Když se nepřipravíme, nedoženeme to, varuje šéf nemocnice před možnou vlnou covidu

ČTK ČTK
9. 11. 2022 14:19
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že by se počty nakažených koronavirem mohly začít zvyšovat ve druhé polovině listopadu. Kdy podzimní vlna epidemie začne, bude podle něho záležet především na počasí. Ministr míní, že kampaň resortu zabírá, výrazně se totiž zvýšil zájem rizikových skupin o vakcinaci.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. | Foto: ČTK

"Čísla nakažených koronavirem začnou v druhé polovině listopadu, se teď domnívám, narůstat. Může se to posunout ještě o týden, o dva, ale již to nebude dřív," uvedl ministr. Podle ředitele nemocnice Bulovka Jana Kvačka je pak očkování po rozvolnění veškerých opatření jediným způsobem, jak nenechat výrazně narůst počty nakažených v nemocnicích. "Pokud se nepřipravíme předem, pak to už nedohoníme," prohlásil. Válek doplnil, že plošná opatření vláda rozhodně neplánuje.

Cílem kampaně ministerstva Očkujeme se pro život beze strachu je podle Válka zejména proočkovat seniory. Do konce roku by podle něj bylo třeba naočkovat milion až 1,5 milionu starších lidí. "Teď se blížíme 700 tisícům," uvedl. Zdravotníci se podle Válka chystají i na vlnu chřipky, která ale dosud zasahuje především děti, nikoli seniory. I přesto ministr nabádá, aby si lidé z rizikových skupin nechali dát vakcínu i proti této nemoci. Česko má podle něj zhruba milion dávek, což je v současnosti dostatek. Hlavní vlna chřipky by mohla do Česka dorazit na počátku příštího roku, uvedl.

Zájem o přeočkování proti covidu-19 je mírně nižší než před rokem, kdy se začínaly podávat první posilující dávky. Za poslední měsíc se letos nechalo očkovat téměř 300 tisíc osob, loni to bylo ve stejném období zhruba 347 tisíc. Alespoň jednou se v Česku nechalo proti covidu-19 očkovat přes 65 procent populace. Přeočkována je asi třetina lidí. Šest procent lidí bylo na posilující dávce dvakrát.

Epidemiologická situace je v současnosti výrazně jiná než před rokem. Alespoň podle zachycených případů. Loni na začátku listopadu mělo Česko v některých dnech i 9 500 pozitivně testovaných za jeden den a začínala do té doby největší vlna epidemie, následovaná ještě větší vlnou vrcholící na přelomu ledna a února, kdy za jediný den přibylo pozitivních i přes 57 tisíc lidí.

Virus ale nezpůsoboval, díky očkování a promoření obyvatel, tak vážná onemocnění a v nemocnicích bylo méně nakažených než v březnu 2021, kdy jejich počet činil najednou přes 9 500. Vloni na začátku prosince potřebovalo pobyt v nemocnici kolem 6 500 lidí s covidem-19.

Vláda v demisi loni v listopadu projednávala zavedení povinného očkování a platila některá protiepidemická opatření, kdy bez potvrzení o prodělání covidu-19, očkování nebo negativním testu nesměli lidé na hromadné akce, do restaurací, kadeřnictví či hotelů. Potvrzení museli kontrolovat jejich provozovatelé. V kampani na podporu očkování ministerstvo zdravotnictví tehdy vedené Adamem Vojtěchem (ANO) použilo drastické fotografie covidových pacientů z nemocnic.

V současné době je převažující variantou koronaviru takzvaný omikron, který způsobuje jiné příznaky, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Virus je ale výrazně nakažlivější. Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den byl kolem 4 700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů.

 

Právě se děje

Další zprávy