Loučení se "Štrougalovým Mordorem". Fotky největšího domu v zemi, který navždy zmizí

Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
22. 1. 2023 17:06
Brutalistnímu komplexu někdejší ústředny na pražském Žižkově lidé přezdívali "Štrougalova věž" nebo "žižkovský Mordor". Oficiálně nesla název Ústřední telekomunikační budova. Skoro půl století byla dominantou této části Prahy, viditelnou z širého okolí. Nyní začala její demolice.

Od 70. let stojí kousek od rozlehlých Olšanských hřbitovů jedna z nejobjemnějších budov v zemi. Přehlédnout ji nelze. A to nejen kvůli 72 tisícům metrů užitné plochy či jejímu exponovanému umístění na žižkovských pláních, ale i kvůli osmnáctipatrové radioreléové telekomunikační věži, která měří 85 metrů.

Ústřední telekomunikační budova byla postavena v letech 1972 až 1979. Na začátku ledna 1980 ji slavnostně otevíral tehdejší komunistický premiér Lubomír Štrougal a ministr spojů Vlastimil Chalupa. Stavba vyšla na tehdy závratnou 1,5 miliardy československých korun. Ve své době zde pracovalo až 2500 lidí, zejména spojovatelek, kterých bylo přibližně tisíc. Z budovy se řídily veškeré mezinárodní hovory a část meziměstských.

Obrovské prostory však kvůli modernizaci technologií začaly být poměrně brzy zbytečné. Po roce 1989 zde sídlily telekomunikační společnosti. Nyní se začal komplex bourat. Nahradí ho bytová zástavba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy