Fiasko se zdravotní reformou silně ohrožuje Trumpovy plány. Prezident USA hledá pomoc u opozice

Daniel Anýž Daniel Anýž
28. 3. 2017 12:52
Fiasko nového amerického prezidenta Donalda Trumpa při pokusu zrušit reformu zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy silně ohrožuje jeho další plány. Hlavně snahu změnit daňový systém a rozběhnout investice do obnovy americké infrastruktury. Návrh na zrušení tzv. Obamacare přitom v americkém Kongresu zablokovali sami Trumpovi republikáni, kteří v něm mají většinu. Bílý dům teď odbojným republikánům hrozí, že pokud se s nimi příště nedohodne, může hledat pomoc u opozičních demokratů.
Foto: Reuters

Washington - Do Bílého domu nastoupil Donald Trump se třemi klíčovými vnitropolitickými plány pro první dva roky svého prezidentství.

Zaprvé, zrušit reformu zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy.

Zadruhé, prosadit velkou daňovou reformu, které by snížila daně firmám a střední třídě a zjednodušila tím celý daňový systém.

Zatřetí, investovat nejméně 1 bilion dolarů do obnovy americké infrastruktury. Tedy do silnic, mostů, moderních železnic, případně do rychlého internetu.

Jako první přišla před víkendem na řadu "Obamacare". Tak v USA nazývají reformu zdravotnictví bývalého prezidenta Baracka Obamy. 

První debakl

Jenže místo prvního velkého vítězství přišel velký debakl. Kongres, ovládaný republikány, návrh zákona na zrušení Obamacare i přes obrovský Trumpův tlak neschválil.

Hlavní předvolební slib nového prezidenta tím padl pod stůl, platit zůstává dosavadní systém zdravotního pojištění, zavedený Barackem Obamou. 

Bolestivý počáteční neúspěch navíc může ohrozit řadu dalších Trumpových plánů. 

"Vrhneme se okamžitě na daňovou reformu," prohlásil Donald Trump hned v pátek, kdy komentoval porážku s Obamacare. 

Paul Ryan, republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů, mluvil podobně optimisticky. Republikáni v Kongresu a Bílý dům se podle něj shodnou na "potřebě a podstatě" daňové reformy.

Jenže neúspěšný pokus se zrušením "Obamacare" odhalil obecnější Trumpovy problémy. Nový prezident, který tvrdí, že umí dojednávat dohody jako nikdo jiný, poznal, že složitá politická jednání se od byznysu podstatně liší. Vyžadují trpělivost a kompromisy.

Donald Trump, který se v médiích často chlubí přezdívkou "the closer" (uzavírač, klíčový hráč při dokončení dohody) za schopnost dovést jednání k úspěšnému konci totiž při svém prvním velkém prezidentském testu nedokázal k finálnímu "dealu" přimět vlastní republikány.

Říkat "ne" je tak snadné

Sami američtí republikáni, kteří uplynulých sedm let blokovali v opozici demokratického prezidenta Baracka Obamu, zjistili, že postavit se za vlastní projekty pro ně nebude jednoduché.

A už vůbec ne samozřejmé.

"Říkat ne je snadné, vést je těžší," přiznal republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Ten byl v pátek - vedle samotného prezidenta - druhým politikem ve Washingtonu, kterého porážka s Obamacare nejvíc zasáhla.  

Proti návrhu na zrušení Obamovy zdravotnické reformy a prosazení republikánského zákona se v Kongresu postavila skupina konzervativních republikánů.

Podle nich počítal nový návrh s příliš velkým objemem financí ze státní pokladny.

Nový návrh navíc z druhé strany kritizovali i umírnění republikáni, podle kterých by nový zákon naopak zhoršil dostupnost pojištění pro chudší a starší Američany.

Trump a jeho tým s nimi nedokázali najít kompromis. A zákon, který měl otevřít cestu k dalším velkým reformám v Kongresu, nakonec ztroskotal.

Není navíc příliš pravděpodobné, že by se názory a rozložení sil v republikánském táboře v dohledné době zásadněji změnily. A nových zákonů, čekajících v Kongresu na schválení, postupně přibývá.   

Daně jako Kilimandžáro

Podle Trumpova ministra financí Stevena Mnuchina to ale chystanou reformu daní neohrozí.

"Daňové zákony jsou jednodušší než reforma zdravotního systému," tvrdí s tím, že Bílý dům daňovou legislativu prosadí.

Podle řady analytiků to ale vůbec není jisté.

