zrušit akvizici NBC Universal firmou Comcast z roku 2013. Podobné dohody podle něj ničí demokracii.

Podle agentury AP všechny plány Trumpa v prezidentském úřadě zastínila hrozba ženám, které ho obvinily z obtěžování. Podle něj jsou všechna tato obvinění lživá a jejich cílem je ublížit mu v kampani.

Trumpa obvinilo deset žen z nechtěného obtěžování poté, co se objevila nahrávka z roku 2005 zachycující jeho obscénní výroky o ženách. Trump popírá všechna obvinění a trvá na tom, že některé z žen nebyly pro něj dost atraktivní, aby po nich toužil.

Trump zatím ve většině předvolebních průzkumů zaostává za demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Podle posledního průzkumu Reuters/Ipsos se však náskok Clintonové výrazně snížil. Prezidentské volby se v USA se konají 8. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy