Dále čtěte:
- Švejnar se líbí, zní od komunistů i lidovců
- ODS Švejnara vyslechne, ale předem mu nedává šance
- Boj o Hrad: Švejnar může počítat s hlasy Dienstbiera
- Koalice proti Klausovi má svého muže: ekonoma Švejnara
- Profil Jana Švejnara: Expert bez politické průkazky
Jan Švejnar
- liberální ekonom Jan Švejnar se narodil v roce 1952 v Praze
- v roce 1970 z ČR emigroval nejprve do Švýcarska, odkud odešel studovat do Spojených států
- vystudoval ekonomii na Cornellské a Princetonské univerzitě v USA
- přednášel na třech univerzitách, dnes působí na Michiganské. Osm let vedl Institut Williama Davidsona při této univerzitě, nyní je ředitelem International Policy Center of Gerald a R. Ford School of Public Policy
- působí jako poradce. V Česku radil Václavu Havlovi či Karlu Dybovi, v zahraničí je poradcem expertů Světové banky
- když u Světové banky v roce 1976 začínal, poznal tu svou budoucí ženu Katherine Terrel. S ekonomkou má syna a dceru, žijí v univerzitním městě Ann Arbor.
- v Česku spoluzakládal Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání při UK (CERGE), jehož je předsedou
- v letech 1992-1999 působil jako ředitel Národohospodářského ústavu Akademie věd
- v minulosti působil v dozorčích radách Českého Telecomu a Expandia Holdingu
- v roce 2003 rezignoval na funkci člena dozorčí rady GE Capital Bank a stal se předsedou dozorčí rady ČSOB
Blogy na Aktuálně.cz
Praha - Ekonom Jan Švejnar, který tento týden zkoumal mezi politiky své šance v případné prezidentské volbě, pozdrží své rozhodnutí, zda kandidaturu vůbec přijme.
Švejnara oficiálně podporují sociální demokraté, zelení a dva senátorské kluby - SNK a KOD. Od sociálních demokratů sice dostal na získání podpory mezi poslanci a senátory lhůtu až do 8. prosince, sám však minulou sobotu naznačil, že by své rozhodnutí o kandidatuře učinil už tento týden.
Dnes se Jan Švejnar představil senátorům, mezi nimiž má zatím jistých 26 z 81 hlasů (pokud ho nakonec v tajné volbě zvolí zákonodárci z klubů, které mu nyní vyjadřují podporu). Bylo to poprvé, kdy jako vážný uchazeč o prezidentsví představil veřejně své postoje.
Referendum ano, ale....
V diskusi se senátory se vymezil vůči potenciálnímu rivalovi Václavu Klausovi - v otázce občanského sektoru. Zatímco Klaus o neziskových organizacích často mluví jako o nátlakových skupinách, Švejnar je vidí opačně. "Jsem členem správních rad mnoha neziskových organizací v Evropě i v USA. Jsou důležitým doplňkem demokratického politického uspořádání," uvedl.
Ekonom řekl, že v principu není proti referendům, ale upozornil, že někdy mohou být kontraproduktivní. "Přímá demokracie je dobrý koncept, ale někdy má akcent morálního hazardu," řekl.
Proti referendům rozhodujícím ve sféře národní bezpečnosti a obrany se vyslovil přímo. "Řadový občan nemá dostatek informací a nemůže se proto kvalifikovaně rozhodnout," oslovil senátory.
Švejnar by nerušil Benešovy dekrety: "Nemá cenu otevírat kapitolu víc než 50 let po postupimské dohodě, znamenalo by to otevírat celou druhou světovou válku. Podle Švejnara je lepší soustředit se na současné vztahy s Německem a nevracet se neustále do z minulosti.
Manželka - další jazyk se ráda naučí
Senátoři o velké představení prezidentského kandidáta neprojevili velký zájem. Na otevřené jednání přišli v markantní většině zákonodárci ČSSD, která setkání pořádala. Švejnarovi od nich přišla otázka na jeho působění v ČSOB, které mu vyčítají politici ODS - ti už dali najevo, že jejich kandidátem na Hrad je Václav Klaus.
"Každý má nějakou minulost, vychází z nějakého zázemí. Alan Greenspan také pracoval na Wall Streetu předtím, než se stal guvernérem FEDu. Ve chvili, kdy bych se stal prezidentem, tak bych se těchto funkcí samozřejmě vzdal," uvedl Jan Švejnar.
Padla i otázka na Švejnarovu manželku. Jak by plnila roli první dámy České republiky, když v zemi nikdy nežila? Švejnar řekl, že pracovala v Česku v 90.letech pro úřady práce, napsala skripta ekonomie práce, která se dodnes používají na úřadech práce jako učebnice. Role první dámy by pro ni byla velkou výzvou, uvedl Jan Švejnar.