"Je to stejné jako se ptát, zda je těžší vylézt na Kilimandžáro, nebo jinou stejně vysokou horu," říká Michael Greatz z Kolumbijské univerzity, který v 90. letech minulého století pracoval na americkém ministerstvu financí. 

Donald Trump chce přitom snížit daně - jak firemní, tak pro střední třídu - a zásadně zjednodušit celý berní systém. Podobně rozsáhlé změny prosadil naposledy v roce 1986 americký prezident Ronald Reagan.

Trump bude proto potřebovat obratné vyjednávače. A může znovu narazit u vlastních republikánů.

Ti dosud trvali na tom, že reforma musí být rozpočtově "neutrální", tedy nesmí zvýšit dluh.

Pokud neustoupí, může to Bílému domu zkomplikovat situaci i proto, že právě zdrojem nových příjmů do rozpočtu měly být podle Trumpova týmu … úspory ze zrušení Obamovy zdravotní reformy.

Teď bude potřeba najít zhruba 1 bilion dolarů někde jinde.

Spor o 20 %

Jedním z řešení může být podle vedení republikánů v Kongresu zavedení takzvané "vyrovnávací daně" ve výši 20 procent, která by se týkala veškerého zboží dováženého do USA.

Proti tomu je ale řada jiných kongresmanů. A taky velkých amerických prodejců, jako je například řetězec Walmart. Podle nich by nová daň nejspíš zvedla cenu zboží na americkém trhu.

"Je to velmi velmi těžké. Ve hře jsou tisíce různých zájmů a uvnitř Republikánské strany je řada rozdílných názorů," řekl listu Washington Post Doug Holtz-Eakin, rozpočtový analytik, který pracoval v roce 2008 jako ekonomický poradce pro republikána Johna McCaina. 

Nejistota kolem daňové reformy může následně přinejmenším zbrzdit i Trumpův plán investic do infrastruktury. Komerční firmy, s jejichž účastí prezident počítá, chtějí nejdřív znát nový systém daní. 

"Vyhrneme si rukávy a snížíme plošně daně pracujícím rodinám, malým podnikatelům a farmářům," prohlásil Trumpův viceprezident Mike Pence sebevědomě na víkendovém setkání s voliči v Západní Virginii.

Měřítkem skutečné nálady v Bílém domě byl ale spíš vzkaz, který na Twitter o víkendu napsal sám Donald Trump. Tvrdě v něm kritizoval ty konzervativní republikány, kteří potopili jeho plán na zrušení Obamacare. 

Republikánský kanibalismus

Šéf kanceláře Bílého domu Reince Priebus pak v televizi FOX News prohlásil, že přišel čas, aby se republikáni semkli.

A dodal: "A myslím, že také přišel čas, abychom výhledově dostali na palubu několik umírněných demokratů".

Podle deníku Wall Street Journal je to jasné prezidentovo varování konzervativním republikánům, že nebude-li možná dohoda s nimi, zkusí Donald Trump oslovit opoziční demokraty.

Ti ale zatím moc nechtějí spolupracovat. "Nejlepším způsobem, jak čelit republikánům, pro nás vždy bylo nechat je sežrat se navzájem," citoval New York Times Caitlin Legackiovou, poradkyni Demokratické strany.

Podle ní správnost tohoto postoje ukázalo i nejnovější dění kolem zdravotnické reformy. 

Donald Trump přitom hraje i o čas.

Na podzim 2018 se v USA konají volby do Kongresu. A pokud by v něm republikáni ztratili většinu, žádné velké zákony už Bílý dům neprosadí.

Okno otevřené jeden rok

Podle amerických komentátorů je navíc Trumpův manévrovací prostor pro prosazení reforem ještě menší.  

Většinu velkých věcí musí podle nich zvládnout v prvním roce. V předvolební kampani (plánované na rok 2018) už většinou nemají američtí kongresmani na schvalování zákonů čas.

To byl taky případ Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

Své tři velké cíle - stimulační balík k obnově ekonomiky, reformu zdravotnictví a reformu finančnictví - prosadil po nástupu do úřadu v lednu 2009 do roku a půl. 

V listopadu 2010 pak ve volbách ztratili američtí demokrati Kongres. Dalších šest let Obama "vládl" už jen skrze exekutivní prezidentské výnosy.

V americkém Kongresu už neprosadil nic.

V 90. letech se k moci u nás dostal Mečiar, mezi ním a Trumpem najdeme zajímavé paralely, USA se z nich mohou poučit, říká analytik Dalibor Roháč. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy